Střešní okna vybíráme s rozvahou
Střešní okna obdobně jako ostatní prvky stavebních konstrukcí procházejí vývojem směřujícím k vyššímu komfortu a zároveň stále lépe chrání draze zaplacenou energii. Z obou pohledů je proto důležitý správný výběr vhodného typu.
Sortiment typů střešních oken, materiálů jejich rámů i prosklení a doplňků je široký a ne každé okno se hodí do každého podkroví. Může pak dojít k nepříjemným situacím, kdy se například až po osazení oken zjistí, že jejich systém otevírání nevyhovuje. Na trhu jsou k dispozici tři nejběžnější systémy: kyvná okna, výklopná okna, kyvně-výklopná okna.
Kyvná okna
Tento typ má kování v polovině výšky rámu, to umožňuje otočení okenního křídla až o 180° kolem středové osy, díky tomu umožní pohodlné mytí a údržbu. Okno se ovládá spodní klikou.
Hodí se pro podkrovní místnosti, kde je vysoká nadezdívka a současně není z oken požadován výhled. Umožňují tak lepší využití podokenního prostoru, okno se zpravidla dobře ovládá a nabízí mnoho poloh otevření. Absence výhledu do exteriéru je ale největší jejich nevýhodou. Nevýhodu tohoto systému můžete pociťovat v tom, že při otevření nenabízí volný výhled ven.
Výklopná okna
Otevírají se směrem ven a nijak neomezují vnitřní prostor, umožňují přitom volný výhled ven. Otevírání je řešeno spodní klikou a otevřené křídlo lze zafixovat v různých polohách. Výklopný systém je vhodný pro střechy s mírným sklonem. Lze také volit, zda se má bude okno otevírat do stran nebo nahoru. Nevýhodou je, že tento systém vyžaduje větší manipulační prostor.
Kyvně-výklopná okna
Umožňují kombinovat oba výše zmíněné systémy otevírání podle potřeby obyvatel podkroví, ovládají se klikou ve spodní částí okenního křídla, volbu systému lze měnit s pomocí přepínače.
Díky umístění otočného bodu v horní části okna se dá okno kompletně otevřít směrem ven. Kyvně-výklopná okna najdou uplatnění při umístění nízko nad podlahou a umožňují neomezený přístup k oknu a pohyb v jeho okolí.
U většiny moderních střešních oken je možné zvolit manuální nebo elektronické otevírání. Uplatnění elektronického ovládání přitom nevylučuje manuálního variantu, kterou lze uplatnit např. v případě výpadku elektřiny. Totéž platí i pro ovládání vnitřních i předokenních rolet, žaluzií, markýz nebo sítí proti hmyzu. Pro předokenní rolety a markýzy lze navíc využít i solární pohon.
Jaký zvolit materiál
Stejně jako v případě běžných oken pro jejich střešní variantu o funkčnosti i životnosti rozhoduje i materiál, ze kterého jsou vyrobena. Vybírat lze z klasických dřevěných rámů, plastu a hliníku. V případě, že relativní vlhkost v podkroví nepřesáhuje 50 %, lze bez obav zvolit okna s dřevěnými rámy, je-li vlhkost vyšší (koupelna, kuchyně; omítky – v případě novostaveb může vysychání trvat až dva roky), je lepší sáhnout po plastu. Vlhkost kondenzující na dřevěných rámech totiž může okno závažně poškodit a snížit jeho funkčnost. Plast má oproti dřevu i další výhody – mnohem snadnější údržbu, rozměrovou přesnost a lepší odolnost povětrnostním vlivům. Také cenově plastová okna vycházejí příznivěji.
Na prosklení záleží
Důležitým prvkem střešních oken je jejich prosklení – i to rozhodne o jejich energetické úspornosti a uživatelském komfortu. Prosklení tvoří největší část plochy okenního otvoru a účinnost izolačních skel se během posledních dvou desetiletí zvýšila šestkrát. V nejúspornějších typech prosklení vhodných i pro pasivní domy se používá izolační trojskla vyplněná argonem nebo kryptonem.
Vlastnosti prosklení lze zlepšit použitím moderní technologie – fólie Heat mirror (tepelné zrcadlo). Jde o fólii pokrytá nízkoemisivní vrstvou, která je napnuta uvnitř izolačního dvojskla. Výsledkem je prakticky třívrstvý systém se dvěma nezávislými komorami, který však nemá hmotnost trojskla, ale dvojskla. Fólie je průhledná pro viditelné světlo, ale odráží tepelné a ultrafialové záření.
Related Articles