Podlahové topení
Systémy podlahového topení stávají čím dál více atraktivnějším a běžnějším způsobem vytápění. Díky rovnoměrnému rozložení teploty po celé ploše temperované místnosti snáze docílíme pocitu příjemné teploty, a to již při teplotách o jeden či dva stupně nižší než jsme obvykle zvyklí!
Ideální rozvrstvení teploty v místnosti by se mělo pohybovat kolem 22°C u podlahy a 16°C u stropu. Jak je to u tradičních radiátorů versus podlahové topení?
- radiátory vyhřívají místnost odshora – je notoricky známé, že teplý vzduch stoupá vzhůru. Stává se pak, že od relativně chladné podlahy máte pocit neustále studených nohou a naopak děti spící na palandě si stěžují na přílišné horko. Rozdíl teplot (teplotní spád) u podlahy a stropu může být u klasických radiátorů až neuvěřitelných 8°C!
- podlahové topení využívá maximální plochu topného tělesa, kterým je defakto podlaha. Teplo rovnoměrně stoupá místností přímo od podlahy. Teplotní spád je pouze kolem 3°C. Rozdíl teploty vzduchu a plochy podlahy není tedy tak markantní, čímž dochází k celkové tepelné pohodě již při nižších teplotách.
PRO pro podlahové topení
Tam, kde se vytápí podlahovým vytápěním nedochází k víření prachu. Vzduch cirkuluje méně a méně se tedy práší, což ocení především alergici.
Díky tomuto systému také není v místnosti vzduch tak suchý, jako u klasicky temperovaných prostor. Teploty, s kterými pracuje podlahové vytápění, jsou nižší (maximální povrchová teplota otopné plochy je 27°C) a proto zůstává v místnosti vyšší vzdušná vlhkost.
Vzhledem k tomu, že celý systém vytápění je ukryt do podlahy ,budete mít díky absenci radiátorů možnost zařídit si interiér bez jakýchkoliv omezení, jaké představují právě klasická otopná tělesa. Pro vaše děti se stane domácnost bezpečnější – již žádné slzičky kvůli úrazům o ostré hrany radiátorů.
Finance
Oproti klasickým otopným tělesům je v případě podlahového vytápění pořizovací cena vyšší. Celkové náklady na vytápění však budou v důsledku nižší. Díky přednostem podlahového vytápění uspoříte v porovnání s klasickým vytápěním otopnými tělesy 10 až 15% topných nákladů ročně. Tento způsob vytápění umožňuje i využití alternativních zdrojů energie (tepelná čerpadla, sluneční kolektory aj.). Takto bude vytápění nejen ekonomičtější a úspora bude ještě vyšší, ale také se trvale zvýší tržní cena domu či bytu.
Pořizovací cena podlahového topení se odvozuje od použitého rozvodného materiálu. Zde je nutné zvážit, zda levnější varianty budou těmi nejvhodnějšími. Levný materiál by mohl být nekvalitní – snadno se poškodit. Na výrobu toho nejkvalitnějšího potrubí se používá tzv. síťový polyetylén. Tento materiál nelze roztavit, je velmi odolný a pružný.
Navíc lze zvolit mezi teplovodním vytápěním nebo vytápěním přímo elektřinou.
Pokládka a vhodná krytina
Jak již napovídá samo označení, tento otopný systém je ukládán přímo do prostor podlahy. Při projektování nového domu je tedy nutné mít na paměti ponechání dostatečného prostoru v podlaze pro montáž topení. Jestli-že uvažujete o dodatečné instalaci podlahového vytápění při rekonstrukci bytu, pak je jako vhodný materiál považována montáž nově využívaného systému ocelových lamel v kombinaci se suchou pokládkou podlahy. Vyhnete se tak čekání při zrání betonu a také prostorově je tento systém méně náročný.
Úspěšné využívání podlahového vytápění také závisí na vhodně zvoleném povrchu podlahy. Nejvhodnějším materiálem je dlažba, vinylové podlahy, laminátové plovoucí podlahy, ale i dřevěné podlahy. Nevhodným materiálem je krytina z PVC, linolea či koberce s pryžovou nebo PVC podložkou.
Related Articles