Digitální vysílání
V současné době se o digitálním vysílání stále často mluví. O co ale ve skutečnosti vlastně jde? Tak na to se podíváme v následujícím článku.
Současné televizní vysílání je analogové. Tento typ vysílání je poměrně náročný a mimo jiné je omezen přírodními limity. Analogové vysílání funguje tak, že obraz a zvuk jsou vlastně přeměněny na spojitý elektrický signál, kterým je ovlivňována nosná vlna vysílače.
Oproti tomu digitální vysílání (Digital Video Broadcasting – Terrestrial, zkráceně DVB-T) je u nás nový systém pozemního přenosu obrazu a zvuku. Ty jsou převedeny do sestavy čísel, která je přenášena nosnými vlnami. Ve vašem televizním přijímači se pak tato číselná sestava převede zpět do příslušných prvků obrazu a zvuku. Digitální signál nejen výrazně zlepšuje kvalitu obrazu a zvuku, ale zároveň se stává faktem, že se vaše televize stane interaktivním nástrojem určeným nejen pro zábavu. Nezanedbatelným aspektem hovořícím pro digitální vysílání je také jeho ekologičnost. Pro přenos mohou být bez problémů využity již stávající vysílací věže a antény. Pro přenos signálu tedy není nutné budovat novou infrastrukturu. Faktem zůstává, že od nekvalitního analogového signálu se postupně zcela přejde pouze na kvalitní digitální vysílání.
Možnosti šíření digitálního signálu
Digitální signál je šířen třemi způsoby: satelitem, kabelem a pozemními vysílači.
- DVB-S: digitální satelitní vysílání – je provozováno společností Czech link
- DVB-C: kabelové vysílání je připravováno společností Karneval
- DVB-T: pozemní vysílače
Výhody digitálního vysílání
Oproti užívanému analogovému signálu je tento přenos, jak již bylo řečeno,kvalitnější. Nespornou výhodou je tedy kvalitní zvuk i obraz, z obrazovek zmizí „duchové“ způsobení křížením programů, zrnění a šum z repráků. Oblíbené pořady si bez problémů nahrajete na trvalá digitální média (HDD, DVD, CD). Sledování televize nabude zcela nový rozměr – digitální vysílání umožní například vlastní výběr kamery při sledování fotbalového zápasu. Spolu s obrazem může být přenášen prostorový zvuk i v odlehlejších částech republiky, kde jsou s analogovým signálem časté problémy a mnohokrát prostě nenaladíte ani základní nabídku programů, díky digitálnímu signálu budete mít kvalitní obraz i zvuk, bez jakýchkoliv poruch. Navíc naladíte širší spektrum programů. Díky jednoduchému zařízení tzv. Set Top Boxu lze signál přijímat na jakémkoliv televizním přijímači. Nemusíte mít tedy obavu, že byste si snad museli kupovat televizor nový.
Set Top Box
Je to vlastně jednoduchá krabička, která umožňuje příjem digitálního signálu. Tento přijímač má české menu, teletext a digitálního průvodce. Jeho ovládání zvládne tedy každý. Pokročilejší modely také podporují interaktivní MHP (Multimedia Home Platform) aplikace, které učiní z vaší televize interaktivní nástroj. Existují i kombinované přijímače, které umožní přijímat satelitní i pozemní signál. Tato chytrá krabička také umožní, díky zabudovanému hardisku spuštění oblíbeného programu se zpožděním, protože v době přímého vysílání nemůžete pohodlně sedět u své televize. Je jisté, že není Set Top Box jako Set Top Box. Záleží pouze na vás co od oné krabičky očekáváte. Podle toho se bude samozřejmě odvíjet i její cena.
Interaktivní televize
Digitální vysílání rozšíří telekomunikační služby o datové a hlasové služby. Díky tomu se televize může stát komunikačním a interaktivním zdrojem zábavy. To bude umožněno, díky již zmíněným, komfortním modelům Set Top Boxů podporujícím MHP aplikace. Jedná se vlastně o službu velmi podobnou internetu. Budete tak moci interaktivně hlasovat do hitparád či sázet, hrát hry, číst aktuální zpravodajství, vyhledávat ukradená auta, nakupovat a mnoho dalšího.
Dostupnost
Provoz digitálního vysílání naostro běží od konce října. Zatím je dostupné zhruba 20% obyvatelů ČR. Plný signál je k dnešnímu dni vysílán v Praze a středních Čechách, Brně a okolí a Ostravě a okolí. Další místa však poměrně rychle přibývají.
Related Articles