Jak zastínit střešní okno
Střešní okna jsou nedílnou součástí interiérů moderních domů i rekonstruovaných podkroví. Vyvstává zde však otázka, jakým způsobem střešní okna efektivně a levně zastínit.
Často se setkáváme s tím, že okna jsou zastíněna nedostatečně. Pokud se rozhodneme nechat si zhotovit kvalitní, efektivní a pěkné zastínění, může se stát, že nás nemile překvapí vyšší pořizovací cena zastínění, než za jakou bychom pořídili stejné zastínění běžného okna. Důvodem vyšší ceny je větší konstrukční náročnost stínícího mechanismu, včetně důkladnějšího uchycení do rámu okna.
Obecně lze říci, že střešní okna lze zastínit jak žaluzií, roletou, tak i záclonou a dekorační látkou. Nejvíce se samozřejmě používají žaluzie a rolety, z nichž nejlevnějším druhem stínění jsou látkové rolety.
Žaluzie
Žaluzie jsou stále nejběžnějším systémem zastínění střešního okna. Řada výrobců střešních oken vám dodá okno s již zabudovanými žaluziemi. Horizontální žaluzie bývají běžně uchyceny tzv. strunovým vedením. Po obou stranách lamel je napnutá struna, která umožňuje pohyb žaluzie. Lamelová žaluzie má tu výhodu, že můžete regulovat množství a směr dopadajícího světla. Řada lidí však stále častěji žádá zajímavé a designově efektivní zastínění střešních oken, než jakým jsou právě běžné a okoukané žaluzie.
Látkové rolety
Klasické látkové rolety se vyrábějí na míru prakticky do všech typů střešních oken. Existuje zde pouze konstrukční omezení pro okna, která nesplňují následující parametry: výška v rozmezí 50 – 230 cm a šířka v rozmezí 40 – 200 cm. V systému uchycení jsou nabízeny dva typy, buď jako systém s několika pevnými body pro uchycení (bez lišt) nebo systém lištový, který umožňuje stejně jako horizontální žaluzie libovolně určit výšku stínění.
Pro střešní rolety se používají speciální pružiny, které zajišťují neustálé vypnutí látky. Nově lze také využít variantu látkové střešní rolety, kterou lze upevnit na rám okna z vnější strany a tím překrýt celý okenní otvor bez nutnosti lišt. U této varianty je střešní roleta opatřena stejnými držáky, jako klasická roleta. Standardně je střešní roleta stahována pomocí plastového držáčku, případně lze použít plastové očko.
Zastínění dekorační látkou
Tento způsob zastínění zpočátku využíval nápadu použití dvou tyčí umístěných na horní a dolní straně okna. Horní tyč se použila pro zavěšení dekorační látky – ať na tunýlek, poutka,nebo klasicky na kroužky a spodní sloužila jen pro zachycení provléknuté dekorace. Systém byl výhodný především pro možnost sladění s ostatními okny v místnosti. Později, když již opadly problémy se sháněním rolet a žaluzií do různých střešních oken, byly tyto systémy použity dohromady, aby střešnímu oknu dodaly na eleganci.
Římská roleta
Řešit zastínění střešního okna římskou roletou je trochu složitější. Římská roleta je totiž ušitá dekorace propojená s mechanismem, který umožňuje její plynulé ovládání. Pro střešní okno ale nic podobného vytvořit nelze a proto se jedná o použití tzv. falešné římské rolety. Jde vlastně o systém magnetických pásků, suchého zipu, látky a teleskopických vitrážek. Výsledná římská roleta je vysoce elegantní, ale jejím omezením je ruční manipulace při vytahování a stahování. Přitom látka římské rolety vždy zabírá určitý prostor okna.
Jaký systém tedy volit?
- pro pohodlnost – roletu
- pro větší možnosti – žaluzii
- pro krásný design – římskou roletu
- pro náročné – kombinace dekorační látky s roletou nebo žaluzií
Zdroj: zaclona.cz
Doma máme na střešních oknech římskou roletu od MM-žaluzie. Původně jsme chtěli klasickou žaluzii, ale látka vypadá v interiéru mnohem lépe.