Správná péče o koupelnový nábytek
Do každé koupelny patří koupelnový nábytek. Jeho výběru jste jistě věnovali patřičnou pozornost – šuplíky, skříňky, věšáčky, poličky… vše dokonale sladěné a hlavně funkční. Aby koupelnový nábytek dlouho sloužil svému účelu a byl stále pěkný, je nutné mu věnovat náležitou péči a pozornost. Koupelna je velmi namáhaným prostředím se zvýšenou vlhkostí. Poradíme vám, jak správně o koupelnový nábytek pečovat.
Vlhkost nábytku škodí
Pochopitelně, že je v koupelně zvýšená vlhkost – horká voda, pára, nedopatřením postříkaný nábytek, louže na podlaze… V první řadě byste měli v koupelně často větrat, zejména pak po koupeli nebo sprše, kdy je v místnosti vysoká vzdušná vlhkost. Zabraňte tomu, aby nábytek dlouhodobě stál ve vodě. Pokud máte například umyvadlovou skříňku, pak pokud dojde k jejímu postříkání vodou, ji vždy usušte. Kapky vody setřete jednoduše jedním tahem utěrky, což se vám zúročí v delší životnosti koupelnového nábytku.
Časté chyby v péči o koupelnový nábytek
- nevhodně zvolené čističe – používejte takové čističe, které jsou určené pro péči o koupelnový nábytek
- čištění zrcadel – i zrcadla potřebují náležitou péči, opět jsou ideální speciální čističe na sklo a zrcadla, větší nečistoty (například zaschlou pastu na zuby) odstraňte hadříkem nebo houbičkou namočenou v mýdlové vodě
- dřevo a dýha – vyžadují speciální péči, neponechávejte na nich předměty dlouhodobě ležet na jednom místě, stejně jako nevhodné čističe je může poškodit dlouhodobé sluneční záření, jehož vlivem materiál mění barvu, oxiduje a tmavne. Tam například pokud bude na jednom místě uložený košík na sponky a drobnosti, tak po čase v tomto místě zůstane na nábytku světlejší místo.
- pozor na netěsnosti – kapající sifon může nadělat pěknou paseku, pokud si této závady včas nevšimnete. Dlouhodobě odkapávající voda může způsobit nabobtnání skříňky nebo zásuvky a nábytek deformovat nebo způsobit nevzhledné skvrny na nábytku.
Zaschlá pasta a mýdlo na koupelnovém nábytku
Na jejich odstranění nepoužívejte chemické a agresivní čističe, kterými byste nábytek mohli poničit. Pozor také na jeho poškrábání. Ideální je použít mýdlovou vodu, kterou nábytek pečlivě omyjete a poté důsledně osušíte. Na běžnou údržbu používejte takové prostředky, které vám doporučí výrobce koupelnového nábytku. Jinou péči bude vyžadovat lamino, masiv nebo kov. Zklamání, rozhořčení a v neposlední řadě zbytečně utraceným penězům předejdete koupí takového nábytku, který je přímo do koupelen určený.
Připraveno ve spolupráci se společností JIKA.
Related Articles