foto ikea

Jarní zahradničení na balkóně

Relaxu při zahradničení se nemusíte vzdát, ani pokud bydlíte ve městě. A to dokonce ani pokud nevlastníte dům nebo chatu či chalupu. Zahradničit lze i v pohodlí vašeho bytu ve městě. Svůj malý kousek zahrádky s vlastnoručně vypěstovanými bylinkami, zeleninou nebo okrasnými květinami lze mít i na docela malém prostoru. Jaro je ideální dobou, kdy si vše promyslet, zaset a zasadit. Stačí mít tu správnou inspiraci a nápad.

Malý balkón nebo terasa, případně i slunný koutek přímo v bytě se mohou stát místem, kde zrealizujete své zahrádkářské touhy.

foto: ofdesign.net

I na malém prostoru lze zrealizovat své zahradnické touhy. Foto: ofdesign.net

Březen a duben jsou ideálními měsíci, kdy zasadit většinu druhů zeleniny, bylinek a okrasných květin. Můžete být odvážní a zkusit je vypěstovat přímo ze semínek nebo si koupit sadbu již hotovou. Pokud budete vše sázet do připravených nádob nebo kontejnerů ven, na balkón nebo terasu, tak ještě pozor na jarní mrazíky, které ještě stále mohou přijít. Vaše snahy by tak jedním mrazivým ránem mohly být zmařeny. Nyní je ještě dobré mladé rostlinky chránit například netkanou textilií.

Vertikální květináče a malé záhonky jsou ideálním řešením na balkón nebo terasu.

Zahradničení na balkóně

Nejprve je nutné připravit nádoby, do kterých zasadíte. Květiny se budou vyjímat v truhlících a květináčích. Ideální je pořídit si ty samozavlažovací. Jsou sice o něco dražší, ale na druhou stranu nebudete muset mít strach, že vaše rostliny budou strádat nedostatkem vláhy, pokud třeba na víkend odjedete pryč nebo si budete dopřávat letní dovolenou. Můžete však i popustit uzdu fantazii a květiny zasázet třeba do starších větších hrnků, mís nebo třeba obnošených bot…

foto: hornbach

Fantazii při využití různých pěstebních nádob se meze nekladou: Foto: hornbach

Na menší druhy zeleniny a bylinky je na trhu bohatá nabídka vyšších balkónových záhonů nebo vertikálních stěn. Nepotřebují mnoho místa, a navíc bude péče o rostlinky o to snazší, že přitom nemusíte ohýbat svá záda, nebo klečet na kolenou. Vše pohodlně zvládnete ve stoje.

Pokud si troufáte, můžete si takový vertikální záhon dokonce vyrobit sami. Třeba s využitím populárních starších palet.

Pro předpěstování rostlin si lze pořídit různá malá pařeniště, domácí mini skleníky nebo sadební kontejnery.

Foto: hornbach

Pro zahradničení na balkóně jsou ideální vyvýšené záhony. Foto: hornbach

Jak založit vysoký záhon?

Úzký vysoký záhon můžete mít i na balkóně nebo terase. Aby záhon zaručoval optimální podmínky pro růst rostlinek je dobré dodržet postup při jeho zakládání. Záhon by měl mít tři vrstvy – spodní tvořenou třeba drobnými větvičkami nebo většími valounky, poté by měla následovat vrstva kompostu a nakonec vlastní zahradnický substrát. Spodní vrstva zajistí odvod přebytečné vody a zamezí případnému uhnívání kořínků v případě přelití. Další kompostová vrstva slouží jako dostatečná zásobárna živin a tepla. Vrchní substrát je vrstvou, do které sazeničky zasadíte.

foto: ikea

Cherry rajčátka, chilli papričky nebo jahody jsou ideálními druhy pro pěstování v malých prostorách balkónů. Foto: ikea

Vlastní zelenina, bylinky a květiny pro potěchu oka

Do připraveného záhonu, vertikální zahradnické stěny nebo květináče sázejte pouze zdravé a silné rostlinky. Co se květin týká, tak zde není prakticky žádné omezení. Můžete zde pěstovat muškáty, petúnie, lobelky, begónie nebo také pryskyřníky, afrikány, levanduli apod. Fantazii se meze nekladou. Zkuste si pohrát s aranžmá a do nádoby zasadit různé druhy květin. Relaxovat zde pak můžete s pocitem rozkvetlé louky přímo u vás doma.

Také bylinky nejsou příliš náročné. Mezi ty nejběžnější pěstované na balónech patří bazalka, rozmarýn, šalvěj, tymián, máta, petržel nebo libeček. Určitě je pak zužitkujete při vašich kulinářských dovednostech v kuchyni.

Oáza uprostřed jedlé zahrádky na terase nebo balkónu. Foto: ofdesign.net

Se zeleninou je to trochu ošemetné, jistě však zvládnete vypěstovat třeba hrášek, jahody, rajčátka, papriky, salát nebo dokonce okurky. Nejspíše bych se nepouštěla do pěstování mrkve, celeru nebo jiné kořenové zeleniny. I když možná budete natolik zdatnými zahradníky, že zvládnete i to. Také dýně nebo cukety vyžadují větší prostor pro svůj růst, s těmi je to tedy také na zvážení.




There is 1 comment

Add yours
  1. Maja

    Mám skvělou zkušenost s pěstováním brambor v pytli na balkóně a nestálo mě to ani moc peněz ani námahy. Koupila jsem klasické jutové pytle z obalove-materialy.cz na dno dala substrát, zasadila, postupně dosypávala další jak rostly a že rostly jak z vody:) Sklízela jsem dokonce dřív než sousedka, co má zahrádku za městem a brambory byly i stejně velké. Jediný rozdíl, že ona jich měla víc, já měla jen něco přes 10 sazenic ve čtyřech pytlích, mám malý balkón:)


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist