myčka

Myčky nádobí

V dnešní době již není myčka nádobí takovým přepychem, za jaký se pokládala ještě před několika roky. Ženské ruce toho sice zvládnou dost, ale každodenní stání s rukama ponořenýma ve dřezu není právě hodnotně strávený čas.

Vždyť například bez pračky bychom si náš běžný život již nedovedli představit – snad nikdo již nepere na valše či nepostává u škopku! Tak proč trávit dlouhé hodiny ručním umýváním nádobí?

Podle existujících propočtů ušetří myčka nádobí za jeden rok až jedenáct dní času, nehledě na úsporu vody, energie, šetří pokožku vašich rukou a nervy spojené s nadáváním nad věčně neumytým a špinavým nádobím!

Provoz myčky nádobí

Provoz myčky nádobí je celkově zhruba o 33% levnější než ruční mytí nádobí, při využití energeticky úsporných programů na 50°C lze ušetřit až 60% energie, 50% vody a 75% našeho času!

Co se týká spotřeby vody a energie je situace následující: moderní typy myček nádobí spotřebují kolem 13 l vody na jeden mycí cyklus, standardní pak kolem 17 l. Spotřebu vody u nejmodernějších typů myček uvádí výrobci 10 l na jeden mycí cyklus a to díky technice střídavého mytí, kdy jsou ostřikovací ramena vodou zásobena střídavě, čímž je spotřeba vody zredukována až na neuvěřitelných 10 l.  U standardních typů, kde je spotřeba nižší než 13 l je třeba se zamyslet nad případnou kvalitou mytí.

Spotřeba elektrické energie je pak výrobci uváděna kolem 1,05 kW, počítejte však s tím, že příkon pro případný ohřev vody bude vyšší. Některé typy myček nádobí je možné přímo napojit na teplou vodu. Je-li však teplá voda do domácnosti dodávána z tepláren či kotelen (např. na sídlištích), pak se spotřebič přímo napojený na teplou vodu nevyplatí, protože teplá voda je zhruba 4x tak dražší než studená. Jednodušší myčky mají topné těleso na dně, modernější a úspornější typy jsou vybaveny průtokovým ohřívačem. Topné těleso zabírá více místa a kromě toho se může stát, že při programu sušení, kdy těleso žhne, se poškodí nádobí z umělých hmot.

Sušení probíhá buď kondenzačně, nebo u dražších myček turbo-systémem, kdy ventilátor vytahuje vlhký vzduch ven a do myčky přisává chladný suchý vzduch.

Ovládání bývá u levnějších typů myček nádobí mechanické, u luxusnějších verzí plně elektronické. Některé myčky nádobí lze naprogramovat na noc, kdy je provoz levnější. Jiné mohou být vybaveny systémem senzorlogic, který rozpozná množství umístěného nádobí a podle toho si zvolí spotřebu vody. Většina pak nabízí i volbu eko-programu, při kterém se voda ohřívá pomaleji a mycí prostředky pak mohou působit důkladněji. Dražší myčky jsou také tišší – čím nižší hlučnost myčka má, tím lépe. U moderních myček se hlučnost pohybuje kolem 50 dB. Dalšími technickými vymoženosti mohou být například dětská pojistka, kdy je v rukojeti schované zablokování, které znemožní otevření dvířek. Systémy Waterproof spočívají v tom, že je u vodovodního kohoutku umístěný bezpečnostní ventil, který se v případě jakéhokoliv defektu uzavře a uchrání nás tak před „menší potopou“. Dražší modely myček jsou také vybaveny autosenzory pro péči sklo a křehké nádobí. Další předností může být libovolně  výškově nastavitelný koš na nádobí. Zde však záleží na každém jednom výrobci.

Typ myčky nádobí

Myčky nádobí se na našem trhu prodávají ve třech velikostech (o šířce 60 cm, 45 cm a 40 cm). Velmi malé myčky o šířce 40 cm postačí pro jednu maximálně dvě osoby. Nejrozšířenějšími jsou myčky nádobí o šířce 45 cm, ty jsou určeny pro osm jídelních souprav, což v praxi znamená, že jejich využití postačí pro tříčlennou rodinu. Větším rodinám budou vyhovovat myčky o šířce 60 cm určené pro dvanáct jídelních souprav, do těchto typů se také lépe skládají hrnce, než do typů menších.

Při rozhodování mezi volně stojící myčkou nádobí či vestavěným typem mnoho rozdílů nenajdeme. Vestavěné typy se nezasunují do skříněk, ale umisťují se pod pracovní desku, mezi skříňky. Myčka obestavěná nábytkem je mnohem méně hlučná, protože skříňky působí jako účinný tlumič. Instalace myčky je stejně snadná jako například zapojení pračky. Obvykle vyžaduje samostatný jistič na 16 A, ale vyrábějí se i verze na 10 A.

Cena myčky nádobí

Ceny myček nádobí se dnes pohybují u běžných modelů přibližně mezi 9 až 18 tisíci korunami.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist