Firmy zpracovávat zpětné teplo umí, teď je řada na domácnostech
Zpětné využití odpadového tepla je velkým tématem korporátních vod jak na Západě, tak v rozvíjejících se zemích Asie. V letech 2016–2019 by roční tempo růstu objemu opětovně využívaného tepla mělo růst 7,3 %*. Ve hře přitom není nic menšího, než výrazné snížení nákladů na teplý vzduch či teplou vodu a s tím spojené snížení provozních nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti.
Ano, je pravda, že vy se svými sousedy zřejmě nepovedete soutěž o to, kdo má nižší náklady na teplo. Nicméně, i tak byste se měli o možnosti zpětného užití tepla také zajímat, ušetřit totiž můžete cca 40 % nákladů na teplo!
Jak vlastně systém zpětného využití tepla funguje?
Rekuperace (zpětné využití) probíhá tím způsobem, že odpadové teplo vypouštíte ven z místnosti přes jednotky, které obsahují výměník s chladící kapalinou, kdy odpadové teplo ohřívá tuto chladící kapalinu, jež poté ohřeje studený vzduch na vstupu.
V případě domácností probíhá tento proces následovně: v obvodových zdech místnosti jsou umístěny jednotky, kdy jednotky umístěné na jedné zdi nasávají vzduch z místnosti, ohřívají keramický výměník a následně vypouští vzduch ven. Po uplynutí 70 sekund začnou rekuperační jednotky nasávat studený vzduch zvenčí, přičemž jej ve výměníku ohřejí, a navíc jej ve filtru zbaví nečistot
S jednotkami GetAir takto můžete zpětně využít až 41 % tepla, které nyní bez užitku vypouštíte do ovzduší. Navíc, filtr zachytí pyly a další nečistoty, které tak neproudí do místnosti tak, jako je tomu v případě „klasického“ větrání.
Jednotky Get Air se kromě vysokého výkonu vyznačují i velmi tichým provozem, kdy ventilační jednotka generuje „hluk“ na úrovni 11 dB.
Žádné drastické stavební úpravy nejsou třeba
K instalaci rekuperačních jednotek GetAir je třeba vytvořit vrty o průměru 162 mm s. Vnitřní část jednotky navíc obsahuje elegantní kryt, nemusíte se tedy obávat toho, že vám ze zdí budou koukat „ohyzdné“ roury.
Related Articles