sedmikrásky

Vertikutace: pomoc pro dusící se trávník

Hustý travní koberec obklopující dům je vizitkou majitele domu, ale je i podmínkou příjemného pohybu a pobytu na zahradě. Jeho údržba není snadná záležitost a pouhé občasné sečení nestačí.

Pokud i pravidelně sečený a zavlažovaný trávník neprospívá a nesplňuje požadavky, které na něj klademe, může být důvodem takového stavu vznik travní plsti. Nepropustné vrstvy zbytků posekané nebo odumřelé trávy. V takovém prostředí se totiž daří plísním a houbám, které trávu dusí a ve výsledku poškozují celý travní porost. Je to hlavně díky neprodyšnosti této vrstvy, která v trávě z posečených zbytků vzniká – kořenový systém trav nemá dostatek vláhy a živin a trávník postupně odumírá. Receptem na tento problém je vertikutace.

Foto: FreeImages.comProti tomuto „neduhu“ ale existuje recept: plstnatou vrstvu odstraníme s pomocí jednoúčelových strojů – vertikutátorů.

Levnější variantou jsou ruční vertikutátory. Cenově dostupné jsou i vertikutátory motorové. Principem jejich činnosti je rozrušení neprodyšné vrstvy pomocí nožů nebo drátků. Na rozdíl od sekaček ale vertikutátor s těmito nástroji pracuje vertikálně (jde do hloubky).

Úkolem je plsť z trávníku vyčesat a přesekat trávní výběžky. Ve výsledku je tak podpořen růst nových travních výhonků a zahuštění trávníku.

Výběr vhodného stroje

Při výběru vhodného typu vertikutátoru je rozhodující plocha trávníku a typ terénu. Malé výměry travních ploch na předzahrádkách obstaráme pohodlně s ručními vertikutačními hráběmi.

Pokud hodláme vertikutaci aplikovat na větší ploše, stojí za úvahu nákup vertikutátoru s elektrickým pohonem. Je ale vhodné konzultovat s odborníkem velikost vertikutované plochy, té by měl být přizpůsoben výkon motoru – stroj s nižším výkonem by při přetížení na velké ploše mohl být poškozen.

Pro pozemky, kde není dostupná elektřina a také na velkých plochách (nad 800 m²) jsou určeny
vertikutátory s benzínovým motorem. Některé typy jsou navíc vybaveny vertikutačním válcem s noži a s provzdušňovacími pružinami (tzv. prsty).

Foto: freeimages.comI vertikutace má svá pravidla

Stejně jako u ostatních činností, které pracují s rostlinami a přírodními cykly, ani v případě vertikutace nejde o pouze mechanickou činnost. Platí zde řada pravidel:

  • V první řadě je důležité první vertikutaci neuspěchat, vhodná je až u trávníku starého minimálně tři roky. U mladšího trávníku totiž hrozí, že není dost zakořeněn a vertikutátor ho vytrhá.
  • Před vertikutací je také třeba trávník sekačkou zkrátit na délku tři až čtyři centimetry.
  • Důležité je i počasí – před vertikutací by půda měla být vystavena teplotám nad 8 °C a měla by být dobře vyschlá.
  • Optimální hloubka řezu je zpravidla do 3 mm, u divokých trávníků pak zhruba 5 mm. V každém případě nastavte hloubku řezu tak, aby se nože při zapnutém motoru dotýkaly země.
  • V případě, že trávník nebyl delší dobu vertikutován, je nutné provést vertikutaci v podélném i příčném směru.
  • Poté je třeba počítat s určitým regeneračním režimem, vertikutaci je přitom lepší provádět vícekrát v rozmezí několika týdnů.
  • Po vertikutaci je třeba odstranit uvolněné části trávníku, z nichž se jinak stane travní plsť. Poté je třeba trávník zalít a holá místa dosít. Celou plochu pohnojit hnojivem s dlouhodobým účinkem.

Kromě pojmu vertikutace se mluví také o provzdušnění, jež lze na trávníku provádět samostatně pomocí provzdušňovačů. Jsou to obdobná zařízení jako vertikutátory, místo nožů na prořezání trávníku ale používají dráty, které se do trávy zapichují a vytvářejí v něm otvory, kam pak mohou pronikat živiny a vzduch.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist