Akvárium
Také máte doma ratolest, která neustále žadoní, abyste domů pořídili nějaké zvířátko?
Koupě pejska nepřipadá v úvahu, protože na to, aby se o čtyřnohého kamaráda staral váš potomek je ještě příliš malý. „Tati, tak alespoň křečka!“ Jenže to by s vámi oběma nejspíš udělala manželka krátký proces, protože bytostně nesnáší myši (což v jejích očích ostatně křeček je).
Ideálním kompromisem by mohlo být pořízení akvarijních rybiček. Zdá se vám, že prvopočáteční investice do nákladného akvária je zbytečná a hlavně ve svém bytě nemáte dostatek prostoru na umístění sto padesáti litrového kolosu? Ale tak to přeci být nemusí! Rozumné bude pořídit pouze malé akvárium a do něho pár sladkovodních rybiček! Nejenom, že uspokojíte věčně reptajícího syna či dceru, který touží po zvířátku, ale také si pořídíte nádherný doplněk do vašeho bytu. Akvárium a jeho vodní svět dokáže s neútulným koutem udělat hotové divy. A věřte, je i balzámem na unavené nervy!
Přinášíme vám jednoduchý návod, jak na to!
Skleněná koule
Každý interiér obohatí a zútulní akvárium v podobě koule. Skleněnou kouli lze pořídit ve specializovaných obchodech již od 300,- korun, samozřejmě záleží na velikosti a vybavení. Buď si můžete pořídit obyčejnou kouli, výrobci však také nabízí tento typ akvárií se zabudovaným vzduchováním a osvětlením ve speciálním víku umístěném na nádrži. Aby se rybičky cítili lépe, je vhodné akvárium neumisťovat do volného prostoru, nejlépe se budou jeho obyvatelé cítit v rohu, popřípadě v akváriu umístěném před nějakým pozadím (např. na poličce u zdi). V žádném případě by pak nemělo být umístěné přímo před oknem, nebo v prostoru, kam na něj nepřetržitě dopadají přímé sluneční paprsky.
Příprava akvária
Na dno nádrže je vhodné umístit jemné kamínky, větší oblázky či štěrkový písek. Mělo by být rovnoměrně pokryto celé dno akvária. Do podkladu je vhodné umístit nějakou rostlinku. Pro úplného začátečníka bude vhodnější do akvária spíše umístit rostlinu umělou, než rostlou. Ještě před umístěním rybiček je vhodné akvárium napustit do tří čtvrtin vodou a tu nechat nejméně 24 hodin odstát. Vyprchají z ní látky, které by rybičkám mohly spíše uškodit (zejména vyšší koncentrace chlóru). Akvárium nikdy nenapouštějte až po jeho vrchní okraj, mohlo by se stát, že některé druhy rybiček z něj budou vyskakovat! Na ozdobu pak můžeme ještě do nádržky přidat například mušli či malý samorost. Měli bychom však pamatovat na to, že veškeré předměty umístěné v akváriu nesmí bránit rybičkám ve volném pohybu. Zde platí pravidlo ,že méně znamená více! Jestli-že jste vybrali jednoduchou kouli bez osvětlení, pak vám stejně dobře poslouží obyčejná lampička umístěná v blízkosti akvária – ta poskytne rybičkám dostatek světla, její svit také dostatečným způsobem ohřeje vodu v akváriu. Rybičkám nemusíte samozřejmě svítit celý den. Bohatě postačí 4-5 hodin každé odpoledne či navečer.
Výběr rybiček
Pro takovýto druh akvárií se nejlépe hodí rybičky jejichž dýchací orgány jsou uzpůsobeny k dýchání vzdušného kyslíku, který nadechují z hladiny. Za žábrami mají umístěný přídatný dýchací orgán, tzv. labyrint. Podle něj se tyto druhy lidově označují labyrintky. Všechny tyto rybky spadají do čeledi Belontiidae.
Vhodní adepti:
- Bojovnice – je to nenáročný druh akvarijních rybek, jen si musíte dát pozor abyste do jedné nádrže neumístili dva samce. Ti spolu pak velmi rádi zápasí, jeden druhého by mohli poranit, v horším případě i zabít. Je vhodné je chovat spíše odděleně. Také při chovu v páru je vhodnější do nádrže umístit jednoho samečka a více samiček. V akvaristických potřebách jsou k dostání v nejrůznějších barevných provedeních od albínů až po pestré barevné kombinace.
- Čichavci – tyto rybky vyžadují prostornější nádrž, v kulatém akváriu byste je měli chovat maximálně po dvou až třech. Jsou to klidné a nenáročné rybky. Pozor však na čistotu vody! Při vyšším znečištění jsou náchylní k různým nemocem.
- Rájovci – toto je velmi nenáročný druh rybky, v Evropě to byl také jeden mezi prvními chovanými druhy v domácích akváriích. Také u tohoto druhu chováme výbornější samce raději odděleně.
Do tohoto typu akvária si lze pořídit i závojnatky, které také nepotřebují vzduchování. Mějte však na paměti, že i jejich menší druhy se dorůstají až 20 cm a měly by jim tedy být zajištěny odpovídající prostorové podmínky. V akváriích vypadají krásně, avšak péče o ně je náročnější, zejména co se týče čistoty nádrže.
Potrava
Výše uvedené druhy rybek nejsou nijak náročné na potravu. Postačí jim umělé vločkové krmivo, které je běžně k dostání ve zverimexech. Kvůli možnému znečištění akvária přebytečným krmivem je pak vhodnější jeho granulovaná varianta. Bojovnicím pak jistě udělá radost, když jim jednou za čas dáte kousek živého krmiva – např. nítěnky.
Zdravím. Tohle je bohužel opravdu špatný článek. Skoro návod jak to nedělat.
Umisťovat ryby do koule je z vícero důvodu nevhodné (nároky ryb, nepraktická údržba, kulaté sklo silně zkresluje, nemožnost umístit adekvátní techniku). Když už chcete kouli (alespoň 10 l). Tak v ní chovejte třeba malé krevetky (možno i bez filtru a topítka pokud je v místnosti dostatečná teplota) ale ryby v tom opravdu netrapte.
Ve větších oblázcích vám neporostou kytky! Doporučuji volit křemičitý písek bez ostrých hran o zrnitosti od 1 do 4 mm. Menší se bude slehávat a bude se špatně odkalovat, do příliš hrubého bude zapadávat bordel, nebudou v něm kořenit rostliny a nepůjde odkalit.
Pro začátečníka je naprosto nevhodné zakládat nádrž bez rostlin! Rostliny nedáváme do akvária jen pro parádu. Rostliny odbourávají z vody odpadní látky které ryby produkují. Čím víc rostlin, tím stabilnější prostředí a tím méně starostí s akváriem máme. Údržba, řasy, a ryby jsou spokojenější, protože mají díky živým rostlinám úkryty. Samozřejmě, že s jednou rostlinkou nemáte příliš šanci na úspěch. V běžné společenské nádrži osázejte 80 % dna a nezapomínejte na plovoucí rostliny.
Limit na chlór ve vodovodní vodě je 0,3 mg/l. V naprosté většině domácností je jeho koncentrace pod 0,1 mg/l. To jsou pro ryby naprosto bezpečné koncentrace. To co vidíme unikat z vody jsou hlavně běžné složky vzduchu. Ale akvárium je velmi vhodné nechat zabíhat minimálně měsíc bez ryb, protože to je doba po kterou se ve filtru ustalují nitrifikační bakterie, které přeměňují jedovaté NO2 a NH3 na NO3 (které spotřebovávají živé rostliny). Takže dokud filtr neběží měsíc a rostliny nezačnou růst vystavujete ryby velkým dávkám toxických látek.
Vodu dolévejte alespoň 2 – 3 cm pod horní okraj nebo kousek po kant (boční výztuha). Každý litr vody se počítá (škodliviny v akvárku se více rozředí). Pokud vám ryby vsakují je možná v akvárku něco špatně. Pokud máte ryby jako sekernatky, které vyskakují samy od sebe je vhodné pořídit krycí sklo.
Pozor na mořské mušle, korály, kameny i dno (černobílá mramorová drť) a všeobecně vše co reaguje šuměním na pokapaní horkým octem. Takové předměty obsahují vápník a ten zvedá v akváriu pH a tvrdost. V běžném sladkovodním akváriu by se tedy takovéto předměty vyskytovat neměly.
Kvůli rostlinám sviťte alespoň 8 hodin deně a nejvíce 12 hodin. Jinak si koledujete o řasy.
Čichavic i rájovec potřebují hodně prostoru, pro ty je koule doslova týráním. Pro jednu bettu jsou také lepší klasické nádrže. Ale pokud se rozhodnete bettu do koule nacpat, tak počítejte s tím, že potřebuje hustě zarostlou nádrž, 27 °C a krycí sklo.Chov závojnatek v kouli je sice běžně rozšířený ale naprosto nevhodný.
Prosím věnujte se bytovým doplňků ale netahejte do toho živé tvory. Než je nacpete do něčeho co se líbí vám, tak si o těch zvířatech něco zjistěte. Děkuji. 🙂