Bílý cement a jeho využití
Beton je velmi oblíbeným stavebním materiálem. Ti, kdo nejsou zrovna fanoušky jeho využití v architektuře, bývají ohromeni stavbami z bílého betonu. Elegance křivek, hra světla a stínu nebo monumentalita řady staveb by nikdy s použitím šedého betonu tak nevynikla.
Zatímco po stránce mechanických vlastností a odolnosti se bílý beton od toho běžného šedého nijak neliší. Využití bílého cementu přináší nečekané estetické přednosti a možnost dosáhnout bílé barvy nebo světlých a sytých odstínů ostatních barev. Výsledný dojem je tak naprosto odlišný. A jelikož se bez cementu neobejde téměř žádná stavba, proč těchto specifických vlastností nevyužít?
Bílý beton a jeho estetické kvality
Společnost Českomoravský cement (ČMC), největší výrobce cementu v ČR. Zájemcům nabízí i vysoce kvalitní bílý portlandský cement, vyráběný z nejčistšího vápence. Je určený především pro pohledové betony v architektuře. Bílý portlandský cement je označován jako CEM I 52,5 R white (více o skupinách cementu). Jeho charakteristické vlastnosti jako vysoká bělost (85%), velmi rychlý nárůst pevnosti, vysoká počáteční pevnost, rychlý vývin hydratačního tepla a celková stálost fyzikálních a chemických vlastností jej přímo předurčují k využití při přípravě bílých a barevných betonů a suchých směsí ve stavebnictví.
Tento bílý cement pochází z Harmignies, relativně malé cementárny nacházející se na předměstí téměř stotisícového Mons na jihu Belgie. Výroba cementu v Harmignies probíhá mokrým procesem v dlouhé rotační peci s planetovým chladičem. Pro jeho výrobu je jako hlavní surovina využívána velmi čistá křída z místního lomu doplněná jílem a kaolínem. Vlivem velmi nízkého obsahu železa v surovině je teplota nutná pro výpal ještě asi o 400 °C vyšší než v případě slínku pro šedý cement. V kulovém mlýně se následně ze slínku melou tři portlandské cementy a jeden portlandský cement s vápencem, které se odsud expedují dále do Evropy ale i přes Atlantický oceán.
Related Articles