644109_38731687

Připravte svůj trávník na přezimování

Pokud chcete v příštím roce sklízet plody úspěchu v podobě nejhezčího trávníku v sousedství je načase začít s přípravou již nyní. Čím pečlivěji připravíte v podzimních měsících travní zeleň k zimnímu odpočinku, tím více se vám v příští sezóně odmění. Jaká péče o trávník tedy přichází s podzimem v úvahu?

Zazimování zahrady znamená mimo jiné právě důkladnou přípravu trávníku pro nadcházející zimní měsíce – jeho posečení, zálivku, případnou vertikutaci, odstranění nečistot, přihnojení a dosev travním semenem.

Listí – nepodceňte jeho pravidelné shrabávání

Základem hezkého travního porostu je pravidelné shrabávání listí a odstraňování dalších nečistot. Neshrabané listí jednak nepůsobí esteticky a za druhé může váš trávník vážně poškodit. Pokud nebudete listí pravidelně shrabávat, vystavujete svůj trávník riziku, že se pod zetleným listím začne vytvářet plíseň. Neshrabané listí brání přístupu vzduchu, riziko vzniku plísně hrozí již po několika dnech. Proto je důležité listí shrabávat průběžně a ne až na samý konec zahrádkářské sezóny. Jediným případem, kdy je vhodné na trávníku spadané listí ponechat je vytvoření přirozené ochrany cibulovinám před mrazem. Týká se to však pouze cibulovin, které byly vysazeny právě na podzim.

Dosev provádějte při vhodném počasí počátkem října.

Dosev provádějte při vhodném počasí počátkem října.

Jak se lehce zbavit spadaného listí?

Dnes již není nutné provádět shrabávání klasickým mechanickým způsobem – tedy za pomocí zahradních hrábí. Lze to i bez bolavých zad a rukou plných puchýřů. Zahradní plochy efektivně zbaví spadaného listí zahradní fukar. Spadané listí jeho pomocí jednoduše nafoukáte nejlépe někam do závětrného kouta. Pak prostě přepnete na funkci vysavače a listí vysajete. Neocenitelný je tento pomocník i při úklidu teras či zahradních altánů. Na větší zahradní plochy je vhodné pořídit sběrač listí a nečistot. Jedná se o příslušenství k zahradním traktorům.        

Péče o trávník – příprava trávníku na zimu

Základní péčí o trávník je jeho pravidelná, vydatná zálivka. A to až ke kořenům! Poslední posečení trávníku proveďte co nejpozději. Rozumějte tím, před příchodem prvních ranních mrazíků. Většinou se trávník seká ještě v průběhu října, při teplém počasí výjimečně i začátkem listopadu. Pro přezimování je nejvhodnější délka trávníku v rozmezí 3 – 5 cm. Nesekejte trávník příliš na krátko. Tráva v zimních měsících dorůstá velmi pomalu a krátký trávník nepředstavuje dostatečnou ochranu kořenového systému před mrazem. Je potřeba také vytrhat houževnatý plevel. Pokud je trávník zničený, pak proveďte vertikutaci – tedy prořezávání trávníku. Běžně se vertikutace provádí na jaře, ale často se stává že v průběhu sezóny trávník zaroste mechem nebo je jinak poničený. Pokud se jedná pouze menší travní plochu, pak vám postačí vertikutační hrábě. U větších ploch se pak vyplatí investice do motorového vertikutátoru. Kompletní péči o váš trávník poskytne travní fréza. Ta trávník zároveň vertikuuje i hloubkově provzdušňuje.

Trávník ponechejte v délce 3 - 5 cm.

Trávník ponechejte v délce 3 – 5 cm.

Hnojení trávníku, výběr správného travního hnojiva

Všechny druhy trávníku potřebují ke svému správnému růstu základní živiny: fosfor, draslík a hořčík. Travní plochu je důležité hnojit průběžně. Kvalitní travní hnojiva uvolňují živiny postupně a trávník je tak vyživován v průběhu delšího období. Při hnojení je důležité dávat pozor na správný výběr hnojiva. Specializované obchody i hobbymarkety nabízí hnojiva na trávník, která se používají v daném ročním období. Nyní je tedy nanejvýš vhodné sáhnout po podzimním případně zimním trávníkovém hnojivu. Obecně lze říci, že podzimní hnojivo by mělo obsahovat vyšší podíl draslíku. Vhodnou dobou pro hnojení je vlhké počasí. Avšak trávník nesmí být zcela mokrý. Pozor i na jasné slunné dny, silnější sluneční svit  v kombinaci s čerstvě použitým hnojivem by mohly trávník popálit. Pro menší travní plochy lze použít tekuté hnojivo, které se přimíchává do zálivky. Větší plochy hnojíme hnojivem granulovaným. To je pro podzimní hnojení vhodnější, protože uvolňuje živiny postupně. V každém případě by pak travní porost měl dostat zvýšený přísun vláhy. Ať podobě zálivky umělé nebo přírodní – tedy deště. Hnojení na podzim provádějte pouze mírnější. Kořenový systém již není tak aktivní a tudíž nepřijímá tolik živin jako v sezóně. Pokud použijete granulované travní hnojivo, pak pouze v množství 20 – 30 g na metr čtvereční.

Dosévání trávníku

V místech, kde je trávník řídký, je vhodné provést jeho dosetí. Nejpozdějším termínem pro dosev je počátek října. Dosev je vhodné provádět až po vertikutaci. Alfou a omegou úspěchu je správný výběr travního semene. Existuje celá řada druhů travních semen, proto si na jeho výběru nechte záležet a vyberte tu travní směs, která je pro váš trávník vhodná. Plochy určené k dosetí posypte osivem, osivo lehce zapravte do půdy hráběmi a nakonec uválcujte.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist