Zahradní jezírka konkurují bazénům
Letní koupání v soukromí vlastní zahrady si spojujeme hlavně s různými typy venkovních bazénů. Ty ale nejsou jedinou možností jak si tento požitek dopřát. Přírodní alternativou bazénu je zahradní jezírko.
Zahradní bazény se nabízejí v desítkách rozměrových i materiálových variant. Lze je pořídit v luxusním i „minimalistickém“ provedení. Všechny ale spojuje skutečnost, že jde na první pohled o technické řešení, které do zahrady a okolního prostředí vstupuje jako svým způsobem nepřirozený prvek. Tento problém, který někteří příznivci domácího koupání mohou považovat za dost závažný, řeší zahradní jezírka. Ta naopak přírodní ráz zahrady zvýrazňují. Ani komfort a hygiena přitom nemusí zůstat ve srovnání s klasickým bazénem stranou.
Příroda je vždy originální
Jednoznačnou výhodou zahradních jezírek je pestrost a variabilita řešení. Jsou vždy originálem zřízeným na míru dané zahrady. Kromě toho se od klasického bazénu, který je určen pouze ke koupání za příznivého počasí, liší i širší škálou estetických i praktických funkcí. Ty se uplatní i mimo „koupací“ sezónu. S různými možnostmi využití je ale třeba počítat už před vlastní stavbou přírodní nádrže. Lze totiž pořídit výhradně koupací jezírko anebo jeho variace. K tomu patří kombinace koupání a okrasné funkce s vodním rostlinstvem, ale ani chov některých vybraných druhů ryb nemusí zůstat mimo hru. Všechny tyto aspekty pak určují velikost, hloubku, členění a další parametry jezírka.
Nádrž musí těsnit
Pokud uvažujeme o plnohodnotném koupání, je jasné, že prioritou bude tak jako u klasického bazénu kvalitní voda. Tu je stejně jako u bazénu nutné udržet tam, kde ji ke koupání potřebujeme, a tedy vytvořit dostatečně těsnící nádrž. U jezírka, které nemá pro tento účel pevnou konstrukci, je ale nutné volit jinou spolehlivou variantu než betonové nebo plastové dno. Pevné stěny proto nahrazuje trvanlivá nepropustná fólie umístěná na dně jezírka, její „přírodnější“ alternativou může být vrstva nepropustného jílu. Na dno nad fólii nebo jíl se pak umístí vrstva písku.
Vlastní jezírko by pak měly tvořit dvě části – mělčí regenerační zóna, kde ve vhodném substrátu vegetují rostliny, druhou je pak vlastní zóna určení je koupání s hloubkou do dvou metrů oddělená od vegetační zóny vlnolamem, který zabrání pronikání živného substrátu do koupací části a zároveň chrání rostliny protivlnám z koupací zóny. Do koupací zóny si vstup usnadníme například zřízením jedné stěny s bazénovým žebříkem, vstup může ale tvořit stupňovitá terasa nebo „plážový“ písčitý břeh.
Čištění bez chemie
Pro zachování kvalitní vody a hygienického provozu se v bazénech používá mechanické čištění (filtry) a chemie. Zahradní jezírko s náročnou chemií nepočítá a jeho funkce se podobá přírodnímu biotopu, který se udržuje díky přírodnímu samočištění. S právně založené zahradní jezírko je pak schopno fungovat jako přirozený ekosystém se stálou kvalitou vody. I tak ale vyžaduje péči a některé technologické zásahy. Pro správnou funkci biotopu je v něm totiž nutné zajistit provzdušňování vody a její oběh. K tomu se užívá oběhové čerpadlo, voda pak prochází štěrkopískovým filtrem v mělké části jezírka a intenzita přečerpávaní by měla zajistit výměnu vody v celém objemu jezírka.
Fungování biotopu ovlivní i některé vnější faktory – na rozdíl od klasických bazénů je vhodné, aby alespoň pár hodin denně byla vodní hladina jezírka částečně zastíněna například okolními stromy nebo keři. Samočištění pak zajistí různé druhy vodní flóry – lekníny a další hlubokovodní rostliny v hlubší části, u břehu je vhodné vysadit mokřadní rostliny. Kromě leknínů se doporučují např. kosatce, orobinec, rákos, různé druhy vodních travin atd.
Zkušeností se zahradními jezírky dokládají další odlišnost od bazénových řešení – náklady na jejich provoz a údržbu jsou nižší a jejich realizace nezatíží okolní prostředí tak, jako stavba betonové nebo plastové nádrže. Úsporu přinese i vyloučení bazénové chemie a jezírka lze navíc efektně doplnit například fontánami a vodotrysky, které kromě estetického efektu navíc napomáhají provzdušnění vody. Stejně jako u bazénu u nich lze ale použít solární ohřev vody.
Related Articles