Zařizujeme novou kuchyň
Každý z nás se jednou v životě dostane do situace, kdy řeší zařizování kuchyně. A nejde tedy jen o její vybavení. Máme na mysli kompletní navržení kuchyňské linky se všemi dvířky, skříňkami, šuplíky a spotřebiči. V dnešní době není problém zajít do kuchyňského studia a kuchyň si nechat kompletně navrhnout. Cenné rady poskytne i zkušený bytový architekt. Jenže nakonec to budete stejně vy, kdo bude v kuchyni vařit. Na co si tedy dát při zařizování kuchyně opravdu pozor?
Umístění kuchyně
V novostavbě není problém se předem při plánování projektu domu zamyslet nad umístěním prostoru kuchyně a případně jídelny. Zde je možné vše předem naplánovat a připravit. Jiná situace pak je, pokud plánujete novou kuchyň v bytě či domě, kde je již její umístění dané. Samozřejmě lze provést patřičné stavební úpravy a stávající umístění kuchyně předělat.
V první řadě je důležité si místnost nebo její část, kde má být nová kuchyňská linka umístěná změřit. Dále zjistěte umístění oken a dveří. Důležité jsou také rozvody – voda, odpady a elektrika. Pokud máte vše rozměřené, pak je ideální vše přenést na čtverečkový papír. Je to nejjednodušší řešení, na kterém ihned uvidíte, jaký prostor máte vlastně k dispozici.
Co od budoucí kuchyně očekáváte
Je nutné se zavčasu zamyslet, co od nové kuchyně očekáváte. Jiné požadavky na velikost kuchyňské linky a její vybavení bude mít čtyřčlenná rodina, kde se denně vaří. Odlišné pak člověk žijící single, který si v kuchyni maximálně uvaří čaj a v mikrovlnce ohřeje rychlou večeři.
Zvažte, jaké spotřebiče budete chtít do kuchyně umístit:
- Myčku – jak bude široká (60 nebo 45 cm?), volně stojící nebo vestavěná? Je v kuchyni připravený přívod vody a odpady nutné pro umístnění myčky?
- Lednička – bude vestavěná nebo volně stojící, široká americká, kombinovaná s mrazákem?
- Trouba – bude kombinovaná s varným centrem? Volně stojící nebo vestavěná? Plynová nebo elektrická? Jsou v kuchyni připravené rozvody elektřiny nutné pro zapojení trouby?
- Varné centrum – bude kombinované s troubou nebo se bude jednat o samostatnou vestavbu? Plyn, indukce nebo sklokeramika? A jak bude řešen odvod výparů? Bude se jednat o dvouplotnu, čtyřplotnu nebo komfortní pětiplotýnkový vařič? Ten má však větší rozměry a je nutné s nimi počítat již při plánování kuchyně.
- Digestoř – plánujete filtrovou digestoř nebo bude mít odvod přímo do komínu? Bude výsuvná nebo komínová? Je zde připraven průduch ven a zásuvka nutná pro její zapojení?
Pokud si kuchyň necháte navrhnout v kuchyňském studiu nebo od designéra, je nutné mít tyto věci předem promyšlené a více méně rozhodnuté. Nikdo vám nenavrhne kuchyň, pokud nebudete mít alespoň hrubou představu o spotřebičích. Vždy je schůdnější a lepší ta varianta, kdy je kuchyň navrhována na míru k již vybraným spotřebičům než naopak. Řešit návrh kuchyně a teprve potom se do ní snažit vměstnat spotřebiče může být velmi problematické.
Styl, barva a materiály
Vzhled kuchyně je samozřejmě velmi závislý na vašem osobním vkusu, ale i prostoru, kde je kuchyň umístěná. Pokud se jedná o menší místnost, pak byste měli volit spíše světlejší barvy. Větší prostory umožňují být při výběru barev velkorysejší. I zde však platí pravidlo tří! Tedy tři barvy – skříňky, pracovní plocha a úchytky. I zde mnohdy méně znamená více. Dejte si pozor, abyste barevnost příliš nepřekombinovali.
Co se materiálů týká, tak i zde je prostor poměrně velký – oblíbenou stálicí je lamino. Hlouběji do kapsy bude muset sáhnout ten, kdo touží po kuchyni z masivu. Jako doplňkový materiál lze využít sklo, pohledový beton, keramiku, cihličky, různé obklady či tapety… Popátrejte v časopisech, katalozích nebo na internetu. Uděláte si lepší představu o tom, co by se vám vlastně líbilo a zda je zvolený materiál, styl a barva vhodná do prostor budoucí kuchyně.
Samostatnou kapitolou je pak výběr pracovní desky. Zde není dostatku informací nikdy dost. Každý materiál má své pro a proti. Je nutné si uvědomit, že pracovní deska je tím nejvíce namáhaným místem v celé kuchyni.
TIPY NA ZÁVĚR
- Výšku pracovní plochy a umístění horních skříněk volte v závislosti na výšce vaší postavy. Pokud má manžel dva metry, ale v kuchyni se příliš nezdržuje, přizpůsobte výšku tomu, kdo vaří a tráví zde více času.
- Odpadkový koš je vhodné umístit do blízkosti dřezu.
- Pozor na otevírání skříněk a šuplíků pokud máte rohovou kuchyň – nebude jejich společné otevírání vadit?
- Pokud máte malé děti, zamyslete se nad bezpečností – bezpečnostní pojistky u skříněk a šuplíků, moderní spotřebiče s dětskými pojistkami budou tím pravým.
- Jídelní stůl a židle, pokud je součástí kuchyně by s mí měl barevně korespondovat.
Related Articles