koupelna

Koupelna s vanou i sprchovým koutem

Koupelna patří bez debat ke klíčovým místnostem bytu nebo domu, jejím základním atributem je zase místo sloužící ke koupeli a relaxaci – vana nebo sprchový kout.

S určitou nadsázkou lze říci, že se lidé dělí na ty, kteří preferují sprchování, a na milovníky dlouhé relaxační koupele. Od toho se pak odvíjí koncepční řešení koupelen, ale může to být i předmětem sporů. Možnosti nových domů a bytů naštěstí umožňují kombinovat obě formy, obě ale vyžadují výběr správného typu.

koupelna_freedigitalimages.net_Sira AnamwongVana v různých variacích

Pokud jde o vany, je nabídka co do rozměrů i materiálů široká a uspokojí jak investory s menším rozpočtem, tak vysoké nároky na design a luxus.

Tvarově není třeba setrvávat u standardních rovných tvarů, ale volit módní rohové nebo kulaté vany. Další klíčovou volbou je materiál vany, na výběr většinou máme mezi akrylátem nebo smaltem. Oba zmíněné materiály mají své klady i nedostatky.

Smalt díky tepelné vodivosti rychle vstřebává teplotu vody, takže koupel pomaleji chladne. O tom, jak bude tento efekt výrazný, rozhodne tloušťka materiálu – u kvalitních výrobků je to cca 3,5 mm včetně smaltu. Také pokud jde o životnost má smalt oproti akrylátu navrch, odolává odření i agresivním čisticím prostředkům.

Akrylát má lepší tepelně izolační schopnosti, ale je nutné dbát větší opatrnosti kvůli jeho měkkosti – hrozí poškrábání, které už nelze kvalitně opravit. Akrylátové vany jsou také o něco dražší než jejich smaltová konkurence.

Smalt nebo akrylát ale nejsou při výběru vany jedinými možnostmi. Vedle smaltované oceli se prosazuje i litina, která má ještě vetší akumulační schopnosti a také životnost, to se ale projeví i na ceně. Za luxusní extravaganci pak lze považovat vany dřevěné, jež bývají začleněny do designových interiérů spolu s dřevěnými umyvadly, sprchovými kouty i podlahami.

Foto: freedigitalphotos.net, FeelartSprchový kout i jako wellness

Ani sprchový kout nemusí zůstat jen u klasické formy prosklené skříně se sprchou. Na výběr jsou sprchové kouty s vaničkou, která sice neposkytne komfort rozměrné vany, ale i tak nabídne při sprchování větší pohodlí. Podstatné ale je zvolit vhodnou velikost a tvar (čtvrtkruhový, čtvercový, obdélníkový atd.). Při výběru bychom se měli přesvědčit o těsnících vlastnostech, hlučnosti a snadnosti otevírání dveří sami. Zástěny sprchového koutu by každopádně měly dokonale těsnit a měly by být správně přizpůsobeny tvaru vaničky. Ty se dodávají v široké škále tvarů a rozměrů, takže by měly uspokojit např. i nároky zdravotně postižených apod.

Pokud jde o výplně zástěn, jsou nejvhodnější bezpečnostní skla ošetřená speciální povrchovou úpravou, která odpuzuje vodní kapky, které hladce sjedou dolů a nevznikají pak na skle sedimenty ze solí, jež voda obsahuje. Samozřejmostí se ve sprchových koutech také stává možnost hydromasážních koupelí. Možnosti relaxace rozšíří instalace většího počtu trysek, které sprchu přiblíží wellness efektu.Takové zařízení ale kromě vyšších nákladů obnáší i větší nároky na údržbu – při použití mýdel a šamponů se rozvody zanášejí a nečistota se v nich ukládá.

Wellnes efektu se nejvíce blíží hydromasážní vany vybavené dvěma druhy masážních systémů – hydro nebo air. Takový systém je založen na principu vodních střiků, airmasážní připravuje a pomocí vzduchu perličkovou lázeň. I u hydromasážních van je citlivým místem jejich údržba, abychom se vyhnuli problémům, doporučuje se používat hydromasážní vanu pouze pro relaxaci a očistu prostřednictvím mýdel a  šamponů provádět ve sprše.

Kam dál?
Rekonstrukce bytového jádra
Když je koupelna „malá“




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist