68192_3107

Zahrádkářův rok – ÚNOR

V únoru čeká na nedočkavého zahrádkáře první potěšení. Pod sněhem na nás začínají vykukovat první květy sněženek, poslů jara a čeká nás také mnoho práce. Pomalu začínáme s prořezáváním stromů. Zmlazujeme živé ploty a věnujeme čas také výsevu.

Únor v okrasné zahradě

V únoru se začínají v zahradě objevovat první květy. Mohou se jimi pochlubit jak některé okrasné dřeviny, tak i drobné cibulnaté a hlíznaté květiny i trvalky. Běžnou zahradní půdu je v tomto období vhodné obohatit rašelinou nebo drcenou borovou borkou nebo dobře rozloženým nevápněným kompostem a vše ještě v kombinaci s pískem.

A jaké práce se nás čekají v únoru v okrasné zahradě? Je třeba odstranit suché,nemocné, přestárlé a nadbytečné dřeviny a stejně tak můžeme začít zmlazovat okrasné listnáče, neklesne-li teplota pod –4ºC. Pro novou výsadbu je také vhodné připravit jámy a řezem tvarovat mladší okrasné dřeviny jako např. jabloně, hlohy, javory apod.

Okrasné keře kvetoucí v létě a na podzim na nových letorostech (růže, hortenzie…) seřízneme od konce února do poloviny března nízko nad zemí. Keře kvetoucí časně zjara neřežeme, odstraníme jen suché a poničené větve. Zestárlé keře je však lepší rázně omladit.

Péči také vyžaduje trávník. Stále platí, že je lepší se vyvarovat chození po trávníku, i když už není zmrzlý. Zdrnovatělý a zmechovatělý trávník provzdušníme nožovými hráběmi a odstříháme nadzemní části trav.

Foto: FreeImages.comÚnor v ovocné zahradě

I pro ovocnou zahradu platí uvolnit místo novým stromům. Suché a nemocné, přestárlé i nadbytečné stromy odstraníme a připravíme si jámy pro jarní výsadbu ovocných dřevin. Za bezmrazého počasí se vrhneme na řez rybízu a angreštu. Odstraňujeme nejstarší větve a řez ukončíme nejlépe do poloviny března.

Koncem měsíce začínáme se základním řezem stromů vysázených na podzim a pustíme se do prosvětlování a zmlazování starších stromů jádrovin. Větší řezné rány je třeba zatřít speciálním přípravkem na rány, ale použít můžete i šedě tónovanou latexovou barvou s přídavkem Fundazolu. Ostatní jádroviny se prořezávají až v květnu.

Od konce února při bezmrazém počasí je také vhodné ořezat révy vinné. Později keře příliš slzí. Nejprve řežeme otužilejší odrůdy a ty mladší na 10-12 oček na 1m2 půdorysné plochy na keř, a pak plodné odrůdy. Ty řežeme na 4-6 oček.

Únor v zelinářské zahradě

Pro předpěstování sazenic je možné v polovině měsíce již vysévat do misek nebo do truhlíčků raný salát, rané košťáloviny a letní pór pro venkovní záhony. Od konce měsíce pak můžeme vysévat i rajčata, papriku, bazalku, majoránku nebo saturejku. Do vytápěného skleníku je možné už sázet předpěstované sazenice salátu, květáku, kedluben, cibule, ale i okurek. Postupně pak přepichujeme do kelímků či truhlíků další semenáčky zeleniny.

Jakmile venkovní záhony po povrchu oschnou,urovnáme je hráběmi a zabráníme tak nadměrnému vypařování vody. Půdu zrytou na podzim už však nikdy na jaře znovu neryjeme! V příznivějším počasí je možné záhony upravit a pohnojit a osít je kořenovou zeleninou, cibulí  i špenátem, ředkvičkami, i česnekem. Proti mrazu pak můžeme záhony zakrýt netkanou textilií.

Foto: FreeImages.comTip: Příroda se brání sama

Příroda používá ke své ochraně různé biologické způsoby, které je nejlepší cílevědomě podporovat a nenarušovat. Především pak ne chemickou ochranou! Důležitou pomocí je péče o užitečné ptactvo. Vyvěšujeme budky, dbáme o přirozené hnízdiště a v mrazivých zimních měsících ptáky krmíme.

Pomoc s hnízděním můžeme ptákům tak, že na kmenech stromů vytvoříme pomocí větví borovice tzv. hnízdní kapsy, v nichž si ptáci udělají svá hnízda. V řídkých keřích pak můžeme vytvořit svázáním větví podložku pro stavbu hnízda. Důležití jsou však i další živočichové – ježci, žáby, ještěrky, rejsci – ti všichni jsou nezbytnými pomocníky při boji se slimáky a škodlivým hmyzem. Stejně tak šetříme i užitečný hmyz, jako jsou slunéčka, střevlíci, zlatoočka nebo pestřenky, který se živý zase tím škodlivým. Chemické přípravky tedy používáme s rozvahou! Zničí totiž nejen škodlivý hmyz, ale i jeho přirozené nepřátelé a naše pomocníky. Vhodnější jsou tedy různé bakteriální  a biologické přípravky. Zkuste je i vy!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist