Pěstujeme bylinky – kopr
Kdo by neměl rád koprovou omáčku nebo kulajdu? Nakládané okurky si bez kopru také jen těžko představíme a takový koprový dip ke grilovanému lososu je naprostá lahůdka. Jak na pěstování kopru, k jakému dalšímu použití se kopr hodí a jaké jsou jeho odrůdy? To se dočtete v našem článku.
Kopr vonný – lat. Anethum graveolens
Vše co jste o kopru ještě nevěděli a jeho pěstování
Charakteristika:
Kopr vonný je jednoletá bylina s šedozelenou, rýhovanou a dutou lodyhou, vyrůstají z ní střídavě drobné zpeřené listy. Kvete drobnými žlutými kvítky. Celá rostlina může dosáhnout výšky až jeden metr. Má velmi výrazné, typické aroma.
Pěstování:
Poradíme vám, jak na pěstování kopru – není to rozhodně nijak složité a náročné. Vypěstovat kopr zvládne prakticky každý. Má rád propustnou půdu a slunné stanoviště. Protože se jedná o poměrně křehkou, svým vzrůstem vysokou bylinu, chraňte ho před větrem. Závětrné slunečné místo bude pro jeho pěstování ideální. Také v příliš těžké a přemokřené půdě poroste spíše pomalu.
Sadba:
Kopr se vysazuje ze semínek, která je možné zakoupit prakticky v každém zahradnictví. Vysévají se přímo na záhonek ideálně v květnu. S výsadbou není nutné si příliš lámat hlavu a semínka stačí hustě rozeset na záhon do řádků v rozestupu přibližně 20 centimetrů. Na zahrádce se často množí samovýsevem. Pokud tedy chcete, aby vám kopr vyrostl i v příštím roce, pak neodstraňujte jeho květy a nechejte je vysemenit se.
Zálivka:
Má raději mírnou zálivku, přílišné přemokření kopru nesvědčí.
Odrůdy kopru:
Málokdo ví, že i kopr má své odrůdy, které mají své typické vlastnosti.
- „Hanák“ – je výnosná odrůda vhodná i pro rychlení, má jasně zelené listy a výšku do jednoho metru, má sytě zelené listy, které se sklízí od června do října
- „Moravan“ – tato odrůda je bohatě olistěná, kvete později, proto se můžeme déle těšit ze sytě zelené natě
- „Hanles 8“ – je méně známá poloraná, ale výnosná odrůda
- „Bio Plan“ – pro tuto odrůdu jsou typické světle zelené listy
- „Compact MINI“ – tuto odrůdu lze pěstovat bez problémů na balkóně nebo terase v přenosné nádobě, dorůstá se výšky asi 40 centimetrů, má jemně kořenitou chuť
Zazimování:
Kopr vonný je jednoletá bylina, není tedy nutné ji zazimovávat.
Sklizeň:
Už za šest týdnů po výsevu je možné sklízet sytě zelenou hustou nať – ta se hodí do omáček a dipů. Vyšší kvetoucí natě se také sklízí a využívají se spíše k nakládání a zavařování zeleninových směsí. Nejlepší doba sběru je v podvečer. Kopr se nejčastěji sklízí ve svazečcích.
Uskladnění:
Kopr je nejlépe spotřebovat čerstvý. Několik málo dní ho lze uchovat čerstvý vložený do sklenice či vázy s vodou. Natrhaná koprová kytička, zabalená do alobalu, vložená do mikrotenového sáčku uchovávaná v ledničce vydrží dva až tři týdny. Pokud se ho urodilo větší množství, pak je možné ho zakonzervovat zmražením. Kopr je možné i sušit, aby však bylo zachované jeho aroma, pak ho nikdy nesušte při teplotě vyšší než 35°C.
Účinky:
Nejčastěji se využívají semena a nať kopru. Nať se používá zejména v kuchyni k dochucování omáček, studených polévek, salátů a pomazánek. Je neodmyslitelnou součástí nálevů k nakládání okurek, zelí nebo cibule.
Ze semínek je pak možné připravit čaj. Ten má velmi příznivé účinky pro trávení, působí proti nadýmání, podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Díky močopudným vlastnostem je vhodný při ledvinových a močových onemocněních. Je také vhodný pro kojící matky – podporuje tvorbu mateřského mléka. Semena kopru obsahují vitamín C, silice, vápník a fosfor a další minerální látky.
Tip:
- kopr nikdy nepěstujte vedle fenyklu, ztratil by své typické aroma
- mě osobně se také nevyplatilo ho pěstovat vedle máty – sice ze semínek vzešel, ale záhy odumřel…
- kopr nepřihnojujte hnojivy obsahujícími chlór
- žvýkání semen kopru se doporučuje pro zažehnání škytavky
- byliny rostoucí ve volné přírodě připomínající kopr nesbírejte, mohli byste je velmi lehce zaměnit s jinými miříkovitými rostlinami, které jsou však jedovaté
Related Articles