Sítě proti hmyzu
S teplým počasím přichází pravidelný příliv obtížného hmyzu do našich domácností. Nejsou to jen komáři, ale i mouchy, mušky, vosy a další. Ochrana domácností, potravin, ale i lidského zdraví jsou proto namístě. Pokud toužíte po klidném spánku při otevřeném okně nebo dokonce dveřích pak je instalace sítě proti hmyzu nebytným opatřením.
Závadnost a nezávadnost sprejů proti hmyzu
Řada z nás dodnes používá v domácnostech klasické spreje na hubení hmyzu, převážně komárů. Jistým novátorstvím byl přechod k zásuvkovým aplikátorům, které pokud nedošla výplň složily výborně. Nepříjemným bylo jen neustálé sbírání mrtvého hmyzu z podlahy. Je nutné si však uvědomit, že obě tyto metody pracují na chemické bázi a „jed“ co zabíjí obtížný hmyz se dostává i do našich plic.
Zdravotně naprosto nezávadným, efektivním, přirozeným a v neposlední řadě i levným řešením je instalace sítí proti hmyzu do oken či dveří. Speciální sprej proti hmyzu je vhodné používat jednorázově při aktivitách a pobytu venku – například v lese, při táboráku…
Sítě proti hmyzu
Sítě proti hmyzu jsou bariérou nejen proti vniknutí obtížného hmyzu, ale zároveň zabraňují vlétnutí ptáků. V přízemních bytech a rodinných domcích dokonce umožňují spánek při otevřeném okně, aniž by hrozila nezvaná návštěva ze zvířecí říše. Dokáží dobře ochránit nejen náš spánek a zabránit nechtěným svědivým bodancům a neustálému bzučení a pískání kolem našich uší.
Materiál sítí proti hmyzu
Síťovina bývá nejčastěji vyrobena ze sklolaminátového vlákna potaženého plastem. Tento materiál je odolný proti korozi a také nepříznivým povětrnostním vlivům. Na trhu jsou k dostání také sítě, které jsou odolnější vůči drápkům domácích mazlíčků tzv. petscreen. Tuto síť je však nutné instalovat do skutečně kvalitních profilů rámů, aby bylo zajištěno její dostatečné vypnutí.
Je dobré se také zamyslet nad barvou síťoviny. Častým požadavkem zákazníků bývá bílá barva síťoviny. Z hlediska optiky je ale použití bílé barvy kontraproduktivní, protože dochází k efektu „záclona“. Bílou síť je v okně vidět. Opakem je černá, šedá nebo hnědá barva síťoviny, kterou lidské oko na pozadí exteriéru vůbec nevidí a často se mylně domnívá, že okno je otevřené.
Nejčastějším materiálem pro výrobu rámů jsou extrudované hliníkové profily, levnější variantou je pak hliník válcovaný. Co se týká barvy rámů, zde je vhodné ladit sítě proti hmyzu k barvě rámu oken. Je možné vybrat ze široké palety barev a to včetně imitací dřeva.
Sítě proti hmyzu do plastových oken
Jedná se o tzv. síť s lemem. Síť proti hmyzu, která se vkládá do rámu z interiéru, nebrání otvírání a zavírání oken. Síť lze ji kdykoliv vyjmout a zase instalovat. Hlavní uplatnění nalezne především v horních patrech domů či bytů, kde je znemožněn přístup z venku. Vyjmutí a instalování sítě zvládne téměř každý. Mechanismus kovových otočných úchytek umožní síť během pár okamžiků bezpečně umístit do okna nebo ji naopak vyjmout. K umístění sítě do okna nejsou nutné žádné další stavební úpravy, lze je tedy instalovat i dodatečně.
Pevné sítě proti hmyzu
Pevné sítě proti hmyzu jsou montovány z vnější strany okenního otvoru. Mohou být použity pro jakýkoliv typ okna, nebo i jen pro otvor ve stěně. Jejich montáž se provádí z vnějšku, proto se většinou instalují na delší dobu, nebo trvale. Vhodná jsou pro jakýkoliv typ oken, mimo plastových.
Sítě proti hmyzu do střešních oken
Pokud bydlíte v podkroví a chtěli byste si nechat nainstalovat sítě proti obtížnému hmyzu do střešních oken jsou pro vás řešením takové sítě, které se upevňují do interiéru. Síť může být buď s rámem (dražší varianta), bez rámu (levnější, ale méně efektivní varianta) nebo nejlépe rolovací. Sít s rámem je upevněna v prostoru před oknem – na vnitřním ostění. Lze zvolit z různých variant barev rámů, tak aby co nejlépe kopíroval barvu výmalby a nerušil celkový design místnosti. Lze si také vybrat z variant pro hladké zdi nebo pro různé druhy obkladů. Sítě proti hmyzu bez rámu jsou pak uchyceny na vnitřní stranu ostění pomocí háčků, které jsou připevněny v rozích ostění. Na vrchních háčcích je síť zavěšena, spodní zajišťují její optimální vypnutí.
Dveřní sítě proti hmyzu
Dveřní síť je určena pro vstupy na terasy, balkony nebo vchodové dveře. Jedná se rám, který je navíc možné opatřit těsnícím kartáčkem. Je to vlastně samostatné dveřní křídlo, které se montuje na opačnou stranu dveří. Na rám je také možné umístit tzv. samozavírací panty. Síť je montována pomocí vrutů buď na ostění nebo přímo na rám dveří.
Atypické sítě proti hmyzu
Atypické sítě proti hmyzu jsou vyráběny speciálně na míru do okna. Mohou svírat minimálně vnitřní úhel 45° a větší. Je nutné vždy přesně měřit, nebo přikládat šablony kopírující tvar atypického okna. Sítě pro atypické okno si lze nechat zhotovit jak s lemem, tak pevné.
Netradiční sítě proti hmyzu
- rolovací síť – tato síť patří k těm luxusnějším. Lze ji použít jak do okenního, tak do dveřního otvoru. Síť je umístěna v rolovacím boxu a umožňuje buď horizontální nebo vertikální rolování. Rolovací box je umístěn buď na ostění nebo přímo na okenním či dveřním rámu. Rolovací síť oceníte zejména v těch oknech, která slouží například k větrání lůžkovin, kde je nutný přístup k parapetu (například kvůli zalévání květin) nebo další komunikaci s okolím. Bez obav je lze také použít do střešních oken.
- posuvná síť – tento typ patří mezi novinky, vhodné je jejich umístění do dveřích otvorů. Otočné panty jsou zde nahrazeny posuvným systémem, který umožňuje odsunutí sítě do strany.
Bez sítí proti hmyzu si to už doma nedovedu představit. Hlavně po narození dcery. Díky nim o ní nemám takový strach. Dříve nám občas vletěla do bytu vosa nebo dokonce jednou sršeň! Sítě máme dělané na míru.