Jak na plánování vlastní kuchyně: Vytvořte si ideální prostor podle svých představ!
Přemýšlíte o nové kuchyni? Plánování kuchyně je zábava hned na několik večerů. Pokud si tedy chcete kuchyni navrhnout sami. Máme pro vás spoustu tipů a nápadů, jak na plánování kuchyně přesně podle vašich představ s využitím modulárních systémů, tak jak je znáte z časopisů. Zapomeňte na drahé a časově náročné budování kuchyně na míru. S našimi tipy a triky budete mít vlastní kuchyni, která dokonale vyhoví vašim potřebám, a zároveň ušetří váš čas i peněženku.
Plánování kuchyně v 5 krocích
Při plánování kuchyně je čím dál tím populárnější využití modulárních systémů. Už dávno totiž neplatí, že taková kuchyně je jedna jako druhá, sestavená „přes kopírák“. I kuchyňské sestavy nabízí variabilitu, spoustu vychytávek a možností a začlenění do prostoru přesně podle vašich možností a požadavků. Díky vhodné kombinaci jednotlivých dílů docílíte za „málo peněz, opravdu velké muziky“. Tak s chutí do toho!
-
Plánování kuchyně se neobejde bez nákresu
Není nutné hned využívat nějaký sofistikovaný a složitý program. Plně vám postačí metr, tužka, pravítko a čtverečkovaný papír. Načrtněte si prostor, ve kterém bude kuchyně umístěna – vytvořte si přesný plánek, kam začleníte:
- délku a šířku stěn, výšku od podlahy ke stropu a vzdálenost mezi stěnami (nezapomeňte ani na případné výklenky a výčnělky)
- okna a výšku parapetů
- šířku dveří (do plánku naznačte také směr otevírání)
- rozměry stávajících spotřebičů (pokud s nimi počítáte i do nové kuchyně)
- zakreslete rozvody vody, elektřiny (včetně umístění vypínačů a zásuvek) a plynu
- umístění radiátorů, trubek a stupaček
- umístění digestoře
- obklady
-
Jaký zvolit tvar kuchyně?
Tohle je zásadní otázka, na kterou si musíte hned v počátku plánování odpovědět. Vaše přání a představy se v tomto případě nutně musí přizpůsobit prostoru, který máte k dispozici. V zásadě máte možnost zvolit jednoduchou kuchyňskou linku, kuchyni ve tvaru písmene L, velkorysejší prostor pak nabízí i možnost volby kuchyně ve tvaru písmene U. Poradíme vám, na co v jednotlivých případech pamatovat.
Jednoduchá kuchyňská linka
Jednoduchá rovná kuchyňská linka se hodí do menší a úzké místnosti. Vzdálenost linky od protější stěny by měla být alespoň 120 centimetrů. A proč? Kvůli pohodlnému otevírání skříněk a šuplíků a přístupu k nim. Kvůli snadné možnosti otevírání trouby, ledničky nebo třeba myčky na nádobí. Pokud to prostor dovolí, tak je fajn počítat s hloubkou pracovní plochy 60 centimetrů.
V některých případech je fajn možností volba dvou protilehlých jednoduchých kuchyňských linek. Prostor mezi mini by měl být minimálně jeden metr.
Plánování kuchyně ve tvaru písmene L
Rohová kuchyňská linka je prostě klasika. Je ideální do menších a středně velkých místností. Zároveň umožňuje do středu umístit jídelní stůl se židlemi nebo třeba další pracovní plochu v podobě kuchyňského ostrůvku. Tento tvar kuchyňské linky bezvadně umožňuje propojení kuchyňské a obývací části místnosti.
Velkorysá kuchyně ve tvaru písmene U
Tato varianta si žádá větší prostor. Minimální vzdálenost mezi protilehlými pracovními plochami je alespoň 120 cm. Průchod mezi linkou a zdí pak musí mít alespoň 60-90 centimetrů. Pak bude toto řešení kuchyně funkční, praktické a zároveň hezké.
-
Jak naplánovat uspořádání kuchyně?
Kombinace jednotlivých skříněk, spotřebičů, dřezu a varné desky – to je alfa a omega všeho. Jedna věc je totiž požadavek na vzhled a estetiku, který ale může být trochu ošemetný. Zvažte a mějte na paměti, že v tomto případě by zelenou mělo dostat spíše funkční uspořádání. Ergonomie praví, že kuchyně by měla být rozdělena do tří základních zón:
- Skladovací (lednička, skříňka na potraviny)
- Mycí (dřez a myčka na nádobí)
- Varné (trouba, sporák, digestoř)
Jednotlivé zóny by měly na sebe navazovat a to v závislosti na tom, zda v kuchyni bude převážně vařit pravák nebo levák. I to, jaká je dominantní vaše ruka rozhoduje o uspořádání kuchyně. Při plánování kuchyně proto vycházejte z logiky věci – při přípravě jídla potraviny nejprve vytáhnete z ledničky, odložíte je na kuchyňskou linku, opláchnete, připravíte a poté uvaříte. Přičemž největší pracovní plocha by měla být mezi dřezem a varnou plochou.
Tomuto uspořádání se také někdy říká kuchyňský trojúhelník. Ten je tvořen pomyslnými spojnicemi mezi lednicí, dřezem a sporákem. Délka každého ramene by měla mít 120 – 270 centimetrů, celkový obvod by ale neměl přesáhnout 7 metrů. Přeci jenom chceme v kuchyni vařit a ne absolvovat chodecký maraton.
Zvolte dostatek úložných prostor, což vám usnadní přípravu jídla, zjednoduší servírování a také usnadní udržení pořádku. Zejména u malých kuchyní je nutné promyslet každý detail a využít opravdu každý centimetr prostoru.
Jaké moduly skříněk zvolit?
Zvažte a zkuste si odpovědět na následující otázky:
- Jak velký úložný prostor opravdu potřebujete a co všechno do něj uložíte?
- Chcete raději otevřené nebo uzavřené skříňky nebo případně nějakou jejich kombinaci a proč?
- Co bude technicky obnášet instalace horních závěsných skříněk?
- Do jaké výšky s ohledem na výšku uživatelů kuchyně umístíte horní skříňky?
- Jaký systém otevírání zvolíte (klasické, výklopné, šuplíky, police, prosklené, rohové,…)?
- Budete volit potravinovou skříň nebo máte možnost přilehlé spíže?
- Navazuje na kuchyni obývací prostor?
Při plánování rozmístění skříněk si rozepište, co bude ve které umístěné – často používané nádobí byste měli mít pěkně po ruce. Občasně používané nádobí je možné umístit do rohových nebo horních skříněk. Ujistěte se, že v případě otevření dvířek nebo vysunutí šuplíků nebudete narážet do vedlejších skříněk a zbude vám dostatečný manipulativní prostor.
Pracovní plocha
Na přípravu jídla byste měli mít dostatečně velkou pracovní plochu – v rozmezí alespoň 80 – 150 centimetrů. Praktickou odkládací plochu oceníte po obou stranách dřezu i sporáku. Platí, že sporák by neměl být umístěný na konci kuchyňské linky nebo v rohu! Při vaření by z obou stran mělo být alespoň 40 centimetrů místa. Zároveň nezapomeňte na umístění dostatečně výkonné digestoře.
Voda v kuchyni
Nedílnou součástí kuchyně je dřez a myčka na nádobí. Pod dřezovou skříňku je zároveň vhodné umístit odpadkový koš a mít zde prostor pro uložení čisticích prostředků. Pokud plánujete mít dřez umístěný u okna, pozor na to, aby vodovodní baterie nebránila jeho otevírání!
Zároveň pečlivě zvažte, zda budete pořizovat volně stojící nebo zabudované spotřebiče. V případě zabudovaných spotřebičů je potřeba volit vhodné skříňky, které jsou pro jejich umístění přímo určené.
Praktické tipy, na co si dát pozor!
- Lednici neumisťujte do blízkosti zdrojů tepla
- Lednici neumisťujte do rohu – mohlo by se stát, že budete omezeni v otevírání dvířek
- Lednici odsaďte alespoň 5 centimetrů ode zdi, kvůli dostatečné cirkulaci vzduchu
- Mikrovlnnou troubu neumisťujte příliš vysoko – vyndat horký talíř by mohl být problém
- Vestavěnou troubu umístěte ideálně do výše očí
- Výška pracovní plochy by měla být taková, že pokud se k ní postavíte a ohnete ruce v loktech do pravého úhlu, pak by měly ruce zůstat přibližně 10 – 15 centimetrů nad pracovní plochou
-
Na detailech při plánování kuchyně rozhodně záleží!
Nábytek a zejména pracovní plocha kuchyňské linky je vystavena zvýšené zátěži – vlhko, horko, mastnota, ostrý nůž… Toto mějte na paměti, při výběru materiálu pracovní desky. Nejlevnější varianta vždy nemusí být tou pravou volbou a v tomto případě se šetřit příliš nevyplácí.
Při výběru také zohledněte snadnost údržby. To platí i u kuchyňských dvířek. Příliš členitá dvířka, lesklé materiály, prosklení… ty budou vyžadovat zvýšené nároky na údržbu. Jedině tak nebude kuchyně už po pár týdnech používání působit jako zašlá a špinavá.
Také systém otevírání dvířek a šuplíků není jednoznačný. Určitě oceníte systémy, které dovírají dvířka a šuplíky sami – tzv. tiché a pomalé dovírání. Toto se může možná zdát jako nepodstatné, ale časem tuto vychytávku jistě oceníte. Zejména pokud si v noci půjdete potichu pro sklenici vody…
-
Jaký styl a barva? Zde se fantazii meze nekladou
Zohledněte váš vkus, ale i celkové zařízení domu či bytu. Aby byl celek dokonalý a harmonický je fajn vše hezky sladit. Design kuchyňské linky by měl ladit s celkovým rázem vašeho domova, a to zejména pokud máte propojenou obývací část s kuchyní.
Zvažte také barvu kuchyňské linky. To, že jste momentálně milovníkem zelené barvy neznamená, že se vám bude líbit i za pět let. V tomto ohledu se vyplatí sázet spíše na neutrální tóny a do kuchyně zvolit výrazné barevné doplňky, které lze snadno během roku nebo nálady obměnit.
Zohledněte, zda zvolíte spíše světlejší nebo tmavší odstíny. Obecně platí, že tmavé odstíny prostor opticky zmenší. Nedoporučovali bychom je proto u malých kuchyní.
Tři tipy na závěr
Když budete na krájení používat prkénko, výrazně tím prodloužíte životnost pracovní desky.
Dostatečně velká potravinová skříň s přehledem nahradí chybějící spižírnu.
Skříňky se šuplíky vám zajistí dokonalý přehled a snadný přístup.
Tohle máme za sebou a dost nám s tím pomohli v kuchyňském studiu, my si jako sice předtím něco načetli.. ale člověk si ve výsledku musí udělat svojí představu a podobnými radami se nechat jen inspirovat.