osvetleni

Osvětlení: design i světelná hygiena

Osvětlení má zásadní význam i pro to, zda interiér bude skutečně působit funkčně a bude mít tu správnou atmosféru. Ale i hygienické hledisko zde hraje podstatnou roli.

Světlo je základním prvkem interiéru a jeho nesprávně řešení může „poškodit“ i jinak dokonalý interiér. Kromě toho je zde ale horší riziko zdravotních nebo psychický potíží, které špatný návrh může znamenat. Osvětlení kanceláří a veřejných prostorů podléhá jasně definovaným normám. Světelné řešení soukromých interiérů oproti tomu zůstává plně v kompetenci majitelů. I tak je ale k návrhu osvětlení třeba přistupovat obezřetně.

V realizacích umělého osvětlení místností se totiž často opakuje řada chyb a problémů. Ukazují to i zjištění průzkumu v českých bytech. Z výsledků vyplývá, že průměrné osvětlení dosahuje sotva poloviny hodnoty, jakou doporučuje Mezinárodní komise pro osvětlování (CIE, Commission internationale de l’éclairage). Ani dodržení technických norem při plánování způsobu a intenzity osvětlení domácnosti ale nemusí znamenat dokonalé řešení, to by mělo totiž zohlednit i individuální požadavky obyvatel interiéru.

Rovnováha s denním světlem

Prvním úkolem, s nímž se návrh umělého osvětlení interiéru musí vyrovnat, je vliv vnějšího prostředí a  světelné podmínky lokality. Je totiž nutné poměr denního a umělého osvětlení správně vyvážit. Bez denního světla se žádný plnohodnotný interiér neobejde a nejde jen o jeho využití pro správné vidění. Nejběžnějším pravidlem je přístup denního světla do místnosti co nejvíce zjednodušit, neklást mu překážky a dostat je tak i do vzdálených koutů. V komplikovaných interiérech si lze vypomoci i instalací světlovodů.

Centrální prostor nelze podceňovat

Při promýšlení osvětlovací koncepce se začíná v nejdůležitějším místě bytu či domu – v centrálním obývacím pokoji, kde většina obyvatel tráví nejvíce času. Tradiční řešení, kdy se pro osvětlení „obýváku“ počítá se závěsným lustrem uprostřed místnosti, je dávno překonáno. Takové osvětlení neposkytne potřebnou intenzitu světla pro individuální činnosti (čtení, drobné práce…), ani nepomáhá vytvoření pocitu intimity a někdy působí i rušivě.

Pro obývák je vhodnější aplikace více různých typů svítidel, jejichž světlo lze kombinovat. Osvětlení by přitom mělo být plynulé a rovnoměrné v celém prostoru. Navíc v místech větší potřeby by mělo poskytovat možnost intenzivního lokálního světla.

Nabídka vyhoví všem potřebám

Trh s osvětlovacími tělesy je bohatý a nabízí možnosti, jak naplnit vysoce estetické i hygienické nároky. Rozptýlené méně intenzivní světlo místnosti dodají nástěnná svítidla, směrovaná na stěny nebo strop, intenzivní lokální řešení nabízí stojací lampa se silným zdrojem, malá lampička k televizoru nebo lampa na psacímu stole. Pokud jde o lokální nasvícení větších částí místnosti, lze použít světelné rampy, hlavní výhodou přitom je to, že jejich jednotlivé prvky můžeme podle potřeby nastavovat a vypínat. V takovém „mixu“ různých typů svítidel najde své místo i klasický podstropní lustr, pro větší variabilitu osvětlení jej navíc můžeme vybavit
stmívačem. Komfortu i funkčnosti osvětlovacího systému jako celku pomůže centrální ovládání.

Důležité světlo pro kuchyň

Jiné nároky než centrální obytná místnost na osvětlení klade další denně intenzivně využívaný prostor – kuchyně. Zde je potřeba poskytnout dostatek světla pro často velmi jemné, ale i potenciálně rizikové činnosti, jež s přípravou jídla souvisejí. Hlavní pracovní prostor proto bude vyžadovat přímé a intenzivní osvětlení, to ale nestačí. I v kuchyni malých rozměrů se osoba, jež vaří, musí pohybovat a v žádném případě by nemělo docházet k tomu, že si v některém úhlu bude při práci stínit. S intenzivním světlem ale souvisí i jiné designérské riziko – některé materiály použité v kuchyni mohou totiž silné světlo účinně odrážet a koncepce by měla počítat s tím, že nesmí docházet k oslnění tímto odrazem. Řešením může být například rohové osvětlení nebo umístění zdrojů světla na spodní straně skříněk nebo digestoře.

Spánek versus světlo

Specifické nároky na osvětlení kladou místnosti určené k odpočinku a spánku. Zažitým zvykem velké části populace totiž je čtení na lůžku před usnutím. Pokud jde o společnou, manželskou ložnici, vzniká zde rozpor, který je nutné řešit – čtenář potřebuje dostatečně intenzivní světlo, spící partner nechce být rušen. Uspokojivým řešením je nastavitelná lampa se stmívačem, v níž je užito žárovky o síle 40 W, eventuálně úsporné zářivky s výkonem 9W. Halogenová svítidla se pro tento účel nedoporučují. Pokud ložnice není určena pro odpočinkové čtení, stačí pro noční osvětlení tlumené světlo stolních lamp.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist