Léto – vhodná chvíle pro výměnu oken
Letní období je optimálním časem pro různé rekonstrukční práce, jejichž realizace vyžaduje příznivé počasí. Platí to i v případě výměny oken.
Důvody pro rozhodnutí vyměnit v bytě či domě okna mohou být různé. K těm hlavním ale patří zejména úspora energie a zvýšení komfortu (izolace hluku, pohodlnější otevírání…). Pokud jde o energie, lze výměnou oken ušetřit významnou část nákladů na topení. Protihluková izolace zase zlepší vnitřní podmínky interiéru.
Postup je třeba naplánovat
Od první myšlenky ke konečnému výsledku vede několik kroků. Na trhu je řada výrobků a dodavatelů – aktuálně je u nás přes dvě stě výrobců oken a ještě vyšší počet montážních firem – zvolit správně proto nemusí být jednoduché. Volba nejnižší ceny přitom podobně jako jinde téměř s jistotou nevede k nejlepšímu výsledku.
Prvním faktorem jsou naše nároky. Pro správnou funkci okna jsou důležité nejen tepelně izolační vlastnosti rámu (investoři se často nechají „okouzlit“ počtem komor apod.), ale i typ prosklení, mechanika ovládání, členění okna a také estetická funkce, tedy to, zda se daný materiál a velikost hodí pro danou stavbu.
Při následné realizaci záměru je pak dobré oslovit více firem a nechat si zaslat jejich cenovou nabídku, při konečném výběru je ale třeba posoudit, co vše zakázka zahrnuje – jaká je cena samotných oken, jejich montáže, dopravy, likvidace starých oken apod. Také reference a certifikace prováděcí firmy by měly být jedním z argumentů pro její výběr.
Montáž určí kvalitu a životnost
O správné funkci a životnosti okna rozhoduje především jeho kvalitní montáž. Její chybné provedení (zejména tzv. „montáž pouze na pěnu“) může znamenat vážné problémy. Investice do kvalitního výrobku s výbornými parametry prostupu tepla rámem a prosklením pak zbytečná.
Problémy způsobené nekvalitní montáží:
- montáž „na pěnu“ nesplňuje neplní základní parametry trvanlivosti – pouze omítnutá pěna časem ztrácí izolační schopnost kvůli pronikající vlhkosti, vznikají tepelné mosty, na nich v interiéru kondenzuje voda a vznikají plísně
- netěsnostmi mezi rámem a oknem zatéká, v zimě pak vznikne průvan u zavřeného okna, a tedy tepelné ztráty prouděním vzduchu
- tepelný most je také zdrojem tepelných ztrát vyzařováním
- vlhkost ve spáře může vést v případě dřevěných oken k podstatnému snížení životnosti nátěrového systému, který popraská nebo oprýská a umožní snadný přístup vlhkosti k samotnému dřevu
Pro montáž okna také platí, že je není možné správně namontovat do jakéhokoliv otvoru, je potřeba uvážit, do jaké konkrétní stavby budou okna montována. Proto je nezbytná konzultace s odborníkem, někdy i vypracování projektu. Velké rozdíly mohou být velké novostavby a rekonstrukce.
V každém případě je třeba počítat s tím, že okno bude nutné mechanicky kotvit do konstrukce obvodové zdi. Moderní okna s kvalitním prosklením (dvoj- a trojskla) mají poměrně velkou hmotnost a pouhé utěsnění pěnou je v otvoru dlouhodobě neudrží. Proto není možné okno osadit pouze do otvoru a vypěnit polyuretanovou pěnou a důkladné kotvení prvku do připraveného a únosného ostění je podmínkou bezpečného užívání.
Rekuperace pro jednotlivá okna
I po kvalitně provedené montáži se můžeme setkat s problémem kondenzace interiérové vlhkosti, to způsobí dokonalé utěsnění vnitřního prostoru. Pobyt osob totiž znamená produkci vodních par a bez kvalitního odvětrávání vzniká problém.
Pokud nepřistoupíme k radikálnímu řešení s pomocí řízeného ventilačního systému, lze využít efektivní systémové řešení decentrálního odvětrávání (např. systém Schüco VentoTherm). Ten představuje ventilace s využitím odpadového tepla integrovanou přímo v okenním systému. Kontrolovaná výměna vzduchu se tak odehrává bez otevření okna, díky tomu je zajištěna optimalizace spotřeby energie, pokojového klimatu a kvality vzduchu.
Related Articles