Klimatizace a zdraví
Tropická horka, teploty dlouhodobě překračující 30°C, nebe bez mráčku, dusno… i tak by se dalo charakterizovat počasí posledních dní. Řešení přináší spásná klimatizace a dokonalé klima!
Jak je to s jejím vlivem na lidský organizmus? A co je to onen často zmiňovaný syndrom klimatizace?
Většina z nás, ačkoliv by raději právě byla někde u vody, pracuje v přehřáté kanceláři, řídí rozpálené auto či obsluhuje ve vydýchaném obchodě. Východisko představuje pořízení klimatizace.
Ta se již stává standardním vybavením moderních kancelářských budov, s chutí si ji pustíme v automobilu, klimatizovaný obchod přináší příjemnější požitek z nakupování a také řada domácností je již vybavena klimatizační jednotkou.
A obchodníci si mnou ruce… Někteří hlásí dokonce 50 % nárůst poptávky právě po klimatizacích! A není divu, vždyť její pořízení není tak finančně náročné, jak by se možná mohlo zdát. Cena klimatizace pro domácnost se pohybuje v cenové relaci do 20 tisíc korun, pro kancelář mezi 15 – 50 tisíci korun, do svého automobilu ji pak pořídíte zhruba za 20 – 50 tisíc korun.
Řada z nás však tuto “vymoženost“ jaksi neumí používat na což doplácí naše zdraví. Nesprávně používaná klimatizace totiž našemu zdraví spíše škodí než prospívá! Možná jste v této souvislosti slyšeli také termín syndrom klimatizace nebo také syndrom nezdravých budov.
- angíny
- opakovaná onemocnění horních cest dýchacích
- astma
- zhoršení nebo nastartování alergií
- suché a podrážděné oči
- bolesti kloubů
- rýma, suchý a dráždivý kašel
- bolesti hlavy
- zablokovaná krční páteř
- depresivní stavy
To vše dokáže způsobit nesprávně používaná klimatizace!
Sdělovací prostředky často přináší informace o tom, že mimo momentální úlevy od úmorného horka přináší klimatizace i řadu zdravotních obtíží. Podívejme se tedy na to, jak je to ve skutečnosti a co o tom soudí odborníci. Je oněch 22°C skutečně tak příjemných, jak by mohlo na první pohled jevit? Lze oněm zdravotním problémům předcházet?
Nesprávné používání
Zásadním problémem v používání klimatizačních jednotek během léta je nesprávná manipulace s nimi. Rozumějme tím hlavně nastavení teploty. 22°C je sice na první pohled příjemných, vždyť správná pokojová teplota je dokonce o jeden stupeň nižší! V letních měsících však toto jaksi neplatí. Zdravotní problémy, které zapnutá klimatizace může vyvolat jsou způsobeny právě příliš nízko nastavenou teplotou. Také velké teplotní rozdíly a jejich přílišné výkyvy nejsou pro lidský organismus právě ideální.
Časté přechody mezi různě temperovanými místnostmi přináší našemu organizmu teplotní šok, který může mít i zásadní vliv na naše zdraví. V tomto ohledu jsou pak na tom nejhůře zejména děti, jimž pobyt v klimatizovaných místnostech neprospívá.
Jakou teplotu nastavit?
Správné nastavení klimatizace by se tedy mělo pohybovat o maximálně 5 – 7°C níže než je okolní teplota. Jestliže je tedy venku 33°C, pak by na termostatu mělo být nastaveno maximálně 26°C – je však nutné brát na zřetel, že toto je hraniční hodnota. Ve skutečnosti by teplota měla být ještě o zhruba 2-3 stupně vyšší.
Důležité je také držet se toho, aby vám zvolená teplota byla příjemná. Každý z nás je jiný – i teplotu okolního prostředí vnímáme rozdílně. Psychologové a lékaři často poukazují na to, že nastavení teploty klimatizace se v letních měsících často stává předmětem hádek a neshod na pracovišti. To samozřejmě vede k nižším pracovním výkonům, nesoustředěnosti a celkově napjaté atmosféře v kolektivu.
Nezapomínejte větrat!
Časté je také opomíjeno správné větrání místnosti a přísun čerstvého vzduchu. Klimatizace sice zajistí příjemnou pokojovou teplotu, ale příliv čerstvého vzduchu nenahradí! Nezapomínejte tedy také na časté větrání předejdete tím bolestem hlavy, únavě a nesoustředěnosti. Řada jedinců také díky nemožnosti otevírat kvůli klimatizaci okna prožívá psychická traumata spojená s pocity klaustrofobie a omezování osobní svobody.
V klimatizovaných prostorách také člověk nemá také potřebu tolik pít, jako při pobytu na sluníčku. Samotná klimatizační jednotka také vysušuje vzduch – proto je důležité dodržovat pitný režim a také místnost zvlhčovat. V tomto ohledu nám práci usnadní doplňková zařízení klimatizací, jako jsou například zvlhčovače nebo naopak vysoušeče.
Důležité zásady na závěr:
- teplota průměrně o pět stupňů nižší než je venku – tím předejdeme nachlazení, rýmě, angínám, bolesti kloubů, zablokované páteři aj.
- větrání – sníží nesoustředěnost, ospalost, pocit klaustrofobické úzkosti
- pitný režim
- zvlhčování vzduchu
Není pravda, že používání klimatizace je škodlivé – jen je zapotřebí ji používat s rozmyslem!
Při stavbě domu jsme také o klimatizaci přemýšleli. Nabídka byla pestrá, ale kvalitnější klimatizaci s dobrým výkonem do 20 000,- nepořídíte. To si připravte 30 000,- a výše. Nakonec jsme po peripetiích s plynovou přípojkou jako hlavní zdroj vytápění zvolili tepelné čerpadlo vzduch-voda, které svým opačným chodem v létě interiér ochlazuje. K podlahovému topení jsme zabudovali tyto podlahové konvektory https://www.korado.cz/produkty/konvektory/koraflex-fi-fw/koraflex-fi-13-34.html, které chlazení umožňují a 100% nahrazují klimatizaci. Vše ovládám pomocí chytrého telefonu a jsem velice spokojen i s náklady na topení.