rozmaryn2

Pěstujeme bylinky – rozmarýn

Rozmarýn je jednou z nejoblíbenějších bylinek ve světě zahradničení a kulinářství. Jeho aromatická vůně a vynikající chuť se staly nedílnou součástí mnoha pokrmů. Pokud vás zajímá, jak úspěšně pěstovat rozmarýn a plně využít jeho potenciál, jste na správném místě! Pěstování rozmarýnu je relativně snadné, ale vyžaduje trochu péče a pozornosti. Článek vás provede klíčovými kroky pěstování této aromatické bylinky, od výběru správného stanoviště až po vhodnou péči o rostlinu. Zjistíte, jaké jsou optimální podmínky pro růst rozmarýnu, jak správně zalévat a hnojit, a také jak se vypořádat s případnými škůdci a nemocemi.

Rozmarýn: Tajemství úspěšného pěstování a využití v kulinářství

Pokud se chcete ponořit do světa pěstování rozmarýnu a rozšířit své kulinářské dovednosti, neváhejte a čtěte dále! Získáte praktické rady, inspiraci a mnoho zajímavých informací o této skvělé bylince, která může obohatit váš zahradní i kuchyňský repertoár.

Rozmarýn lékařskýlat. Rosmarinus officialis

Foto: FreeImages.com

Rozmarýn je vhodné pěstovat v přenosných nádobách či kontejnerech.

Charakteristika:
Rozmarýn je vytrvalý stálezelený keř, který ve vhodných podmínkách může dorůst až do výšky dvou metrů. Má čárkovité tmavozelené na spodní straně šedě plstnaté listy. Kvete modře, známé jsou i kultivary kvetoucí bíle či růžově.

Pěstování rozmarýnu:
Tuto bylinku je vhodné pěstovat v přenosných nádobách kvůli snadnějšímu zazimování. Můžete ho pěstovat jak přímo v záhonu, tak na balkóně či v bytě. Má rád slunná stanoviště a naopak nesnáší chlad a vlhko. Půdou vhodnou pro jeho pěstování bude vzdušnější substrát. Nebude se mu dařit v těžkých půdách.

Foto: FreeImages.com

Oblíbené jsou růžově kvetoucí kultivary.

Sadba:
Rozmarýn si lze doma vypěstovat buď přímo ze semínek, případně se množí řízkováním z vrcholových řízků o délce 10 – 15 centimetrů, které zasadíme do pěstebního substrátu. Koupit lze samozřejmě také již vzrostlou rostlinku.

Zálivka:
Rozmarýn nemá rád přemokření. Pokud ho pěstujete doma, pak je místo zalévání vhodnější rosení. Díky svému středomořskému původu má rostlina radši sušší půdu, ale naopak vlhký vzduch. Rozmarýn zhruba jednou za týden osprchujte. Pokud ho pěstujete venku na záhonu, vězte, že příroda ví, co dělá – v tomto případě pouze pokud jsou velká sucha, tak rostlinu zalijte. A naopak v období vydatných srážek je vhodné ho umístit na zastřešené místo.

Foto: FreeImages.com

Rozmarýn nemá rád přemokření a je nutné ho zazimovat.

Zazimování:
Rostlina je velmi citlivá na mráz, je tedy nutné ji zazimovat. Pokud je sazená přímo v záhoně, je vhodné ji vyrýt, přesadit do vhodné nádoby a na zimu umístit do chladnější místnosti (dostačující je teplota v rozmezí 3 – 10°C), místo však musí být dostatečně světlé. Před jarem je nutné zvýšit zálivku, aby zemina příliš nezaschla. Než přímé umístění do půdy na záhonu je výhodnější, právě kvůli snadnějšímu zazimování, rozmarýn ponechat v přenosném pěstebním kontejneru a ten vsadit do země celý. Na podzim ho pak jen vyndáte a rostlinu zazimujete. Zpět na záhon pak kontejner umisťujeme zhruba v půlce května.

Sklizeň:
Sklízí se jednotlivé lístky, stejně tak jako celé snítky a to v průběhu celého vegetačního období (od května do srpna). Ke sběru jsou nejvhodnější mladé, ještě ohebné lístky.

Uskladnění:
Rozmarýn je nejvhodnější, ostatně jako všechny byliny, používat čerstvý. Uskladnit ho lze samozřejmě sušením. Sušíme buď jednotlivé lístky anebo celé snítky.

Účinky:
Rozmarýn je hojně používaný v léčitelství. V malém množství působí protizánětlivě, močopudně, podporuje pocení, zvyšuje krevní tlak a podporuje produkci trávících šťáv. Má uklidňující účinky a napomáhá klidnému spánku. Pokud máte stále studené končetiny, pak je rozmarýn tím pravým pro jejich správné prokrvení.

Foto: FreeImages.com

Velmi oblíbený je v kuchyni – hodí se k masitým pokrmům.

Rozmarýn v kuchyni:
Při vaření najde rozmarýn své uplatnění jak čerstvý – celé snítky lze položit nebo přímo zapíchat do pečených či grilovaných mas. Vynikající je pokud umístíme pár snítek při pečení „amerických brambor“. V sušené podobě ho pak lze použít do marinád, grilovacích směsí, jako ochucovadlo do omáček, polévek, ke grilované zelenině či do studených zeleninových salátů. Přidává se do bylinkových octů či olejů. U rozmarýnu také, jako ostatně i jinde platí, staré známé: „všeho s mírou.“ Při nadměrném požití působí opojně. Opatrnosti je také třeba v těhotenství a u dětí.

Tip:

  • hitem se stávají převislé kultivary rozmarýnu, které jsou velmi efektní v závěsných nádobách
  • netradiční a líbivé jsou bíle a růžově kvetoucí druhy
  • rozmarýn se dá dobře tvarovat, lze z něj tedy vytvořit i krásnou bonsai



There are 2 comments

Add yours
  1. Ludmila Foldynova

    dobry den prosim pěkně pokud? si ten rozmaryn koupim v HORNBACHU v kvetinači musim ho přesadit do větši nadoby děkuji moc krasně

    • admin

      Dobrý den, to záleží na tom, co máte s rozmarýnem v plánu… pokud ho budete umisťovat ven na záhon, dopřejte rostlince větší květináč.
      Nezapomeňte na to, aby byl dole perforovaný, aby přebytečná vlhkost mohla odtékat ven. Takovou rostlinu lze umístit do ozdobného obalu a ponechat ji jako jedlou „dekoraci“. Nebo ho i s květináčem vložte do připravené jámy v záhonu a květináč zakryjte zeminou. Na zimu pak rozmarýn pohodlně vyjmete i s květináčem a zazimujete. Venku by mladá rostlina zimu nezvládla.
      Jinak já také kupuji rozmarýn v hobby marketech, ale mívám ho doma za oknem, kde ho ponechávám v tom květináčku, ve kterém jsem ho koupila. Dříve než se začne více rozrůstat a potřebovat více prostoru, ho totiž stačíme při vaření zužitkovat.

      Andrea


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist