Zloděj pomocí bumpingu otevře zámek do 5 sekund. Jak se bránit?
Salinger-Grydelova metoda, SG metoda nebo lidově bumping – všechny tyto výrazy označují jednoduchou metodu otevírání zámků, kterou zloději houfně využívají a s jejíž pomocí otevřou prakticky jakoukoliv zámkovou vložkou s odpruženým stavítkovým systémem. Těch je přitom na našem trhu většina.
Princip metody je úplně jednoduchý. Zloděj si podle jakéhokoliv originálního klíče nechá vyrobit univerzální paklíč, který se tomu originálnímu tvarem podobá. A s tímto paklíčem pak dokáže otevřít řádově desetitisíce různých zámků. Je vlastně jen otázkou času, kdy na takový vhodný zámek narazí. Klidně to může být ten váš.
Zkušenější zloději si paklíčů udělají pro jistotu hned několik (vždy podle odlišného originálního klíče) a ty pak zkoušejí postupně. Jejich šance, že u vašeho zámku uspějí, se s každým dalším vyrobeným paklíčem zvyšuje.
Samotné odemčení dveří je pak otázkou několika sekund. Stačí paklíč vložit do zámku, párkrát do něj bouchnout šroubovákem nebo kladívkem a je odemčeno. Nejhorší je, že tato metoda nenechá na zámku žádné viditelné stopy, takže po vykradení vám zbydou jen oči pro pláč – pojišťovny náhradu škody nevyplatí, protože to vysvětlí tím, že jste zapomněli zamknout.
Bumping je tak jednoduchý, že někteří protřelí zloději za sebou při odchodu dokonce zamknou. Vy se pak o krádeži dozvíte třeba až za několik hodin nebo dní.
Jak se zlodějům bránit? Musíte si pořídit kvalitnější (a tím pádem bohužel dražší) zámkové vložky.
„Nejvíc ohrožené jsou levné vložky s odpruženým stavítkovým systémem. Ty proto nedoporučuji. Při koupi vložky se ptejte, zda je odolná proti SG metodě, někdy se setkáte i s označením Anti Bumping. Obecně by vložka měla splňovat alespoň bezpečnostní třídu č. 3. Vhodné jsou třeba magnetické nebo elektronické vložky,“ upřesňuje Martin Záruba, majitel brněnského zámečnictví S.O.S.
Jiná účinná ochrana proti bumpingu bohužel není. Rozhodně je ale lepší investovat pár stovek do nové vložky, než pak počítat tisícové škody po vykradení bytu.
Měli jsme problém se zloději v paneláku, každou chvíli nám ničili zámky na vchodových dveřích. Přesně jak doporučuje pán v článku jsme si pořídily elektronickou kliku na otisk prstu.
Nikdy předtím jsem o ničem podobném neslyšel, ale teď si to nemůžeme vynachválit. Naprosto ideální řešení, doufám, že někoho z vás bude inspirovat 🙂
A navíc bez klíčů 🙂