Zdravé sezení a jeho význam
Dlouhé sezení zabíjí. Možná se vám zdá tento výrok jako přehnaný a příliš zjednodušující, ale je v něm určitá míra pravdy. Dlouhé sezení bez správného držení těla a dostatečné kompenzace v podobě fyzické aktivity totiž může mít vážné zdravotní důsledky a zvyšovat riziko celé řady chorob. Zbystřili jste při čtení těchto řádků pozornost, jelikož právě sedíte u počítače nebo dokonce odpočíváte na gauči? Výborně, protože nejen o zdravém sezení bude řeč v tomto článku.
Zdravé sezení a naše pohoda
V dnešním moderním světě, kde velká část z nás tráví většinu dne v sedě při práci či řízení vozu, je ergonomie sezení nesmírně důležité pro udržení zdraví a pohody. Mezi nejčastější problémy spojené s dlouhým sezením patří ochabnutí svalů nohou a sedacích svalů, což může mít negativní vliv na naši chůzi, držení těla či problémy s bederními obratli. Kromě toho, sezení zvyšuje riziko:
- kardiovaskulárních onemocnění,
- obezity,
- cukrovky,
- a dokonce i rakoviny.
Zároveň se sedavý způsob života spojuje se zvýšeným rizikem srdečních chorob, mrtvice, vysokého krevního tlaku a cholesterolu.
VĚDĚLI JSTE, ŽE:
Studie naznačují, že lidé, kteří déle sedí, mají vyšší riziko úmrtnosti oproti těm, kteří sezením tráví méně času.
Jak na zdravé sezení
Když už vám vaše práce nedává na výběr, dbejte alespoň na správnou ergonomii sezení a pravidelný pohyb či cvičení, které pomohou zmírnit škodlivé dopady sezení.
Abyste seděli správně, postupujte podle následujících kroků:
- Držte záda rovně a opírejte se o zádovou opěrku své židle.
- Nohy by měly být položené celou ploskou na podlaze, případně na podložce pro nohy, a to tak, aby byla stehna rovnoběžně se zemí a kolena v pravém úhlu.
- Ramena a lokty by měly být uvolněné, lokty rovnoběžně s podlahou.
- Ruce položte uvolněně na opěrky židle.
- Ujistěte se, že monitor, klávesnice i myš jsou ve správné výšce a postavení, aby byly dostatečně pohodlné na práci.
NÁŠ TIP:
Trávíte-li hodně času sezením, doporučujeme během něj pravidelně vstávat, nejlépe každých 30 minut, projít se třeba pro vodu nebo na toaletu, případně se postavit a provést pár strečinkových cviků.
Ergonomický nábytek
Pracovní židle:
- Vyberte si židli s nastavitelnou výškou sedáku i zádovou opěrkou. Vhodné je, když má židle i nastavitelné opěrky rukou. Obzvlášť důležitá je dostatečná opora beder. Některé ergonomické židle umožňují pohyb i rotaci, což napomáhá aktivnímu způsobu sezení.
- Stůl by měl být dostatečně velký a měl by poskytovat optimální prostor pro nohy a kolena.
Při nákupu pracovní židle dbejte na kvalitu a odolnost materiálů, které by měly vydržet dlouhodobé používání.
Related Articles