1174089_593784781

Zařizujeme kuchyň

Kuchyně je bezesporu tím nejfrekventovanějším místem celé domácnosti. Setkává se zde rodina a to nejenom u snídaně, oběda či večeře. Měla by proto být zařízena funkčně, efektivně, jednoduše a rafinovaně zároveň a samozřejmě esteticky!

Při jejím zařizování bychom si měli uvědomit, že šetřit zde za každou cenu a na kdejaké zdánlivé maličkosti by se nám nemuselo vyplatit. Vždyť se nejedná o věc, kterou budeme za rok vyměňovat! Volba kvalitních, byť možná ne těch nejlevnějších, materiálů nám zajistí, že kuchyň bude plně funkční a krásná po mnoho let.

Úvaha na začátek…

1. Jakou částku hodláte do pořízení kuchyně investovat?
2. Budete ji vybavovat vestavnými kuchyňskými spotřebiči?
3. Jaké prostorové řešení má místnost, kde bude kuchyň umístěna?
4. Je v místnosti přívod elektřiny, plynu, teplé vody, odpad… ?

Při realizaci nové kuchyně je nutné si předem odpovědět a zvážit výše uvedené otázky. Měli byste si vytvořit alespoň rámcovou představu, co je při plánování kuchyně reálné a čeho se budete muset zříci. Ono zrealizovat a zařídit kuchyň není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Realizace každé místnosti, a pro kuchyň to platí dvojnásob, se odvíjí od prostoru. Velká péče musí být věnována praktičnosti a ergonomickému řešení všech zón (lednička, sporák, přípravná plocha, dřez aj.) Vhodně vyřešený prostor nám může ušetřit spoustu času, námahy a také nervů!

Vhodné je zhotovit si plánek

  • načrtněte si obvod místnosti s rozvržením oken a dveří
  • do plánku přikreslete přívod vody, plynu, odpad, el. zásuvky
  • skříňky
  • spotřebiče
  • správné osvětlení
  • drobné detaily, které dotvářejí osobitý ráz každé kuchyně

Jak postupovat?

1. správně si rozvrhněte hlavní kuchyňská centra: lednička, spíž a přípravná plocha, sporák (varná deska, trouba, dřez)

Když tyto tři body spojíte, tak vznikne trojúhelník, jehož obvod by neměl přesáhnout 6 m – to byste se pak při přípravě pokrmů mohli také pěkně naběhat!

2. pracovní plocha by měla být široká alespoň 80 cm

3. vařič, sporák, trouba nebo varná deska rozhodně nepatří zcela do rohu, měl by být od něj vzdálen alespoň 20 cm, pozor také na to, aby jste jej neumístili na příliš frekventované místo. Plynový sporák nestavějte přímo pod okno, případný průvan by mohl zhášet oheň.

4. stejně tak dřez by neměl být umístěn přímo v rohu – pokud to prostor dovolí, tak volba dvoudřezu bude to pravé!

5. velmi důležitou součástí kuchyně je jídelní stůl, pokud tedy nemáte zvlášť oddělenou jídelnu. Mezi stolem a pracovní deskou by měl být prostor široký alespoň 80 cm, jestli-že je zde židle pak 110 cm.

Když máte toto všechno vyřešené, pak nezbývá než zvážit estetickou stránku prostoru. Zvolit vhodný materiál skříněk a pracovní plochy. Jejich případné dekorace však plánujte se střídmostí. Příliš „kudrlinek“ by mohlo výsledný efekt spíše pokazit.

Už teď vidíte, zda jsou to představy reálné nebo zda z nich budete muset slevit. Pamatujte, že nejde o velikost, ale o to, jak si svou kuchyň uspořádáte! Zapomeňte také na velkorysá katalogová zobrazení, kuchyň – byť typizovaná, vám musí padnout tak, jako dobře střižený oblek. Musí být především funkční a poskytovat dostatek prostoru pro práci.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist