Korek jako účinná a kvalitní izolace
Mezi projektanty a investory za poslední léta roste poptávka po přírodních materiálech, které zároveň splňují vysoké nároky na technické vlastnosti. Jedním z takových je korek, který nachází uplatnění např. jako kvalitní izolace.
Korek se získává z kůry dubu korkového a jde tedy o přírodní produkt, který se navíc sklízí bez porážení stromu. Ve stavebnictví se uplatňuje zejména díky dobrým tepelně a zvukově izolačním vlastnostem. Poptávka po přírodních materiálech umožnila průmyslovou výrobu zajímavých produktů, které konkurují jiným typům izolace i díky tomu, že se provádí jako certifikovaný kontaktní zateplovací systém. Za dobrými izolačními vlastnostmi korku stojí především fakt, že korkové pletivo obsahuje 89,7 % plynných látek a má nízkou hustotu.
Korkové izolační prvky se vyrábějí z drti, jejíž jednotlivé částice se spojují pouze vlastní mízou a není zde tedy použita chemie. Tímto způsobem vznikají izolační desky použitelné jako kontaktní vnější i vnitřní izolace. K vytvoření izolace je ale možné použít i expandovanou korkovou drť. Korkové izolace je možné použít prakticky ve všech konstrukcích stavby – v obvodových stěnách, vnitřních příčkách, na podlahy nebo pro vyplnění dutin.
Všestranná tepelná izolace
Pokud jde o tepelně izolační vlastnosti korku, nedosahuje sice takových parametrů jako polystyren nebo minerální vlna, rozdíl ale není nijak zásadní. Za to korek disponuje schopností akumulace tepla a dokáže díky tomu zachytit mnohanásobně větší množství tepla než např. minerální vlna. Jeho vlastnosti také tolik neohrožuje vlhko, jemuž díky svému přírodnímu původu odolává lépe, zachovává si tvarovou stálost a elasticitu. Při konkrétní aplikaci také nepůsobí dráždivě jako minerální vlákna a práce s korkovými deskami je snadná. Korkové izolační desky se vyrábějí zpravidla ve formátu 1000 krát 500 milimetrů a úspěšně se používají jako izolace obvodových plášťů budov, uplatňují jak se ve stěnových i ve střešních systémech a zabraňují vzniku tepelných mostů i v extrémních podmínkách. Korek má navíc stabilní objem i při vysokých nebo velice nízkých teplotách.
Konkrétně jsou korkové izolace vhodné pro vnější zateplení fasád, izolování šikmých i rovných střech a teras, izolování hluku a tepla v interiérech, izolování základu stavby. Díky šíři použití a uvedeným vlastnostem je zvlášť vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy.
Ochrana před hlukem i škůdci
Vedle termoizolací nachází korek uplatnění také jako protihluková izolace, právě jeho elasticita a složení umožňuje dobře absorbovat zvuk. To se osvědčuje zejména při aplikaci na podlahách – korková dlažba o síle 6 mm dokáže snížit hlučnost až o 20 decibelů, pokud jsou korkové podlahové dílce použity v systému plovoucí podlahy, je snížení hlučnosti ještě vyšší. Tento materiál lze použít i jako vibrační izolaci, v obytných interiérech může být toto tlumení kmitů a vibrací vhodné například pro revmatiky a osoby s nemocnými klouby.
K dalším přednostem korku patří antibakteriální vlastnosti – zabraňuje vzniku a případnému šíření plísní a hub, odpuzuje dřevokazný hmyz a zalíbení v něm nenacházejí ani myši nebo krysy. Korek také jako antistatický materiál zabraňuje prašnosti prostředí.
Výhody použití korku
- tepelná izolace srovnatelná se syntetickými materiály
- nízká nasákavost
- odolnost proti chemickým látkám
- odolnost proti napadení hmyzem a mikroorganismy
- snadná a příjemná manipulace
- dobře pohlcuje zvuk
K nevýhodám korku jako izolačního materiálu patří jeho proměnlivá dostupnost a vyšší cena.
Related Articles