Schodiště
Máte-li dům či byt ve více podlažích, bez schodiště se neobejdete. Při jeho výběru je důležité myslet na to, aby schodiště bylo funkční,bezpečné a přitom se hodilo k danému typu interiéru.
Schodiště nemá jen funkci praktickou, je také nosným stavebním prvkem a součástí interiéru, kde se spolupodílí na vytvoření celkového dojmu z obytného prostoru. Při plánování schodiště máme na výběr z mnoha typů i materiálů. Vybírat bychom proto měli tak, aby se hodilo do interiéru a splňovalo nároky na bezpečnost a pohodlí.
Druhy schodišť
Schodiště můžeme rozdělit na interiérová a exteriérová, každé z nich má svá specifika. Dnes se budeme věnovat interiéru.
Konstrukce schodiště podle materiálu:
- železobetonová, s dlažbou nebo dřevem
- celodřevěná s podstupni nebo bez podstupňů
- dřevěná konstrukce s nášlapy z kamene nebo skla; ocelová se stupni ze dřeva, kamene, skla, poloroštů.
Rozdělení typů schodišť podle tvaru:
- přímá
- lomená ve tvaru písmen L, U, několikanásobně lomená (lomená schodiště bývají s mezipodestou, na níž se dá odpočinout)
- točitá a zakřivená
Schodiště přímé
Přímé schodiště je velmi pohodlné a bezpečné pro děti, dospělé i seniory nejen při běžném provozu, ale i při stěhování a manipulaci s nábytkem. Stavební norma vyžaduje schodiště široké min. 90 cm.
Zakřivené a lomené schodiště
Zakřivené schodiště vypadá v prostoru zajímavě, ale je méně komfortní při zajištění pohodlí a bezpečnosti. Zakřivené schodiště se většinou staví tam, kde je v půdorysu omezený prostor. Lomené schodiště mívá tvar písmene L nebo U.
Točité schodiště
Točité schodiště působí elegantně a bývá ozdobou interiéru. Stupně jsou většinou kotveny do středového nosného prvku nebo jsou zavěšeny do ocelových lanek, které působí jako kovová pavučina. Z estetického hlediska je působivé, ale velkou skříň přes něj nepřestěhujete, proto si jeho použití dobře rozmyslete.
Náhrada schodiště
Nejjednoduššími typy schodišť jsou žebříky nebo schůdky, které se většinou používají pro přístup na půdu nebo do podkroví. Ty mohou být jak napevno zabudované, tak i skládací. Do malých prostor nebo u spacích či úložných prostor se používá i takzvané mlynářské schodiště – se střídavě umístěnými širšími částmi stupňů.
Výška jednotlivých stupňů schodiště by neměla přesáhnout 17 cm, jejich výška by měla být všude konstantní. Doporučená hloubka nášlapu je 30 až 31 cm. Co se týká šířky, ideální je, když se na schodišti mohou pohodlně minout dva lidé.
Materiály
Schodiště mohou být dřevěná, kovová, betonová, cihlová i plastová nebo třeba skleněná, případně mohou být tyto materiály vzájemně různě kombinovány.
Dřevěné schodiště
Nejrozšířenějším typem dřevěných schodišť jsou takzvaná zadlabaná schodnicová schodiště, jejichž nášlapy jsou zadlabány do vnitřní a vnější schodnice neboli bočnice. Odlehčenějším typem jsou schodnicová sedlová schodiště, jejichž nášlapy jsou včetně zábradlí na obě bočnice pouze posazeny. Schodiště ze dřeva dodá interiéru pocit tepla a útulnosti. Nejčastěji se využívá dub, jasan nebo javor, cenově nenáročná je borovice. Dobrý poměr kvality a ceny má buk.
Kovové schodiště
Schodiště z kovu může v interiéru působit jako šperk. Jako materiál je vhodný hliník, ocel nebo nerez. Tyto materiály jsou navíc ještě upravovány žárovým pozinkováním či nátěrem. Plechy schodů se profilují a tím se eliminuje riziko uklouznutí. Z kovu se v dnešní době často konstruují točitá schodiště, protože i v malém prostoru působí vzdušně.
Betonové schody
Betonové schody jsou vhodné pro velké prostory. Mají hned několik výhod – jsou stabilní,požárně odolné a trvanlivé. Je možné je obložit dřevem, kamenem, PVC, dlažbou.. Nevýhodou betonového schodiště je jeho vysoká cena, jejich nevýhodou bývá téměř nulová možnost rekonstrukce či jiné následné úpravy nebo výměny.
Kombinace materiálů
Trendem doby je použití kombinace materiálů. Například šprušlonosné schodiště vyrobené v kombinaci dřeva a kovu je oblíbeno zejména díky vzdušnému a futuristickému vzhledu. Za luxusní typ pak bývá považováno schodiště tvořené kovem a sklem, ale to se hodí jen do určitého typu interiéru.
Pro interiérová schodiště je výběr materiálů samozřejmě širší, kromě dřeva (smrk, borovice, modřín, javor, jasan, buk, dub a různá exotická dřeva) lze použít dýhovanou dřevotřísku, kámen, umělý kámen, ocel (lakovanou, chromovanou, niklovanou), nerez ocel (broušenou, leštěnou, pískovanou), leštěnou mosaz nebo sklo. Použití masivu je dáno především vlhkostí interiéru – ve vlhkém prostředí může totiž dojít k popraskání dřeva.
Nedílnou součástí schodiště je zábradlí, které může mít vlastní konstrukci nebo je připevněno k nášlapům, popřípadě ke konstrukci schodiště.
Zdroj: text: www.ceskykutil.cz
Related Articles