Balkón místo zahrady
Sníte o romantickém balkónu vyzdobeném kvetoucími závěsnými nádobami, truhlíky a květináči? Ať je velký nebo malý, na sever či na jih, z každého lze udělat květinový ráj. Důležité je vědět, co které rostlině prospívá, a jaké druhy lze sesadit do jedné nádoby.
Sortiment rostlin do truhlíků a květináčů je velmi pestrý. Můžeme vybírat z cibulových a hlíznatých rostlin, letniček a dvouletek, popínavých a převislých rostlin, víceletých trvalek, stálezelených dřevin, bylinek a balkonové zeleniny. Díky tomuto výběru můžete dát svému balkonu či terase každý rok zcela jinou tvář, nebo si založit stabilní osázení z trvalek odolných vůči zimě, dřevin a stálezelených rostlin. Je proto nutné promyslet si, v jakém stylu chcete balkon uspřádat a kolik budete mít času na údržbu.
Okouzluje vás barevná výraznost jednoletek a la selská zahrada nebo toužíte relaxovat mezi rostlinami ze středozemí? Volbu vhodných balkonových rostlin také závisí na konkrétním stanovišti a množství světla a tepla, které na balkon či terasu dopadá.
Volby výsadby dle stanoviště
Pro slunné stanoviště obrácené na jih či jihozápad jsou typické teplotní extrémy a občas i vítr. Musíte tedy počítat s tím, že zemina v nádobách rychleji vysychá.
Na slunných místech se skvěle vyjímá většina jednoletek – jako jsou petúnie, muškáty, gazánie, dvojzubec nebo sporýše, které nejbohatěji nasazují na květ, když mají slunce od rána do večera. Vhodná je i vějířovka či zlatožlutý dvouzubec.
Na slunci se bude dařit i osteospermu, vitálce, molici, surfínii, kopretinám a lobelkám.
Na balkon obrácený na východ nebo jihovýchod jsou vhodné rostliny, jimž se daří v polostínu. Jsou to například hlíznaté begonie, nestařec a lobelky, vitálky, ostruhatky a verbeny.
Ale ani balkóny obrácené na sever nebo ty, které jsou stíněny sousedními domy, nemusí být nebarevné. Rozzáří je netýkavky, balzamínky, sultánky a fuchsie.
Na stinné scéně se vyjímají i rostliny s ozdobnými, různobarevnými nebo zajímavě tvarovanými listy: kapradiny, dlužichy, zimostráz, pochvatec a různé odrůdy bohyšek.
Pestrobarevné truhlíky
Pokud se rozhodnete osázet truhlíky, květináče či etažéry několika druhy květin, volte kombinaci rostlin, které mají přibližně stejné nároky na umístění a zálivku. Nádoby lze osázet pestrobarevně, nebo v jednom barevném tónu.
Zajímavě působí, když květináč osázíte mixem z větších a drobnějších květů. Ke kvetoucím rostlinám lze pro oživení přidat i ty, které jsou okrasné listem. Kombinace rostlin budou zajímavější, když použijete tvarově rozdílné druhy: k rostlinám se vzpřímeným růstem přidejte květiny nízké či polštářkovité. Koláž doplňte splývajícími květinovými kaskádami a třeba i popínavkami.
Proti větru a zvědavým očím
Pokud potřebujete vytvořit na balkoně zelenou stěnu, vyberte si některou z popínavých rostlin, které kromě jiného mohou pokrýt zdi atraktivními květy a krásným listy. Zatímco samopnoucí rostliny, k nimž např. patří břečťan, nepotřebují žádnou oporu, rostliny s plazivým nebo ovíjivým růstem potřebují vedení (tyče, provazy). Terasu či balkón tak lze zkrášlit např. plaménky či voňavými hrachory (pnoucí typ) nebo okrasnými fazolemi či lichořeřišnicí (ovíjivý typ).
Tipy pro nákup
Velikost sazenic
Vybírejte jen zdravé a silné rostliny. Vyplatí se investovat do větších rostlin, který rychleji bohatě kvetou i rostou.
Při výběru truhlíku nebo nádoby myslete na to, že musí být dostatečně hluboký pro kořenový systém rostlin. Každá nádoba by měla mít odtokové otvory, aby mohla voda odtékat do podmisky.
Velikost truhlíků
Pokud sázíte do truhlíků, pak volte truhlíky 15 cm široké, 15 cm vysoké a 40, 60 nebo 80 cm dlouhé. Vyplatí se investovat do truhlíků s knoty nebo s jiným principem zajišťujícím substrátu i během letních veder mírnou vlhkost. Existují i nádoby a truhlíky se samozavlažovacím systémem, který péči o rostliny usnadňuje. Odpadá tak každodenní zálivka.
Substrát
Zemina a speciální substráty určené k výsadbě balkónových rostlin jsou obohacené o hnojiva a základní živiny. Pro přilepšení můžete do substrátu ještě přimíchat granulované, pomalu rozpustné hnojivo, které bude během letní sezóny rostliny postupně přiživovat.
Zazimování balkonovek
Přezimování většiny balkonovek se nevyplatí, protože další rok kvetou jen velmi skromně. Proto se zpravidla pěstují jako jednoleté a pro novou sezónu se pěstují nové. Nejvhodnějšími druhy pro přezimování jsou balkonovky, jejichž stonky při dlouhodobějším pěstování dřevnatí – vzpřímené pelargonie, fuchsie a begonie. Zazimovat je třeba i citlivé a cenné středomořské nádobové rostliny: oleandr, bugenvileu, druman, liboru a citrusy.
Rostliny přemístěte do chladné a světlé místnosti s teplotou, mezi 5 a 10°C a zkontrolujte je. Škůdci a choroby, které neodstraníte, se během zimy mohou rozmnožit a napadnout i další jedince.
Dřeviny, trvalky a dvouleté rostliny v květináčích mohou, když je dobře zabezpečíte, v zimě zůstat venku. Ochranu však nutně potřebují jejich kořenové baly. Nádoby s rostlinami snadno promrznou, proto je postavte ke zdi domu na polystyrénové nebo dřevěné podklady a zabalte je do netkané textilie, bublinkové folie, vlněných přikrývek či chvojí. Povrch půdy pokryjte silnou vrstvou slámy. Izolační vrstvu obalte dekorativní pytlovinou nebo rákosovou rohoží a zavažte lýkovým provázkem.
Bezpečné umístění truhlíků
Na trhu existují nastavitelné držáky na truhlíky, které mají pojistku proti převržení. Držáky pravidelně kontrolujte. Ve větších výškách raději zavěste truhlíky a květináče zevnitř. Závěsné květináče zajistěte proti pádu zavěšením na silné skobě nebo hmoždince a stabilním řetězu. Stacionární květináče zabudujte i s podmiskami do drátěných podstavců.
Dobrý den,
hezký článek a pro mě skvělé rady. Děkuji.