Můj dům dělá, co chci
O domácí automatizaci již bylo napsáno mnoho článků, ale jednalo se skutečně o jednoduché a cenově dostupné řešení pro inteligentní domy, které si může dovolit každý?
Segment s domácí automatizací není na trhu dlouho, ale za tuto relativně krátkou dobu si prošel bouřlivým vývoj, který vrcholí právě v současné době. V západní Evropě se inteligentní domy stávají postupně standardem. Ani Slovensko není v tomto trendu pozadu. Postupně se množí počet instalací i v naší domovině. Tento fakt je dán především klesajícím cenám produktů pro domácí automatizaci a větší poptávce z řady klientů.
Co je to inteligentní dům?
Jedná se budovu, která v sobě spojuje všechny aspekty moderní domácnosti, technologie a komfortu. V inteligentním domě byste měli mít pocit, že žije s Vámi, ale přitom Vás nijak neomezuje. Naopak Vám ještě šetří čas. Smysl celého inteligentního domu je nastavit velkou část každodenních rutinních záležitostí tak, aby se prováděly automaticky a vy jste o nich ani nevěděli. Regulace vytápění v každé místnosti, zapnutí světelné scény při zapnutí Vašeho televizoru, vytáhnutí žaluzií s východem slunce a zatažení se západem…
Inteligentní dům = Miniserver + odpovídající počet rozšíření + síťový adaptér. Nic víc, nic míň. Každá jednotka disponuje digitálními vstupy a výstupy a také analogovými vstupy a výstupy. Nepotřebujete žádný speciální hardware, ani ovládací prvky (vypínače, přepínače, tlačítka) – postačí obyčejný kolébkový vypínač v ceně pár euro. Díky systému založeném na Miniserveru je cena inteligentního domu stlačena na minimum. Zákazník má volnou ruku ve výběru koncových spotřebičů a není vázán k tomu, aby si musel vybrat z designové řady, kterou nabízí výrobce proprietárního systému.
Celá elektroinstalace je velice podobná konvenční elektroinstalaci s tím rozdílem, že silová se část „netahá“ do vypínače, ale do rozvodné skříně. Pro to,aby z elektroinstalace byla inteligentní elektroinstalace,je nutné ještě „zasíťovat“ ovládací prvky pomocí UTP každý zvlášť a dovéct též do rozvodné skříně. Topologie má tedy tvar hvězdy a její zapojení je, díky Miniserveru, maximálně jednoduché. Dochází pouze k zanedbatelnému nárůstu ceny za kabeláž.
Vše, co potřebujete nabízí Miniserver zdarma. LAN konektor a webový server k ovládání systému kdykoliv a odkudkoliv na světě, paměťovou kartu (statistiky, konfigurace, vizualizace), silný procesor a dostatečné množství paměti… Smysl celého řešení založeném na Miniserveru je zpřístupnit domácí automatizaci každému a zbořit tak mýtus, že inteligentní dům je něco drahého a nedostupného. Díky systému založenému na Miniserveru je to možné a nejedná se o žádný marketingový tah. Neni v žádném případě nutné řešení prodražovat. I proto jsou k dispozici všechny softwarové nástroje zdarma.
Konfigurační software
Ano, zapojení elektroinstalace zvládně každý elektrikář, ale co programování celé domácnosti? Žádný strach! Programování je velice intuitivní a zvládne jej běžný uživatel internetu bez větších problémů. Je, jak již bylo řečeno, zdarma a to včetně aktualizací. Každé cca. 4 měsíce vychází nová verze konfiguračního software, která obsahuje novou funkcionalitu. Tu dostává zákazník formou update zcela zdarma.
Pod pojmem programování si řada lidí představí pouhé psaní zdrojového kódu. Těmto dnům je konec! Programování se provádí na základě předpřipravených bloků, které se dále parametrizují. Propojování bloků má jasnou logiku: vstupy -> funkční blok(y) -> výstupy. Je monžé vybírat z celé řady předpřipravených kompenent typu vypínač, žaluzie, světelné scény, PID regulátoru, regulace vytápení, ekvitermní vytápění, časovače, ale například se zde objevují i logické a matematické funkce.
Konfigurační software je navhrhnut pro rychlou a flexibilní práci. Užitečnou funkcí je pak možnost vytisknout celé schéma programování, kdy se automaticky vyplňují v dokumentaci jednotlivé vstupy a výstupy – může sloužit jako technická dokumentace. A jak vytvořit vizualizaci? U inteligentního systému jedině automaticky! Konfigurační software vytvoří vizualizaci sám a celá se nahraje spolu s nahráváním konfigurace do jednotky Miniserver.
Vizualizace
Dálková správa uvnitř i vně Vašeho domu je velice důležitá. Uvnitř domácí sítě se automaticky rozpoznává přítomnost routeru, mimo síť je nutné použít externí připojení k síti (například v práci, free wi-fi, připojení pomocí operátora…). Aplikace pro mobilní telefony jsou samozřejmě zdarma, stejně jako webové rozhraní.
Ovládání je velice jednoduché a intuitivní. Domácnost se ovládá pomocí roletkového menu, které je rozděleno na kategorie a na místnosti. Na titulní straně je možné mít oblíbené položky. Jak verze pro mobilní telefony, tak webové rozhraní je kompletně vystavěna na technologii weboscketů. Websockety zajišťují obousměrnou výměnu informací v reálném čase a tak se Vám nemůže stát, že byste okamžitě nevěděli o nějaké změně statusu.
Ovládá a reguluje vše
S řešením založeným na Miniserveru je možné ovládat a regulovat vše. Od jednoduchého ovládání žaluzií, přes ovládání multi-room audia, až po inteligentní regulaci vytápění, která Vám ročně ušetří několik set euro. Kdykoliv si můžete vytvořit novou světelnou scénu a nebo jakoukoliv centrální funkci. Můžete si vytvořit speciální tlačítko a nebo položku v menu vizualizace, pomocí které po odchodu z domácnosti zhasnete všechna světla, odpojíte zásuvky od sítě, zregulujete vytápění a zapnete EZS. Při návratu v 17:00 je však Váš dům již vytopen na Vaší oblíbenou teplotu 22°C a vítá Vás nastavenou světelnou scénou. A co takhle si nechat předehřát saunu na Vaší oblíbenou teplotu přímo ze sjezdovky? Meze se nekladou…
Cenově dostupné řešení
Od začátku listopadu je řešení domácí autmoatizace založené na Miniserveru dostupné jak pro české, tak pro slovenské zákazníky. Řešení je maximálně otevřené a je možné si zvolit, jaké koncové komponenty využijete. Na trhu existuje celá plejáda konvenčních výrobců a právě ti jsou pro toto řešení vhodní. Není třeba se zavírat proprietárními systémy a platit tak zbytečně více, než musíte!
Více informací naleznete na stránkách www.loxone.cz
Related Articles