Smlouva o dílo
Podívejme se tedy blíže na to,čeho se vyvarovat hned na samém začátku – při sepisování smlouvy o dílo.
Smlouva o dílo,kterou uzavíráte se stavební firmou na výstavbu vašeho domu,je jedním z klíčových momentů. Už při jejím sepisování lze udělat řadu chyb a důsledky můžete nepříjemně pocítit již v blízké budoucnosti,stejně jako za několik let. Samotnému textu smlouvy o dílo byste tedy měli věnovat náležitou pozornost.
Podle jakého zákona?
Smlouva o dílo je upravena jednak Občanským zákoníkem v § 631 a násl. a dále Obchodním zákoníkem v § 536 a násl.
Ve smlouvě je důležité uvést dle jakého zákoníku se bude smlouva řídit!
Jednotlivé body smlouvy o dílo
Předmět smlouvy
Vždy je nutné jednoznačně vymezit o jaké dílo se jedná. Pokud jde o dům bude specifikace vždy provedena odkazem na projektovou a technickou dokumentaci (ta bude potom tvořit přílohu smlouvy o dílo).
Čas plnění
Zhotovitel může dokončit stavbu před sjednanou dobou,ale vy nemůže požadovat dokončení díla před sjednanou dobou.V prodlení nemůže být ten,kdo se do prodlení dostal v důsledku druhé strany.
Povinnosti objednatele
Může nastat situace,kdy se dohodnete se zhotovitelem,že určité věci potřebné ke zhotovení díla opatříte sami. Potom jste povinni tyto věci zajistit v dohodnutém termínu.
Povinnosti zhotovitele
Firma musí dílo zhotovit řádně a včas. V případě subdodávek od jiných firem,je dobré dohodnout podmínky výběru subdodavatelů.
Cena a způsob platby
Cena je určena po vzájemné dohodě konkrétní částkou. Ve smlouvě by mělo být uvedeno zda uvedená částka zahrnuje DPH. Cena nemusí být ve smlouvě stanovena pevnou částkou,může odkazovat např. na přílohu smlouvy – položkový rozpočet. Smlouva by potom měla stanovit,zda je rozpočet úplný a závazný. Zde by měla být dohodnuta i forma úhrady.
Další ujednání
Toto ujednání by mělo obsahovat ustanovení o řešení situace,kdy se během provádění díla projeví potřeba či přání provést nějaké práce,které původně nebyly ve smlouvě dojednány.
Related Articles