druhe-bydleni-2

Druhé bydlení: na co si dát pozor

Česko patří k zemím, kde má tzv. druhé bydlení tradici. Chaty a chalupy patřily neodmyslitelně k životnímu stylu již od šedesátých a sedmdesátých let a tento trend se udržel i po pádu totality. A přibyly jeho luxusní varianty – apartmány na horách a v dalších atraktivních oblastech.

Investice do druhého bydlení nemusí znamenat pouze zisk alternativního místa pro rekreační pobyt, ale i zajímavou investici. Ekonomická recese se sice projevila v poklesu cen bytů, zejména ve starší panelové zástavbě, na ceně rekreačních objektů druhého bydlení se ale příliš nepodepsala.

Definice slovního spojení „druhé bydlení“ v sobě zahrnuje převážně objekty určené k rekreačním účelům, ale nemusí jít o žádná provizoria, mohou to být i „druhé“ byty či domy. Jejich novostavby zažívají aktuálně v atraktivních rekreačních oblastech boom a lze si zde koupit do osobního vlastnictví novostavby bytů i domy. Průzkum trhu dokládá,že loni bylo ve výstavbě kolem padesáti projektů druhého bydlení s celkovým počtem 1676 bytových jednotek, a poptávka ještě stále převyšuje nabídku (byty jsou často prodané ještě před dokončením stavby). Investice do druhého bydlení musí ale být dobře promyšlená a není radno ji uspěchat.  

FreeImages.com

Jak investovat výhodně

Výhodnost koupě objektu druhého bydlení určí několik faktorů a podmínkou, aby bylo výhodnou investicí, je souhra stavu nemovitosti a lokality. Je proto dobré věnovat čas „průzkumu“ stavby i shánění informací o lokalitě. Napoví například územní plán obce i kraje, původně ideální chalupu může znehodnotit rychlostní silnice plánovaná v její blízkosti. Případný prodej takto znehodnocené investice by pak mohl znamenat i značnou ztrátu.

Pokud kupujeme starší objekt, je při zkoumání jeho stavu třeba vzít v úvahu i vedlejší náklady, do nichž musíme zahrnout financování nutných opravy zchátralých částí, renovace budovy i
náklady na úpravu pozemku nebo modernizaci venkovního zařízení (plotů, zahradního zařízení, přístavku apod.). Další kalkulovanou položkou by měly být roční poplatky za elektřinu, vodu,topení, daň z nemovitosti (první přiznání k dani ze zakoupené nemovitosti je potřeba podat vždy do konce ledna na místním finančním úřadě, zaplatit stanovený výměr do konce května), náklady na dopravu (dostupnost objektu by měla zvítězit nad zkouzelním nad malebnou stavbou v srdci hor)

Na co si dát pozor

Skutečný stav nemovitosti posoudí nejlépe odborník, nelze spoléhat na vlastní pohled,který často může být ovlivněn touhou po novém rekreačním bydlení a některé nedostatky pak prostě
nechceme vidět. Nezávislý odborník ze stavebního oboru upozorní na skryté potenciální problémy a uchrání nám nepřiměřené investice do příštích oprav.

Důležitou roli hrají vlastnické vztahy k pozemkům. Objekty, které se prodávají i s vlastním pozemkem,jsou větší jistotou, problém může nastat např. při koupi „zálesáckého“ lesního srubu, kdy majitelem pozemku, na němž nemovitost stojí, je např. restituent, a budoucí koupě může být značně komplikovaná. 

Nepodcenit další souvislosti

Nemusí jí ale jen o vlastní pozemek v bezprostřední blízkosti nemovitosti. Podmínkou plnohodnotného využívání charty či chalupy je volný přístup k objektu, tedy přístupová cesta. Televizní zpravodajství čas od času uvádí vleklé spory majitelů právě o přístup k pozemkům, a radost z krásné nemovitosti by mohla v takovém případě pěkně zhořknout. O přístupové cestě je ale třeba uvažovat také z hlediska komfortu a případných stavebních prací.

Nezanedbatelnou součástí posuzování nemovitosti jsou sítě a jejich dostupnost, např.  formulace „voda z místních zdrojů“ může znamenat pouhý rybník nebo vzdálenou studánku. O větším komfortu s elektřinou nebo plynem je také třeba uvažovat s ohledem na možnosti lokality,plynová přípojka může znamenat další velké náklady.

Ošetření právních otázek je při koupi nemovitosti samozřejmostí. Problémem se mohou stát právní břemena, např. právo doživotního užívání apod. Další věcí je daň z převodu nemovitostí, kterou podle zákona platí prodávající, ale pokud ji nezaplatí, přechází tato povinnost na kupujícího. Ve smlouvě by mělo stát, že tuto daň platí prodávající,pokud to neudělá, lze od smlouvy odstoupit.

Kam dál?

Bydlení na chatě a chalupě

Výběr a koupě pozemku




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist