trávy

Okrasné trávy a traviny

Naše zahrady mimo okrasných dřevin, keřů a květin také zdobí mnohdy opravdu efektní a krásné traviny. Okrasné trávy dokáží zahradu zkrášlovat s minimem péče prakticky celý rok. Jen je nutné předem promyslet jejich umístění. Najdeme mezi nimi třímetrové velikány i nízké mechovité druhy. Vzhledem k poměrně pestré paletě barev a druhů dokáží zahradu zkrášlovat s minimem péče prakticky celý rok.

V případě okrasných travin si snad nikdo nepředstaví zelený travní koberec, který je nutné sekat a zavlažovat. V tomto případě se jedná a vyšlechtěné kultivary kvetoucích okrasných trav.

Foto: gieteling.nl

Kavyl je vhodné vzhledem k jeho mohutnému vzrůstu pěstovat jako solitérní trsovitou travinu.

Okrasné traviny se liší:

  • celkovým vzhledem a tvarem listů
  • barvou
  • výškou
  • dobou kvetení
Foto: gieteling.nl

Velmi oblíbená ozdobnice. Je možné ji pořídit v řadě barevných kultivarů.

Kde je jich pěstování vhodné?

Výborně se hodí jako doplněk smíšených záhonů. Úžasně působí jako solitéry nebo kouty založené právě pro pěstování travin, kde si můžete pohrát s jejich složením a vytvořit tak opravdu efektní zákoutí.

Které stanoviště bude vhodným, lze jen těžko shrnout do obecného požadavku. Některé druhy travin vyžadují stín a vlhko, jiné spíše slunné suché stanoviště. Vše záleží na každém konkrétním druhu trávy.

Pokud se však rozhodnete na své zahradě založit okrasný kout s travinami, je vhodné držet pravidla, že vyšší kultivary patří do pozadí a ty nižší do popředí.

Foto: gieteling.nl

Rákosík patří mezi nízké traviny.

Kdy traviny sázet?

Nejvhodnější obdobím pro výsadbu travin je období květnasrpna. Při pozdější výsadbě hrozí, že traviny před zimou nestačí dostatečně zakořenit a mohly by vymrznout.

Jak na výsadbu travin?

Pokud si v zahradnictví zakoupíte již vzrostlou travinu, pak ji nikdy nesázejte hlouběji, než je samotná výška nádoby, ve které jste si ji přinesli domů. To platí hlavně pro trsnatě rostoucí traviny. V opačném případě by rostlina mohla přestat růst – nevytváří nové výhony a mnohdy se stane, že zahnije.

Traviny lze samozřejmě vypěstovat i ze semínek, zde však počítejte s tím, že byste je měli vysévat na počátku sezóny, tedy nejlépe v květnu, nejpozději červnu.

Foto: pixabay.com

Traviny dokáží vytvořit kouzelná zákoutí a předěly zahrady.

Péče o traviny

Traviny nevyžadují žádnou speciální péči. V podzimním období, kdy většina květin a keřů potřebuje naši starost nejvíce, je tomu u travin naopak. Zahradu zdobí nejvíce právě během podzimu a některé druhy i v zimě. Pozornost vyžadují až na jaře.

Traviny je nutné stříhat nebo odstranit staré suché části, ale až v jarních měsících. V případě, že byste je ostříhali na podzim, otevřete odstraněním dutých částí cestu ke kořenovému systému a traviny by v zimě mohly vymrznout nebo uhnít. Proto je velmi důležité dodržet střih až na jaře.

Vysoké druhy na zimu pouze svážeme k sobě do trsů. V zimních měsících, spolu s popraškem sněhu a námrazou, vytváří v jinak holé zahradě efektní doplněk. V našich podmínkách je většina travin mrazuvzdorná.

Foto: pixabay.com

Traviny jsou úžasně efektní i během zimních měsíců.

Nejoblíbenější druhy travin:

  • Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) – Má výrazně proužkovaný stonek. Pruhy mohou být vodorovné i svislé, nejčastěji bíle a žlutě zbarvené. Dorůstá výšky až 160 cm.
  • Lalang válcovitý (Imperata cylindrica ‚Red Baron‘) – Zaujme hlavně červeným zbarvením listů, které je nejintenzivnější na podzim. Prospívá mu slunečné stanoviště.
Foto: gieteling.nl

Výrazně červeně zbarvené listy lalangu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Rákosík japonský (Hakonechloa macra) – Patří mezi nízké traviny. Má úzké žlutozelené převisající listy, které se ve větru krásně mihotají. Uvítá spíše vlhčí stanoviště.
  • Ostřice (Carex) – Jsou vhodné k potůčkům nebo jezírkům, velmi rychle rostoucí travina.
Foto: gieteling.nl

Ostřice je rychle rostoucí travina vhodná k vodním tokům.

 

 

 

 

 

 

 

  • Třtina ostrokvětá (odrůda Karl Foerster) – Jemná nadýchaná stébla dosahují výšky kolem 150 cm a vykvétají začátkem léta. Květy jsou zbarvené do bronzově červeného odstínu. Má ráda slunce a vlhko.
  • Kavyl obrovský (Stipa gigantea) – Vzhledem ke svému vzrůstu je vhodná spíše jako solitér. Listy vytváří velké trsy a dorůstají výšky až 70 cm. V době květu dosahují žlutě zbarvená květenství výšky až ke dvěma metrům.
  • Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens) – Má tuhé šedo-zelené listy, roste v trsech, které se dorůstají výšky kolem 60 cm. Kvete v období června šedozeleně až žlutě zbarvenými latami.
  • Pampas dvoudomý (Cortaderia selloana) – Pampas jinak také zvaný kortaderie potřebuje pro svůj růst dostatek místa. Je typický hlavně svým krásným květenstvím, které dorůstá délky až 50 cm. V závislosti na kultivaru si můžete pořídit kortaderie v různých barvách.
    Foto: pixabay.com

    Pampasy neboli kortaderie jsou k dostání v řadě barevných kultivarů.

    Foto: pixabay.com

    Žlutá varianta pampové trávy, pampasu nebo také kortaderie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trávy a alergie

Nezapomeňte však také na to, že v dnešní době vzrůstá počet alergiků, kterým i ony nádherně vypadající okrasné trávy mohou způsobovat nepříjemné problémy.




There are 6 comments

Add yours
  1. Alena

    Dobrý den, děkuji za dobré rady jak pěstovat okrasné traviny. Jen bych se chtěla ještě zeptat, doslechla jsem se, že by se okrasné traviny neměly vysazovat do blízkosti ovocných keřů, jako jsou například borůvky či rybíz, jelikož od nich mohou chytnout nějaké nemoci. Je na tom něco pravdy? O ničem takovém tu totiž nepíšete. Děkuju předem za bližší informace.

    • admin

      Dobrý den, k této otázce vám bohužel nejsme schopni podat bližší informace. Okrasné traviny zpravidla netrpí škůdci a nemocemi. Jedinou výjimkou je snad rez travní – což je druh houby parazitující na trávách, obilovinách a dřišťálu.
      redakce LépeBydlet.cz

  2. Dana Vejsadová

    Dobrý den, prosím pěkně,, jak redukovat okrasné trávy? Máme zahradu vytvořenou zahradním architektkou. Bohužel je stále zaneprázdněná, tak sháním informace. Mnohé okrasné trávy se nám teď, 2 rok po založení zahrady rozrostly natolik, že např. ostřici máme po celé skalce. Když ji vytrhám, vyroste znovu. Už mi to nedělá radost, ale starost a práci navíc.
    Děkuji za odpověď, Dana Vejsadová.

    • admin

      Dobrý den Dano,
      s okrasnými travami ve sklace může být potíž… nemám pro vás asi jinou radu než vytrhávat a vytrhávat… Pokud navíc trávy rostou právě ve sklace, tak oddenky zůstávají i pod kameny a skalka může být kořenovým systémem prorostlá celá, takže vyrůstá znovu a znovu… Osobně bych nejspíš ostřici ve sklace zcela zlikvidovala a pokud je to možné, tak ji zasadila do objemnější nádoby, která by kořenový systém pevně ohraničila a tu zahrábla do skalky, tak aby květináč nebyl vidět. Nevím však, zda by toto umožňovala terénní úprava vaší skalky.
      Andrea

  3. Tereza Prošková

    Dobrý den, loni jsme si k terase zasadili tři trsy vysoké okrasné trávy. Letos po zimě manžel uschlou trávu sestřihnul na cca 15 cm, podle rad na webu a bohužel se obáváme, že jsme tyto trávy odepsaly úplně. Vůbec neraší nové výhonky, tráva je stále suchá i po zalévání. Bojím se, že nepřežila zimu a již ji asi nevzkřísíme, což nás velice mrzí. Vypadala velice elegatně, nehledě na to, že nebyla ani příliš levná. Je nějaká šance, jak rostlinu ještě vzkřísit?
    Předem děkuji za radu.Přeji krásný den

  4. Svetlana

    Dobry den,prosim vas mam dotas, na skalce mame okrasnou travinu trtina brachitricha a chtela bych ji presadit, uz je dodt vysoka mohu presazovat i ted v cervenci?


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist