Posezení na zahradě – altán nebo pergolu?
Rádi byste poseděli venku na zahradě, ale zároveň chcete být chráněni před deštěm? Pak máte na výběr mezi zahradním altánem, domkem nebo pergolou.
Pokud toužíte po elegantním řešení, volte zahradní altán. Má poezii i romantiku, může být i komfortně vybavený a posloužit také jako zajímavý architektonický prvek a dominanta zahrady. A protože není vázaný k domu, dá se postavit pod vaši oblíbenou lípu, javor nebo ještě lépe na místo, odkud je nejhezčí výhled do zahrady. Dovnitř nebo vedle postavíte gril, krb nebo dokonce udírnu.
Dřevěný zahradní altán s popínavkami
Altány se vyrábějí ze smrkového, ale i trvanlivějšího, borového nebo dubového dřeva. V posledních letech se stalo hitem červené dřevo kanadského cedru, které díky obsahu olejových látek nevyžaduje zcela žádnou impregnaci ani ochranu proti hmyzu či houbám a má velmi vysokou životnost. V nabídce jsou i kovové konstrukce, ty však působí dost stroze a chladně, pokud ovšem nejde o zakázkovou uměleckou kovářskou práci.
Altánky jsou většinou koncipované jako šesti či osmiboké stavby. Tvar střechy může být rovný, šikmý, kuželovitý či připomínat čínskou pagodu. Jako krytina se většinou užívá plech, šindel nebo střešní tašky. Pokud ho bude krýt plátěná střecha, můžete ji na zimu stáhnout a schovat.
Boční stěny altánu jsou většinou otevřené, v dolní třetině až polovině s laťkovou výplní, která někdy pokračuje konstrukcí pro popínavé rostliny. Náročnější stavby mají stěny plné a dají se využít i k letnímu přespávání.
Údržba altánu
Všechny dřevěné stavby je dobré napustit dvojitým nátěrem fermeží a nechat v přírodní barvě, popřípadě jen namořené nahnědo. V žádném případě nenatíráme altán pestrými barvami.
Doporučuje se také ošetření ochrannými přípravky na bázi solí mědi, např. ekologicky nezávadným impregnačním roztokem wolmanit CX-10.
Pergola
Především je tu od toho, abychom se na zahradě měli kam schovat před sousedy a pohledy zvenčí. A také se ukrýt před sluncem a větrem.
Pro pergolu je charakteristická lehká konstrukce, určená k porostu popínavými rostlinami, vytvářejícími vzdušný přírodní strop a stěny. Klasická je pergola vytvořená z příčných trámů položených přes zdi z přírodního kamene, tak jak ji známe z Chorvatska či Řecka.
Nejjednodušší formou pergoly je stinné propojení dvou budov: domu a garáže, domu a účelové stavby, tak jako to často vídáme na jihu. Může však být jednou či dvěma částmi přistavená k domu a či dávat stín terase. Volně postavená pergola může sloužit jako malebné zákoutí dekorující zahradu, ale i jako netradiční přístřešek pro auto.
Nejhezčí kombinace: dřevo a kámen
Nejčastěji užívaným materiálem pro stavbu pergoly je dřevěná konstrukce z kulatiny nebo prkna, latě a sloupky, obvykle ze smrkového dřeva, modřínového a dubového dřeva.
Se svou výškou mezi 230 – 250 cm a rozpětím kolem 350 cm vytváří pergola dominantu zahrady, propojenou díky jejímu kabátku z popínavých rostlin s okolním prostředím.
Sloupky pergoly mohou být kamenné nebo zděné, na jejich výstavbu lze použít i kov nebo dřevo. Efektní je kombinace dřeva s jinými materiály. Například vertikální opěrné sloupky neomítnutých cihel či kamene, na něž se zapustí „střešní“ část pergoly.
Horizontální překlady pergoly bývají z měkkého dřeva. Možná je i varianta „zelené střechy“ již tvoří drátěné pletivo či výplet z ocelového lanka.
Konstrukci pro popínavé rostliny (rošty, mříže, treláže) lze umístit i mezi sloupky pergoly. Rozrostlé rostlinky pergolu kryjí, zdobí a poskytují i ochranu před větrem a sluncem.
Stylotvorné rostliny
Nejznámější popínavky pro pergoly a altány je břečťan, brslen, popínavá hortenzie a přísavník. Drobnokvěté růže asociují biedermeier, jejich příbuzné s velkými květy evokují baroko. Břečťan ladí s liniemi klasicistního stylu. Vistárie báječně dotvoří čínský pavilónek u vodní plochy, zatímco popínavé zimolezy s hrachory působí venkovsky. Domek na nářadí či loubí nejrychleji oblečete, když k němu zasadíte chmel nebo opletku.
Ceny
V hobby centrech je velká nabídka hotových dílů, ze kterých si pergolu či levnější altán postavíte snadno sami. Při volbě architektonicky náročnějšího altánu činí investice od 50 000 nahoru, pokud se spokojíte s altánkem menších rozměrů, pořídíte kvalitní konstrukci do 30 ti tisíc. Příklad: jednoduchý čtvercový dřevěný altán s laťkovou výplní, se zastavěnou plochou kolem 6 m2 lze pořídit v ceně cca 15 – 20 tisíc korun.
Dobry den, premyslim o koupi tohoto altanu maxtechnika.cz/sharks-sa051-zahradni-altan-bormio-3-x-3-m.html myslite si, ze je to dobra volba za ty penize? Dekuji
Dobrý den, my jsme posezení na zahradě řešili pergolou s hliníkovou konstrukcí s krytím z PVC. Bohužel naše možnosti neumožňovaly výstavbu pergoly v zahradě, tak jsme zvolili toto řešení. Ve firmě nám nabídli řešení přesně na míru. http://www.atypy.cz/hlinikove-pergoly/
I my jsme zvolili řešení v podobě hliníku a PVC. I naši pergolu jsme si nechali dělat od firmy Atypy. Spolupráci rozhodně dporučujeme. Jedná se o velmi seriźní a profesionální firmu.
Pane Horo, prosím o info ohledně ceny kompletní realizace pergoly. Děkuji moc.
Dobrý den, já si myslím, že informace o tom, kolik kdo platil za pergolu ti asi moc nepomůže… Jde o to, že každá pergola vyžaduje jiná specifika a tudíž se cena bude lišit. Doporučuji si napsat o info o ceně přímo na firmu.
Krásně vypadají kulaté altány s kulatými sedačkami! To je takový můj sen, který si snad brzy zrealizuji. 🙂 Altán už je skoro hotový, už jen našetřit na tu sedačku.
Chtěl bych si nechat postavit novou terasu, doporučíte mi na koho se obrátit?
Zdravím,
asi bych to řešil s čistě specializovaným dodavatelem, nepíšete jaký typ terasy chcete terasy-twinson.eu mají dost typů, tam si asi vyberete a materiály jsou dostatečně kvalitní.
Z vlastní zkušenosti ti mohu doporučit firmu domky-delta.cz Práce byla provedená podle plánu a velice pěkně.
My si nechali udělat altán v truhlářství http://www.praktikawood.cz/. Velká spokojenost. Lepší než si postavit sám. Nedal bych to. V tomhle nejsem moc zručný.