Kachlová kamna
Kachlová kamna jsou velmi oblíbená pro svou hospodárnost, pestrou paletu glazur a širokou škálu tvarů. Jsou nejen krásným doplňkem každého interiéru.
Používání předchůdců dnešních kachlových kamen, jak nám napovídají archeologické nálezy, se datuje již do doby zhruba dva tisíce let před naším letopočtem. Původně se jednalo o válcové stavby z kamene a jílu. V těchto kamnech se pouze peklo, současně se však vytápěla lidská obydlí. Již od prvopočátku byla snaha primitivní kamna zdokonalovat. Do měkkého jílu byly vytlačovány různé vzory, to aby se zvětšila výhřevná plocha. Postupem doby se kamna nestala pouze funkční, ale i estetickou záležitostí.
V době nedávno minulé, pod tíhou modernizace, se lidé kachlových kamen zbavovali a do svých chat a chaloupek si začali pořizovat nové a zaručeně moderní systémy vytápění. Nikdo netušil, jak oblíbené a žádané se stane vytápění kachlovými kamny počátkem 21. století.
Kachlová kamna
V případě kachlových kamen hovoříme vlastně o typu pláště, který může skrývat různé topné systémy. Ze samotných kachlů lze vystavět libovolné tvary a velikosti kamen. Záleží pouze na vkusu a fantazii. Nejedná se pouze o otopný systém, kachlová kamna budou vytvářet výraznou dominantu vašeho domova. Lze je výborně kombinovat s jakýmkoliv typem interiéru, starodávným i ultramoderním.
Je nutno zdůraznit, že konstrukce kachlových kamen je velmi náročná. Při jejich stavbě se používá mnoho odlišných materiálů, u kterých se musí dodržovat přesné stavební postupy. Důležitou podmínkou pro realizaci takovéhoto otopného systému je kvalitní komín, nosná konstrukce a dostatek prostoru pro jejich umístění. Již při plánování výstavby je nutné počítat s jejich vyšší hmotností. Vždyť hmotnost menších kachlových kamen se pohybuje řádově i ve stovkách kilogramů.
Výrazným prvkem novodobých kachlových kamen jsou zasklená dvířka ohniště, která umožňují nejen romantický průhled do plamenů ohně, ale hlavně mají funkci kontrolní. Dobře postavená kachlová kamna neznamenají nepořádek a neustálou práci, jak praví přežitky. Některé typy umožňují přikládání z vedlejších neobytných prostor (např. z chodby) a vylučují tak „špinavý provoz“ mimo obytnou místnost.
Kachlová kamna obecně rozdělujeme na tři základní typy:
- lehká
- středně těžká
- těžká
Rozdíl není jen v jejich váze, ale hlavně v produkci a intenzitě tepla.
Lehká kachlová kamna mají za úkol v krátkém čase vytopit určitý prostor, mají omezenou akumulační schopnost. Jsou vhodná do chat, chalup či krátkodobě využívaných prostor.
Středně těžká kachlová kamna se používají jako alternativní zdroj tepla v objektech s centrálním vytápěním nebo pro přechodová období jakými jsou jaro a podzim. Toto topení je levné a pohotové.
Těžká kachlová kamna se požívají i jako hlavní zdroj tepla pro celý dům, nebo pro jeho významnou obytnou část. Jejich tepelná akumulace je zhruba 24 – 48 hodin, mnohdy však i více. Takováto kamna jsou vždy dominantou prostoru.
Dřevo a vytápění
Vzhledem ke stále rostoucím cenám energií, se dřevo opět stává jedním z nejdostupnějších a nejlevnějších prostředků vytápění. Vhodnou volbou vytápění nejen chat a rekreačních zařízení tedy představují právě kachlová kamna. Jedná se o vysoce efektivní a ekonomicky mimořádně výhodný způsob vytápění. Spotřeba dřeva při vytápění je velmi nízká. Při délce topení 1-2 hodiny dokáží kachlová kamna předávat teplo do prostoru po dobu 12 až 24 hodin bez nutnosti dalšího přikládání. Účinnost dobře postavených kachlových kamen činí až 80-90%. Jejich nevýhodou je delší doba potřebná k rozehřátí a následnému předávání tepla, což je ale vyváženo dlouhou dobou výhřevnosti (sálání tepla) – až 48 hodin.
Sálavé teplo
Kachlová kamna přenáší tepelnou energii do prostoru tzv. sálavým způsobem. Teplo se šíří rovnoměrně všemi směry od zdroje, neprohřívá se však vzduch, ale přímo předměty. Od nich je pak vzduch ohříván až druhotně. Tento typ vytápění je považován za nejpřirozenější a pro lidský organismus nejzdravější. Nejvíce se totiž podobá sálavému teplu, které vydává Slunce. Při tomto typu vytápění je v místnosti minimální pohyb vzduchu, čímž je omezena prašnost a také nedochází k vysušování vlhkosti ze vzduchu.
Sálavá kachlová kamna využívají pro vydávání tepla keramickou plochu, ta má relativně nízkou teplotu (kolem 50°C), v obytném prostoru pak nehrozí nebezpečí, že se o ně někdo popálí. Spíš naopak – vždyť i pohádkový Honza líhal přímo na peci! Tento systém pracuje s velkým množstvím keramického materiálu, který do sebe dokáže akumulovat velké množství tepelné energie. Díky této akumulaci se také výrazně zvyšuje komfortnost topení, přikládání může být omezeno pouze na jeden až dvakrát denně.
Samotný povrch kachlových kamen je velký, poskytuje tedy dostatek prostoru pro umístění kvalitní spalovací komory a kvalitního tahového systému. To umožňuje vyvinout vysoké spalovací teploty v ohništi. Čím vyšší teplota je, tím větší podíl plynů vzniklých z dřevní hmoty se spálí a tím je proces spalování účinnější. Čím delší je tahový systém, o to více tepelné energie je předáno akumulačním materiálům umístěným v topidle. Jestli-že mají kachlová kamna přesně dimenzované ohniště a tahový systém, pak dosahuje jejich účinnost až neuvěřitelných 90%!
Cena kachlových kamen
Cena materiálů a jejich zpracování při stavbě kachlových kamen není právě nízká. Ale jejich kvality – sálavé teplo, vysoká účinnost, komfortní topení, ekologie provozu a životnost, tuto vysokou cenu výrazně převyšují.
Kvalitní kachlová kamna jsou investicí na celý život. Životnost správně postavených kachlových kamen je 50 – 100 let! Je tedy vhodné se s jejich stavbou obrátit na odborníky. Za kvalitní kachlová kamna pak zaplatíte řádově desetitisíce – ceny kachlových kamen přesahující 200.000 Kč nejsou výjimkou.
Ta kachlová kamna se mi začínají líbit 🙂 Navíc pokud se s nimi topí správně (www.svetdnes.cz/topit-kachlovych-kamnech-doporuceni), tak se dá prý ušetřit. Asi do nich budu, ale asi čistě z dekoračního hlediska. 🙂