Přírodní izolace
Stále více lidí začíná smýšlet ekologicky. Při zateplování novostavby nebo rekonstrukci staršího domu se zamýšlí nad možným využitím přírodních materiálů. Představa ekologického bydlení je lákavá a svou roli zde také hrají finance. Len, konopí, ovčí vlna – tři nejtradičnější přírodní izolanty s vynikajícími vlastnostmi a také zajímavou pořizovací cenou.
Generace mladých lidí, odrostlých nejen v panelákových sídlištích, která si pořizuje vlastní bydlení, se stále více zamýšlí nad použitím zdravotně nezávadných materiálů. Ty jsou také šetrné k životnímu prostředí. Tento trend vede k používání přírodních stavebních materiálů, mezi které patří i izolace. Len, konopí nebo ovčí vlna nejsou ve stavitelství žádnými nováčky. V dnešní době spíše dochází k jejich znovu objevení.
Návrat k tradičním materiálům znamená život v přirozeném a příjemném prostředí. Svými vlastnostmi zajišťují tepelný komfort, regulují vlhkost, čímž předchází vzniku plísní a vytváří zdravé klima.
Vlastnosti přírodních izolantů
- vynikající akumulační schopnosti
- regulace vlhkosti
- zvuková izolace
- odolnost vůči plísním a škůdcům
- dlouhá životnost
- ekologická nezávadnost
- jednoduchá montáž
- rychlá návratnost investice
- ekologická, snadná a velmi levná likvidace
Len jako izolace
V našich zeměpisných šířkách tradičně pěstovanou plodinou a jako izolant je ideální. Lze ho pěstovat bez použití jakýchkoliv hnojit, takže je čistě přírodní.
Jako izolace se používá ve formě rohoží s různou šířkou (40 – 140 mm).
Je vhodný k izolaci stropů, podkroví, fasád, dělících příček, podlah, zateplení obvodových zdí u dřevostaveb.
Cena lněné izolace za jeden metr čtvereční závisí na její tloušťce. Pohybuje se v cenovém rozpětí od přibližně 100 do 350 korun.
Konopí jako izolace
Je velmi nenáročnou vůči škůdcům odolnou plodinou. Pěstuje se bez použití hnojiv, takže se jedná o čistě přírodní materiál. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti, je výborným protihlukovým a protivibračním izolantem, má dobré akumulační vlastnosti. Nevyvolává alergické reakce, nedráždí kůži ani dýchací ústrojí.
Jako izolace se používá se ve formě rohoží (s různou tloušťkou 30 – 220 mm), těsnících vláken, izolačního zásypu, konopných filců (s různou tloušťkou).
Je vhodné k izolaci novostaveb i starší zástavby, stropů, podkroví, podlah (pod plovoucí či parketové podlahy…), vnitřních i vnějších stěn, mezikrokevní či nadkrokevní izolace (izolační zásyp), k utěsnění spár u srubových a roubených staveb (izolační pásky).
Cena konopné izolace závisí na způsobu jejího použití – zda se jedná o rohož nebo například izolační zásyp). V případě rohože je cena za jeden metr čtvereční závislá na tloušťce materiálu. Pohybuje se v rozmezí 100 – 750 korun.
Ovčí vlna jako izolace
Je obnovitelný materiál s velmi dlouhou životností. Díky její pružnosti ji lze roztáhnout nebo smrštit podle potřeby. Je velmi příjemná na dotyk, má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Dokáže na sebe navázat velké množství vlhkosti a přitom stále skvěle izoluje. Jako izolant se vyrábí bez použití syntetických vláken. Z jedné strany bývá zpravidla připevněn nosný filc. Ten umožňuje snadnější manipulaci při zateplování a zabraňuje sklouzávání pásu izolace.
Používá se ve formě rohoží s různou tloušťkou (30 – 300 mm) a různou hustotou.
Je vhodná k izolaci střech, stěn, fasád, stropů, podlah, dřevostaveb.
Cena vlněné izolace závisí na její tloušťce a hustotě. Pohybuje se v rozmezí od 100 – 1500 korun.
Ekologická, snadná a levná likvidace
Faktem zůstává, že málokdo z nás si uvědomí, že do ceny izolantů musíme promítnout i náklady za likvidaci takového materiálu. Polystyren, minerální skelná vata nebo různé pěny jsou do jisté míry nebezpečnými materiály, a pokud je potřebujeme vhodným způsobem zlikvidovat, může nás to stát nemalou částku.
Záleží na každém z nás, jakým způsobem se na tuto problematiku dívá – zda neřeší a nepřemýšlí nad tím, že likvidaci zaplatí naše děti, další generace nebo nový vlastník. Je to otázka morálky a přístupu k životnímu prostředí. Tento faktor je možné již při plánování stavby pozitivně ovlivnit a navíc ušetřit své vlastní peněžence.
Přitom k rekonstrukci domu často dochází již záhy po jeho stavbě. Je nutné mít jiný náhled na životnost domu z pohledu použitých materiálů, ale život často přináší celou řadu situací (změna vlastníka, narození dětí…), díky kterým přikročujeme k rekonstrukci často několik málo let po vlastní výstavbě. Pak přichází na pořadí dne otázka, co se „starou“ izolací?
Přírodní ekologické materiály lze většinou jednoduše zkompostovat nebo využít jiným způsobem. Ve všech ohledech je jejich likvidace snazší a prakticky s nulovými náklady.
Další ekologické materiály
Samozřejmě se dají využít i další ekologické nebo alternativní materiály jako jsou například sláma, hlína, novinový papír nebo například džínovina . O nich ale zase někdy příště.
Porovnání cen izolačních rohoží z různých materiálů. Uvedené ceny jsou orientační.
Zdroj: prirodni-izolace.cz, www.prirodnibydleni.cz
Related Articles