rošt

Vybíráme rošty do postele

Člověk prospí zhruba jednu třetinu svého života. To je hodně času, který strávíme při odpočívání. Výběru vhodné postele bychom měli věnovat dostatek pozornosti a nákup pečlivě uvážit. Ne vzhled a tvar postele nám zaručí kvalitní a vydatný spánek, ale právě koupě vhodné a kvalitní matrace a potažmo roštu nám zajistí ten správný požitek při odpočinku. Jak je to tedy se správným výběrem roštu? Na co se při výběru postelového roštu zaměřit a na co si dát pozor?

Je zřejmé, že vhodný rošt by měl splňovat několik základních parametrů a vlastností.

Důležité vlastnosti roštu:
–    šířka lamel
–    vzdálenost lamel od sebe
–    počet lamel
–    druh dřeva

Maximální vzdálenost mezer by měla být cca šest centimetrů. Doporučovaná délka roštu by měla být alespoň dva metry a rošt by neměl mít méně než 26 lamel, které nesmí mít mezeru větší než pět centimetrů.
Při výběru roštu je nutné již v prvopočátku brát v úvahu jakou máme nebo jakou si budeme pořizovat matraci. Jiné vlastnosti by měl mít rošt pod pěnovou matrací a jiné pod matrací např. latexovou.

Matrace, rošty a zdravý spánek

Pokud jsme se rozhodli pro pěnovou matraci, tak je dobré si pořídit rošt, který bude mít cca 28-29 lamel a mezery se budou pohybovat mezi třemi až čtyřmi centimetry.
Jestliže si vybereme matraci např. latexovou,je dobré se řídit pořekadlem „čím více,tím lépe“, ideální počet je 40-42 lamel.

Existují také rošty vyráběné speciálně pro lidi, kteří spí převážně na boku. Naopak na zádech či hrudi jim to dělá značné problémy – jsou speciálně upravené v oblasti ramen a zpříjemňují tak spánek na boku.
Tzv. polohovací rošty jsou nejvhodnější pro nemocné lidi (ať už je to fyzické postižení nebo bolesti páteře).

Rozdělení roštů:    

  • Lamelové rošty – slouží matraci jako pružný a zároveň prodyšný podklad, tento rošt velmi napomáhá matraci s váhou člověka, tudíž matrace získává větší životnost (určitá část hmotnosti je přenesena na rošt) a díky prodyšnosti roštu neslouží matrace jako „domov“ roztočů.
  • Laťové rošty – je to rošt velmi podobný lamelovému, ale u laťového je potřeba pořídit zvýšenou matraci, je určen převážně pro ty, kteří raději lehají na tvrdší posteli, jelikož laťový rošt je pevnější a méně pruží.
  • Polohovací rošty – na tento rošt je nejvhodnější pěnová matrace, jsou velmi pohodlné a mezi největší klady patří jejich přizpůsobivost, jelikož napomáhají k dosažení správně podpory těla ve spánku. Je velmi důležité jakým způsobem jsou stavěné lamely, záleží na uchycení, na jejich počtu atd. Navíc další velké plus tento rošt získává díky tomu, že se dá měnit poloha dolních končetin (dostávají se do ideální polohy a dochází ke správnému prokrvování).
  • Motorové rošty – kdo chce do svého zdraví investovat větší částku peněz je vhodný tento typ roštu – zajišťuje komfort a pohodlí. Díky elektrickému ovládání, kterým je rošt vybaven, je snadné si pohodlně nastavit tu pravou polohu. Je vhodný zejména pro lidi, kteří jsou upoutáni na lůžko a větší pohyb je pro ně problém. Tento rošt je navíc vybaven „náhradním řešením“, pro případ výpadku proudu či jiné podobné komplikace, a to akumulátory, které dokáží polohovat v případě nouze.

Ceny roštů

Co se týče cenového rozpětí roštů, určitě je možné vyhovět náročnějším i méně náročným zákazníkům. Rošty se pohybují v cenách zhruba od sedmiset až po desetitisíce.

Z toho mezi nejlevnější typ roštu patří pevné. Nemohou se žádným způsobem polohovat, už jen záleží na počtu lamel. Zásadně se liší rošt, který má 14 lamel od roštu, který má 42 lamel. Ty nejlevnější jsou, dá se říct, i nejobyčejnější, počet lamel nepřesahuje 20, většinou o šíři 53 mm a lamely jsou přichyceny k popruhu, nejsou zasazeny pevně v rámu (750 – 1 200Kč).
Kvalitnější pevné rošty se dokáží  vyšplhat až zhruba na 6 000 Kč, kde už je více jak 40 lamel, je možnost nastavit si tuhost, lamely jsou potažené fólií pro lepší údržbu.

Rošty polohovací se již pohybují cca od 2 000 do 5 500 Kč. Ty nejzákladnější rošty se mohou polohovat v oblasti dolních končetin a hlavy a mají kolem šestnácti lamel. Dražší polohovací rošty opět mají více lamel a to zhruba 28 a jsou též potažené ochrannou fólií, dá se nastavit různá tuhost, změkčení atd.

A samozřejmě jako nejdražší a zároveň nejzajímavější jsou rošty motorové, kde se jejich cena pohybuje od šesti do dvaceti tisíc. Nejlevnější mají přibližně  28 – 30 lamel, jde nastavit tuhost a je obohacen o dálkové ovládání. Rošty pohybující se na hranici dvaceti tisíc mají přes 40 lamel s ochrannými fóliemi, možnost nastavit tuhost, samozřejmostí je dálkové ovládání, v oblasti ramen jsou pak opatřeny možností změkčení.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist