akvarium3

Zařizujeme domácí akvárium

Potřeba kontaktu s živou přírodou u moderního člověka roste s množstvím techniky a dalších civilizačních vymožeností, jimiž se obklopuje. Lze ji uspokojit mnoha způsoby. Jedním z nejméně náročných, a přitom velmi efektních je zřízení pokojového akvária.

Akvárium představuje i v „domácích“ rozměrech malý ekosystém, který si může žít svým  originálním způsobem uprostřed běžného provozu bytu. Nemusíme být ani fanatickými akvaristy a zjistíme, že pohled do vodního světa přináší radost a také uklidňuje. Jeho zřízení přitom není nijak náročné.

Akvárium „na klíč“?

Pokud se pro akvárium rozhodneme, je možné volit přímou, i když finančně náročnější cestu dodávky „na klíč“. Módou jsou v současnosti designová akvária, díky nimž lze okamžitě získat nádrž, která se automaticky stará o režim čištění vody, krmení ryb nebo osvětlení vnitřního prostoru. Nástěnná akvária se dodávají o rozměrech, které nebrání zavěšení na zeď – jejich šířka je jen 17 centimetrů – což podle dodavatelů těchto bytových doplňků rybám nijak nevadí.

Otázkou ale každopádně zůstává, jestli takový systém skutečně přinese tu pravou radost z akvaristiky. Její zastánci rozhodně potvrdí, že tomu tak není – při zařizování a následné péči o akváriu se totiž k němu vytváří docela jiný vztah. Jak tedy k této druhé, trnitější cestě přistupovat?

Foto: FreeImages.comJak na akvárium svépomocí

Při individuálním zřizování akvária svépomocí mnohé usnadní rozvinutý trh s akvaristickými potřebami, kde lze pořídit celé soupravy (sety), jež zahrnují nejen vlastní akvárium, ale i osvětlení, topení, vzduchování a filtraci. I tady je ale třeba pohlídat kvalitu a také tady platí, že nejlevnější var

ianta se může prodražit – např. levnější akvária z průhledného plastu se snadno poškrábou, „výhodné“ ceny filtračního zařízení zase mohou znamenat nutnost jeho častější výměny.

Před výběrem zařízení pro domácí chov exotických rybek je nejlepší variantou porada se zkušeným akvaristou nebo alespoň s prodavačem ve spolehlivém obchodě s akvaristickými potřebami.

Foto: FreeImages.com

O vhodnosti výběru akvarijních rybiček se poraďte se zkušeným akvaristou.

Kam s ním

Je-li otázka typu akvária vyřešena, přichází na řadu další důležité rozhodování – kam s akváriem v interiéru.

  • nesmí být v přímém dosahu slunečního světla
  • nemá být v místě, kde příliš kolísá teplota
  • podklad musí být pevný a mít dostatečnou únosnost
  • pod nádrží musí být podložka z měkké hmoty (polystyren, pěnová guma atd.)
  • nádrž by měla být přibližně ve výši očí sedícího člověka

V rozhodování také musíme zodpovědně zvážit další otázku – velikost akvária. Obecně lze říci, že čím je akvárium větší, tím lépe. Větší akvária se snáze vyrovnávají s výkyvy teploty i složení vody, nehledě na to, že se samozřejmě ve větším prostoru lépe cítí i ryby. Minimalistické varianty s objemem vody pod patnáct litrů sice mohou být působivým doplňkem interiéru, o akvaristiku už ale v takovém případě nejde.

Při zařizování akvária je třeba na dno nasypat propraný říční písek, na něj umístíme dekorační kameny nebo dřeviny. Další součástí vodního „interiéru“ jsou rostliny, které se zasadí ještě před napuštěním akvária vodou, jejich kořínky se zatíží malým kamenem, pak se akvárium napouští odstátou vodou. Teprve pak mohou do nádrže přijít ryby.

Foto: FreeImages.comRadost z vlastního projektu

Ani dodávané sety ale nemusí skutečné zájemce o koníčka jménem akvaristika uspokojit – pro ně je řešením zřizování akvária podle vlastního návrhu. Dnešní nádrže jsou nejčastěji lepené ze skleněných desek a optimální je zvlášť pro méně zručné kutily nechat je zhotovit na míru. Lze také uvažovat o akváriích zabudovaných do nábytku nebo stěn. I tak je ale třeba myslet na technické prvky.

  • nutnou součástí akvária je osvětlení – vhodné jsou speciální zářivky různých rozměrů,jejich světlo má vhodnou spektrální skladbu, jako osvětlení pro akvárium se také používat světelné LED diody
  • akvárium se většinou neobejde bez topení, jež musí být  dimenzováno podle obsahu nádrže, jeho provoz podle nastavené teploty reguluje termostat
  • každé akvárium potřebuje filtrační zařízení – nejjednodušší filtry čistí vodu s pomocí molitanové vložky, dokonalejší filtry využívají speciální substráty, na nichž se usazují mikroorganismy
    čistící vodu
  • nádrže s větším počtem ryb potřebují systém vzduchování, nutný je i tam, kde je v nádrži příliš málo rostlin



There is 1 comment

Add yours
  1. honza

    Zdravím, s prodavačem se zásadně neraďte. Proč? Protože je to především obchodník a potřebuje udělat tržbu. Nebo taky můžete mít „kliku“ na zaměstnance/brigádníka, kterému je všechno putna nebo neví o rybách nic a prodá vám na co si ukážete. Informace čerpejte na internetu, v knihách, u chovatelů, ale vždy musíte do obchodu vcházet s jasnou vizí co a proč chcete. Jinak vám prodají nevyhovující vybavení, zbytečnou chemii, ryby které se k sobě nehodí, nebo na které nemáte podmínky či neakvarijní rostliny a vy budete klidně o několik tisíc chudší. A stejně vám akvárko nebude fungovat. 🙂


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist