Hortenzie vznešená ozdoba okrasných zahrad
Vznešené hortenzie s nádechem dob minulých si v poslední době stále více hledají cestu do našich okrasných zahrad. Využívání dekorací z květů hortenzie je velmi oblíbené ve vintage stylu.
Ten si libuje ve všem starém, dávno zaniklém, dnes nemoderním a přece velmi něžném a půvabném. Květy hortenzií jsou přesně takové. Svým stylem zapadají spíše do městských a sídleních zahrad našich prababiček. A přesto nás jejich pěstování velmi láká.
Původ hortenzií
Hortenzie jsou původem z Japonska, kde byly pěstovány jako okrasné dřeviny. Odtud se rozšířily prakticky po celém světě. V Čechách je počátek pěstování hortenzií spjatý s počátkem 19. století. Jejich kultivary dnes zahrnují více než 70 druhů. Nejčastěji se jedná o keře, existují ale i stromkovité druhy.
Kde se bude hortenziím nejvíce dařit?
Hortenzie je hojně pěstovaná v parcích a zahradách. Je to okrasný keř, který se v našich podmínkách dorůstá výšky kolem 1,5 metru. Má nádherné kulovité nebo polokulovité květenství, které si svůj výjimečný tvar a barvu zachovává i po odkvětu.
Hortenzie milují dostatek světla, je však nutné je chránit před přímým sluncem. Na stinném stanovišti bude vykvétat pomaleji a květy nezískají tak výrazné barvy.
Důležité je dbát na vydatnou zálivku. Při nedostatečné zálivce velmi rychle zvadnou. V lásce příliš nemají tvrdou vodu, ideální je voda dešťová. Pozor však na přílišné přemokření.
V zimních měsících omezte zálivku na minimum a ke kořenovému balu přihrňte více zeminy, případně je ještě zakryjte chvojím. Starší keře však nemají s přezimováním žádný problém.
V nádobě nebo na záhonu?
Hortenzie jsou venkovní keře, bude se jim dobře dařit v záhonu. Nicméně je možné je pěstovat i v nádobách a přenést tak tuto krásku na své terasy či balkóny.
Mladé rostliny přesuzujte do větších nádob klidně dvakrát ročně, ty starší pak jedenkrát za rok vždy po odkvětu.
Je nutné dodržovat pravidelnou vydatnou zálivku a dopřát jim dostatek živin. Nádobu s hortenziemi neumisťujte na přímé slunce, výhodnější bude polostín.
Na zimu omezte zálivku. Dbejte pouze na to, aby zcela nevyschl kořenový bal a květinu umístěte na chladné a temnější stanoviště.
Množení hortenzií
Hortenzie je možné množit řízkováním. Ideální je pro to jarní období března – dubna. Řízky zasaďte do substrátu ze směsi rašeliny a písku v poměru 1:1, ideální teplota pro zakořenění je 15 – 18°C. Do tří týdnu by rostlina měla zakořenit. Důležité je opět vydatněji zalévat.
Kdy a jak zastřihovat
Hortenzie je možné i po odkvětu ponechat přes zimu na záhonu přesně tak jak odkvetly. Jejich květy si zachovají svůj tvar a i v mrazivých zimních dnech představují zajímavou dekoraci zahrady.
Odkvetlá květenství pak ostříhejte na jaře. Ideální je duben – květen.
Odstraňte všechny suché a překrývající se větve. Dále pak větve odkvetlé a slabé. Hortenzie zakládají svá květenství již v předchozím roce, proto se vyvarujte stříhání větví se založenými květy. Ostatní seřízněte nad 3 – 4 očkem.
Jak ovlivnit barvu květů?
Barvu květů hortenzií je možné do určité míry ovlivnit. Nepředstavujte si však, že ze sytě červeného kultivaru se vám povede vypěstovat blankytně modré květy. Barvu lze ovlivnit v určité škále odstínů. Bílé kultivary pak svou barvu zpravidla nemění.
Klíč tkví v kyselosti půdy. Hortenzie mají rády půdu spíše kyselou, to znamená pH v rozmezí 3,5 – 4,5. Z ní získávají hliník, který váže barvivo obsažené v květech a způsobuje zmodrání květů. Kyselá půda rovná se namodralé květy, spíše neutrální pH půdy rovná se narůžovělé květy. Avšak zcela neutrální pH v hodnotách kolem 7 hortenziím nesvědčí. Jejich listy začnou zpravidla žloutnout (to může být způsobené i nedostatkem železa).
Pokud tedy chcete ovlivnit barvu květů do modra, pak nepoužívejte standardní hnojiva typu Krystalon nebo Cererit. Minimálně tři týdny před počátkem květu aplikujte dvakrát týdně zálivku s příměsí kamence amonného.
Babské rady také hovoří o tom, že květ hortenzie zmodrá, pokud do záhonu zapíchnete hliníkovou lžíci nebo ke kořenům přidáte kousek alobalu.
Sytých odstínů květů také nedocílíte, pokud máte hortenzie zasazené ve stínu. Tento keř má rád spíše slunná případně stanoviště. Teprve pak budou květy nádherně zbarvené.
Pozor na vápník – Ten hortenzie přímo nesnáší.
Jak na sušení květů hortenzií
Květy hortenzií lze ponechat na záhonu i přes zimní měsíce. Pokud si z nich však chcete vyrobit úžasnou dekoraci do interiéru, pak stříhejte květy v plném květenství. I po usušení si květy zachovají svůj původní tvar i barvu.
- ustřihněte čerstvé květy
- stonek ponechejte co nejkratší
- umístěte je do nádoby s trochou vody
- postupně je nechte na suchém místě přibližně 14 dní přirozeně usychat
Pokud se chcete potěšit čerstvými květy ve váze, pak působí opravdu majestátně v kombinaci s pivoňkami.
Usušené vypadají nádherně například ve váze. Tam je umístěte a naaranžujte čerstvě ustřižené a nechte volně uschnout. Pozdější aranžmá z usušených květů by se vám již tak podařit nemuselo. Jednotlivé usušené květy pak lze použít do různých suchých vazeb a dekorací. Vyjímat se budou společně s levandulí a růžemi.
Related Articles