pěstování levandule

Pěstování levandule

„Ty jsi má levandulová“… slova známého songu Petra Hapky a Hany Hegerové zná snad každý z nás. Víte však, čím vám tato nenápadná rostlina může být prospěšná, jak na pěstování levandule, a kde všude nalézá své uplatnění?

Původ levandule

Název levandule pochází z latinského slova „lavare“, což znamená omývat se. Již staří Řekové znali blahodárné účinky této rostliny a pěstování levandule bylo běžné. S oblibou ji přidávali zejména do koupele. Levandule snad od pradávna patřila k nejoblíbenějším aromatickým rostlinám – používala se ke kosmetickým a lékařským účelům. Vyráběli se z ní parfémy, ochucovali se s ní pokrmy a byla součástí léků. Sami Řekové předepisovali užívání levandule jako zaručený prostředek proti kašli.

pěstování levandule

Levanduli se bude nejvíce dařit na slunném místě.

Vzhled levandule

Je to stále zelený trsnatě větvený polokeř, který dorůstá výšky až 60 cm. Její listy jsou dlouhé a úzké, mají šedozelenou barvu. Jsou velmi aromatické. Tato rostlina kvete nezaměnitelnou modrofialovou barvou a to zejména v červenci a srpnu. Květy levandule obsahují mnoho blahodárných silic, které svými účinky zklidňují nervový systém, zlepšují psychickou odolnost a mají protizánětlivé účinky. Původ této rostliny je ve Středomoří, její pěstování se však stalo velmi oblíbené v mnoha zemích, vzácně i u nás. Nejcharakterističtější oblastí pro pěstování levandule je však jižní Francie – oblast Provence.

pěstování levandule

Levandulové květy

Z rostlinky se sbírají a používají zejména květy. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je těsně před rozkvětem. Doma je nejlépe usušíte tak, že je uřežete po celých svazcích, při sběru jim ponecháte delší stonky. Vyvázané svazečky se suší zavěšené na suchém teplém místě. Usušená levandule se dál používá jako vonné předměty či dekorace.

Ohromné levandulové pláně z nichž sálá omamaná vůně jsou spojené hlavně s oblastí Provance.

Ohromné levandulové pláně z nichž sálá omamná vůně jsou spojené hlavně s oblastí Provance.

Pěstování levandule

Levandule je pěstována jako solitérní okrasa zahrádek, velmi dobře se také vyjímá jako živý plot kolem záhonků i cest. Přenést fialkovou krásku na naše zahrádky či balkóny nebude takový problém. Levandule má ráda lehkou a spíše suchou zeminu. Její pěstování na přímém slunci nám zaručí, že její barva i aroma bude co nejintenzivnější. Levanduli můžeme množit jednak ze semen, která na jaře vysejeme do misky a vzrostlé sazeničky (okolo 10 cm) později vysazujeme přímo na záhon. Dalším způsobem množení je řízkování. Bylinné řízky odebíráme z již vzrostlých rostlin, a to opět na jaře. Rostlinky pravidelně sestřihujeme do požadovaného tvaru, docílíte tak pěkného, keřovitého vzrůstu. Od prvního roku je dobré levanduli prořezávat, pokud byste prořez pravidelně neprováděli, může se stát, že až na pár lístků na vrcholu bude rostlinka holá. Hlavní prořez se provádí na přelomu března a dubna, kdy by se rostlina měla zkrátit asi o 1/3, avšak takovým způsobem, aby na větvičkách zůstalo několik lístků. Tato rostlina dobře přezimuje i v našich podmínkách, při větších mrazech se doporučuje ji přikrýt chvojím a kořeny zahrnout kompostem.

levandule

Snítky sušené levandule nejenže krásně provoní byt, ale hlavně potěší – představují krásnou dekoraci.

Levandulový olej

Dopřejte si příjemnou masáž levandulovým tělovým olejem. Zregeneruje vaše unavené tělo, uklidní svalové a hlavně nervové napětí. Levandulový olej se hodí k ošetření pokožky celého těla. Příznivě působí při hojení popálenin i ke zklidnění kůže po opalování. Má výrazné protizánětlivé účinky, používá se při léčbě ekzémů a plísní.

Pro vytvoření malebného zákoutí s vůní levandule postačí málo - květináč s rostlinkou levandule.

Pro vytvoření malebného zákoutí s vůní levandule postačí málo – květináč s rostlinkou levandule.

Levandulová koupel

Trpíte-li nespavostí, zkuste si připravit horkou koupel z levandulových květů. Postačí také nakapat pár kapek tělového oleje do koupele. Zmírníte tak nervové napětí, silné emoce, vaše mysl se uklidní a tělo příjemně uvolní. Této blahodárné lázni byste se měli oddávat alespoň dvacet minut.

Tinktura a čaj

Levandulová tinktura pomůže zejména při léčbě lupů či nadměrném vypadávání vlasů. Lokálně se dokonce používá proti plešatosti. Zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatických onemocněních. Levandulový čaj má nejen příjemnou vůni, ale také nám pomůže při bolestivé menstruaci (vhodné je také vmasírovat levandulový olej do oblasti podbřišku) či při bolestech hlavy. Zde také pomůže levandulový olej nakapaný do aroma lampy – zmírní bolest a také pomáhá proti kašli. Uvolňované silice snižují krevní tlak a uvolňují napětí.

Levandule při vaření

Listy levandule najdou své uplatnění zejména v kuchyni. V malém množství je můžeme přidat k pečeným masům a rybám, hodí se do houbových jídel a salátů. Lze ji také kombinovat a to nejlépe s rozmarýnem, bazalkou a cibulí. Tvoří také nedílnou součást Provensálského koření.

levandule1Vůně levandule

Voňavé levandulové polštářky krásně provoní náš byt. Uložené v šatní skříni bezpečně odpudí moly, také mravencům tato rostlinka příliš nevoní. Komáři se našemu příbytku budou vyhýbat, ucítí-li její charakteristické aroma.

Darovaná snítka levandule vás zaručeně ochrání před všemi nemocemi! A kdyby ne, tak alespoň potěší…




Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist