Světlovod – efektivní řešení zejména pro půdní byty
Osvětlení interiéru přirozeným denním světlem je jedním ze základních požadavků zdravého bydlení. Nezáleží na tom, zda se jedná o dům, klasický nebo půdní byt. Tam, kam běžná okna, okna střešní nebo vikýř dostatek denního světla přivést nedovedou, může být řešením světlovod. Pořizovací ceny jsou příznivé, jeho provoz je z finančního hlediska nulový.
Světlovody jsou vyhledávány zejména pro svoji funkci vedení přirozeného denního světla s jeho nenahraditelnou kvalitou. Jejich využití se přímo nabízí u nově budovaných půdních bytů. Pokud to dispozice bytu vyžadují a současně umožňují, světlo tímto způsobem může být přiváděno do kuchyní, chodeb, komor, toalet nebo i koupelen.
Výběr světlovodu
Tomu, do jaké a jak velké místnosti bude světlovod situován, je nutné přizpůsobit jeho výběr po stránce funkčnosti, velikosti i vzhledu. Velmi příjemné je, že denního světla je následně možné využívat s nulovými provozními náklady. Pokud je světlovod správně umístěn, již běžně používané velikosti světlovodu dostatečně osvětlí místnosti o rozloze 9–10 m2.
Světlovod navíc působí jako zajímavý interiérový prvek. Světlovod v půdním interiéru působí moderním dojmem a s ostatními designovými prvky a kvalitním vybavením vytváří dojem čistoty a nadčasovosti.
Z technického hlediska existuje celá řada světlovodů. Nejčastěji jsou používány vypouklé kopule umístěné na střeše zachytávající dostatečné množství světla i při zatažené obloze. Světelné paprsky se v nich lámou a odrážejí do tzv. tubusu, v němž se přijaté světlo odráží a je vedeno ke koncové části světlovodu, difuzéru. Tyto koncovky jsou vyráběny v několika variantách a velikostech. Vhodným výběrem difuzéru, jeho umístěním a následným účinkem světla v interiéru získáváme funkční a současně nezastupitelný designový prvek.
Related Articles