drevostavba-4

Dřevostavby s novými možnostmi

V českých zemích dlouho stály dřevostavby stranou hlavního proudu výstavby jako nevyzkoušená alternativa. S rozvojem trhu a také trendu šetrného bydlení se ale situace postupně mění a počet realizací v posledních letech roste.

Jednou z výhod,jež stavění domů ze dřeva nabízí, je značná variabilita, kterou si pochvalují (a svými realizacemi i dokládají) mnozí architekti. Tato škála možností vychází z palety konstrukčních typů dřevostaveb. Jak se tedy dá ze dřeva stavět?

Foto: studio New WorkTypy konstrukce dřevostaveb:

  • Sendvičové panely

Stavba se realizuje z průmyslově vyráběných dílců, které se na stavbu dovážejí a montují podobně jako betonové panely. Sestávají z nosného rámu, který je opláštěn tenkými dřevotřískovými deskami, uvnitř mají tepelnou izolaci. Největší výhodou je rychlá montáž a snadná doprava.

  • Konstrukce z hranolů

Kostra konstrukce celé stavby je z dřevěných hranolů, zvenčí je opatřena plášť z dřevovláknitých desek nebo překližky. Obkládají se dřevem nebo cementovláknitými deskami, ty lze následně omítat, takže vzhledem připomínají zděnou stavbu.

  • Stavby z masivního dřeva

Masivní dřevěná stěna v sobě spojuje využití vlastností masivního dřeva a výhody moderních technologií výstavby. Jde o mechanické spojování masivních dřevěných stavebních prvků, které vytvářejí stavební dílce. Umožňuje vysokou variabilitu architektonického řešení domu, izolace se přidává zvenčí, v  interiéru zůstává většinou pohledová dřevěná stěna.

  • Skeletový systém trámů

Dům je tvořen konstrukcí z masivních trámů, trámy zůstávají viditelné. Mezi ne se vkládá izolace, zvenčí obklad, je možné použít různé materiály.

  • Sruby a roubenky

Stěny domu tvoří trámy a kulatina, jde o modernizovanou tradiční technologii, která má své limity v malé variabilitě dispozice stavby a také rustikální vzhled roubenek není vhodný pro každou zástavbu.

Rychle a kvalitně z panelů

Většina typů dřevostaveb se dobře uplatňuje v současném trendu nízkoenergetických a pasivních domů. Častým řešení je v tomto případě montáž domu ze sendvičových panelů. Sendvičové panely se skládají ze dvou desek, mezi nimiž je umístěna izolace z polystyrenu nebo minerální vlny, která svými tepelně izolačními vlastnostmi vyhoví vysokým nárokům šetrné stavby.

Příkladem moderního systému jsou europanely, které se skládají ze dvou dřevoštěpkových OSB desek, výplň tvoří stabilizovaný samozhášivý polystyren. Konstrukce s využitím europanelů nabízejí i velkou variabilitu vnějších úprav. V interiéru může u tohoto způsobu výstavby tvořit konečnou úpravu stěn sádrokartony, na fasádu je možné použít dřevěný obklad nebo jiné obkladové materiály. K výhodám výstavby z europanelů patří její rychlost – zpravidla jen několik týdnů – a také možnost stavět v průběhu celého roku.

Foto: studio New WorkHranoly pro tvůrčí přístup

Jiným typem dřevěných konstrukcí, který zejména tvůrčím architektům umožňuje vytvářet zajímavé stavby, jsou konstrukce z fošen nebo hranolů. V takovém případě se přímo na staveništi řežou fošny a hranoly, z nichž se za pomoci tradičních tesařských postupů vytváří na míru konstrukce domu. Izolace se pak umisťuje do kostry vzniklé dřevěné sítě a nakonec se na stěny montují obklady tvořené dřevovláknitými deskami, překližkou nebo sádrokartonem.

K izolaci se používají tradičně nejrozšířenější polystyren nebo minerální vlna, ale i nověji užívané ekologické materiály – např. ovčí vlna. Osvědčuje se i ekologicky čistá foukaná celulózová izolace.

Vyhoví i masivní tradice

Stranou nezůstává ani technologie dřevostavby z masivu.  Lze je realizovat z továrně vyráběných panelů z masivního dřeva, stěny se pak izolují zvenčí a vnější plášť domu dosahuje velmi dobrých tepelně izolačních parametrů. Ze strany interiéru se dřevo nepřekrývá a dodává tak interiéru přírodní charakter. Výsledkem je i kvalita vnitřního prostředí – stěny dobře vyrovnávají tepelné rozdíly,„dýchají“ a pomáhají tak přirozeně regulovat vnitřní klima domu.

Další výhodou konstrukcí z dřevěného masivu je jejich celkově vysoká pevnost, takže jsou vhodné i pro vícepodlažní stavby. Výstavba z dřevěných masivních panelů přitom neznamená výhradní směřování k rustikální architektuře a umožňuje moderní vzhled staveb a jejich netradiční tvary.

Kam dál?
Otazníky nad pasivními domy
Montovaná dřevostavba z masivu




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist