energie-slunce1

Energie slunce pomůže s topením

Šetrné stavby typu pasivního nebo nízkoenergetického domu jsou charakteristické především dvěma základními rysy – dokonale tepelně izolovaným vnějším pláštěm a úsporným topným systémem. Pro ten se přitom často volí ekologické zdroje energie, které lze navzájem kombinovat.

Tradičně nejvyužívanějším obnovitelným zdrojem energie je sluneční záření. Technologie pro její zužitkování v posledních desetiletích prošly prudkým vývojem a jejich uplatnění v rodinných domech je dnes již běžné. Solární energii lze využít přímo pro „výpomoc“ topnému systému v podobě solárně termických panelů, ale i fotovoltaické panely mohou přispět k lepšímu hospodaření s energií v domě.

Solární panely se významně podílí na úsporách.

Solární panely se významně podílí na úsporách.

Topí panely i krb

Solárně termické kolektory mohou dodat ročně 300 až 600 kWh z metru čtverečního instalované plochy. Průměrná domácnost přitom na ohřev teplé vody spotřebuje asi 2 600 kWh. Energie ze slunce tedy nemůže plně pokrýt potřeby vytápění a ohřevu teplé vody, i tak se ale může významně podílet na úsporách.

Topný systém rodinného domu může například efektivně pracovat na základě spojení solárně termických panelů a moderního krbu nebo krbových kamen. Efektivnějším způsobem topení s využitím krbového tepla je zapojení teplovodního výměníku. Ten se umísťuje do krbové vložky a pracuje na stejném principu jako kotel ústředního topení – horká voda je vedena do topných těles v jednotlivých místnostech. Do teplovodního výměníku, který je zdrojem energie pro topení i ohřev užitkové vody, pak mohou být připojeny i solárně termické kolektory a vylepšovat tak účinnost topení a ohřevu užitkové vody.

Výpomoc pro tepelné čerpadlo

Solárně termické  panely je také možné v topném systému zkombinovat s tepelným čerpadlem ale lze tak dosahovat lepší energetické bilance. Kombinovaný topný systém může vypadat tak, že solární panely i tepelné čerpadlo dodávají získané teplo do společné akumulační nádrže. Vzroste tak významně účinnost celého systému i topný faktor tepelného čerpadla. Důležité je ale zvolit optimální plochu solárních kolektorů a průtok teplonosného média kolektorem. Také způsob „konečného“ užití tepla je důležitý – jako nejvhodnější se jeví nízkoteplotní typ topení – tedy stěnové nebo podlahové.

Fotovoltaika a inteligentní sytém

Ani fotovoltaika, tedy produkce elektrické energie ze slunečního záření, nemusí stát při snaze efektivně vytápět šetrnou stavbu stranou. Letošní novinkou na trhu je systém integrující výrobu fotovoltaické energie s ohřevem vody, vytápěním a klimatizací objektu (spol. Schüco).

Kombinovaný fotovoltaický set propojuje tepelné čerpadlo voda/vzduch se splitovou jednotkou a fotovoltaickými panely.

Výsledkem je maximální využití vyrobené elektrické energie a snížení závislosti na externích dodavatelích. Podstatou napojení fotovoltaické instalace na tepelné čerpadlo je využití energie nejen pro ohřev užitkové vody, ale v závislosti na roční době také na vytápění a klimatizaci domu.  Pro zajištění optimální spolupráce všech komponentů (tepelného čerpadla, kombinovaného zásobníku a fotovoltaické instalace) je set vybaven hydraulickým modulem s inteligentní řídicí jednotkou. V letních měsících je vyprodukovaná energie využívána především k ochlazování objektu. Činnost tepelného čerpadla je v průběhu celého roku automaticky přizpůsobena požadavkům na vytápění a chlazení, které byly zadány v době instalace systému.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist