Venkovní krby
Venkovní posezení, párty s kamarády a známými, grilování a opékání všelijakých dobrot – to vše jsou lákadla letních měsíců! To pravé potěšení nám poskytne posezení u venkovního krbu či grilu.
Nabízí se nejrůznější varianty a možnosti stavby krbu – od volně stojících nebo přenosných krbů na terasách až po dvojité krby, řešené jako volně stojící plastiky se dvěma ohništi, jedním vnitřním a druhým venkovním. Venkovní krb lze umístit na ta nejroztodivnější místa vaší zahrady.
Může se jednat o samostatně stojící krb s ohněm viditelným ze všech stran. Krb umístěný na terasu či verandu, do těsného sousedství domu, kůlny či garáže. Krb je vždy součástí, a to velmi dominantní, námi zvoleného prostoru. Měl by se svým okolím vytvářet jak funkční, tak i výtvarnou jednotu. Při plánování umístění krbu bychom měli dodržet několik zásad!
Základní zásady pro venkovní krby:
- situovat krb do místa bez průvanu, na závětrné straně
- pamatovat na to, aby případný dým neobtěžoval sousedy
- tak jako je vnitřní krb neoddělitelnou součástí interiéru, tak je nutno nahlížet i na krb venkovní
- svým charakterem a velikostí by měl ladit s okolím a vhodně jej doplňovat
- na samotnou stavbu použít materiály (plech, kámen, cihly, beton či jejich kombinace) dobře odolávající povětrnostním vlivům
Ti z vás, kteří rádi kutí a něco staví si jistě venkovní krb zvládnou vybudovat sami – radost z příjemného posezení pak jistě bude dvojnásobná. Ti, co si na takovouto stavbu rozhodně netroufnou nebo prostě nemají čas, mohou zvolit krb prefabrikovaný. Jejich prodejci nabízí celou řadu různých druhů od těch nejjednodušších až po skutečné krasavce. Ten, kdo by si z bohaté nabídky přesto nevybral, má ještě možnost nechat si zhotovit krb na zakázku, přesně podle svých představ!
Krby podle své dispozice dělíme do tří hlavních skupin:
- volně stojící
- krby s oporou ve stěně
- dvojité krby
Volně stojící krb
Jedná se vlastně o ohniště s lapačem kouře a komínem umožňující svou dispozicí seskupení většího počtu lidí kolem ohně. Dokola můžeme umístit sedačky z upravených špalků či fošen. Kamenné sedačky – ty jsou sice na pohled krásné, ale je nutné sedací plochu tepelně odizolovat vhodnými sedáky. Dobře se kolem takovéhoto ohniště bude vyjímat i lehký, přenosný venkovní nábytek.
Krb s oporou ve stěně
Právě rekreační objekty – chaty a chalupy – často nabízí zajímavé řešení umístění venkovního krbu do svahu. Odkopáním části terénu vznikne rovná plocha vhodná pro umístění posezení. Aby se zbývající svah nesesunul, je nutné jej zpevnit opěrnou stěnou. Tu zhotovíme z kamenů, cihel aj. Do této stěny je pak zabudován vlastní venkovní krb. Kouř je vyváděn po svahu nahoru, mimo prostor sezení.
Dvojité krby
Jedná se vlastně o dva krby konstrukčně i architektonicky na sebe navazující. V interiéru mohou být umístěny buď ve stejném podlaží nebo i ve dvou podlažích nad sebou. V případě venkovních krbů se jedná o situaci, kdy jeden z krbů je dimenzován jako vnitřní a druhý jako venkovní. Oba jsou pak spojeny společným, mohutnějším komínovým tělesem, popřípadě kouřovodem.
Osobně se mi styl krbů, který tady prezentujete, vůbec nelíbí. To u mě padá volba zahradního krbu na něco ve stylu toho, co mají v nabídce tady flamen.cz 🙂