orosena okna

Jak na orosená okna?

Orosená okna – nepříjemný fakt zimních měsíců. Vysrážené kapky vody na kuchyňském okně, v koupelně, ložnici nebo obývacím pokoji. Můžeme se s nimi setkat v novostavbách, ale i starší zástavbě. Zejména ale všude tam, kde je zvýšená vlhkost. V přetopených místnostech s minimem větrání se kondenzaci vodních par jen stěží vyhneme. Co však dělat, abychom rosení oken co nejvíce omezili?

Vzdušná vlhkost

Zjednodušeně můžeme říci, že okna se zejména v zimních měsících rosí tam, kde je vysoká vzdušná vlhkost. Ta vzniká i při činnostech, které by nás možná ani nenapadly – při vaření, koupání, žehlení, sušení prádla, v interiérech s velkým množstvím pokojových rostlin, ale i při dýchání.

Každý dospělý člověk vyprodukuje během jediného dne až tři litry vody! U čtyřčlenné domácnosti je to pak úctyhodných dvanáct litrů. Není proto divu, že zpravidla ráno po probuzení, když vytáhneme žaluzie nebo odhrneme závěsy, zjistíme, že v dolní části oken se objevila vysrážená vlhkost v podobě kapek či zamlženého skla.

Foto: lepebydlet.cz

Plastovým oknům vlhkost příliš neublíží, v jejich okolí však mohou vznikat plísně.

Orosená okna v zimě

Možná vás napadá otázka, proč se okna rosí právě v zimě? V zimních měsících, kdy musíme naše domovy vytápět, dochází právě na oknech, ale často i na zdech k tomu, že teplý vzduch z místnosti, který je nasycený vodními parami „narazí“ na studený povrch oken či zdí. Dojde k jeho ochlazení a zkondenzování vodní páry. Pro nás viditelné a hmatatelné právě v podobě vysrážené vody a orosení.

Jsou na vině netěsnící okna?

Většina z nás začne v této situaci nadávat na netěsnící okna. Opak však zpravidla bývá pravdou. Paradoxně jsou orosená okna známkou toho, že dobře těsní. Viníkem jsme my sami. V tomto případě bychom se měli zaměřit na správné zásady větrání.

Jak oroseným oknům předcházet

Pokud hovoříme o orosení na vnitřní straně oken, které je jednak nehezké na pohled, ale také může být nebezpečné. Plastovým oknům sice voda neuškodí, ale hůře na tom už budou vnitřní parapety, omítky a zdi, na které kapky vody stékají. Tam kde se vlhkost drží delší dobu, může dojít ke vzniku zdraví ohrožujících plísní.

Několik rad:

  • Větrání – správné větrání je velmi důležité. Je mylné se domnívat, že používání ventilace nebo mikroventilace problém vyřeší. Větrat byste naopak měli krátce a velmi intenzivně. To znamená, že byste měli vypnout topení a na několik minut otevřít okno a ještě lépe okna po celém bytě dokořán. Takto větrejte několikrát denně po dobu 2-4 minut. Argument, že takto si vpouštíme do bytu vlhký vzduch zvenčí a teplý suchý vzduch z domova vypouštíme ven, je zcela mylný!
  • Žaluzie – pokud na noc zatahujete vnitřní žaluzie či závěsy, zvažte, zda by nebylo možné alespoň v zimních měsících jejich užívání možné omezit. Omezují totiž proudění vzduchu po skle a tím přispívají k jeho rosení.
  • Nábytek – pokud máte nábytkem zastavěné radiátory, nejen že protopíte „majlant“ a při tom se příliš neohřejete, ale navíc přispíváte k rosení oken. Pokud je totiž takový radiátor umístěný pod oknem a těsně před ním například sedačka, pak je zamezeno cirkulaci a proudění vzduchu a opět dochází ke srážení vodních par na skle.
  • Podlahové topení – možná by vás nenapadlo, pokud máte podlahovku a před oknem či balkónovými dveřmi umístěné křeslo či jiný nábytek, opět je zabráněno přirozené cirkulaci vzduchu a okna se tím pádem mohou rosit. To samé platí v případě dlouhých záclon či závěsů.
  • Vlhkost – zkuste si ohlídat vzdušnou vlhkost v interiéru. Ta by neměla překračovat hodnoty kolem 40%. Málo známý je i fakt, že prostory s vyšší vlhkostí (60 % a více) se mnohem hůře vytápí než prostory, kde je vzduch sušší. Optimální vlhkost zajistí dostatečné a zdravé větrání. Pokud ani to nepomůže, zkuste sáhnout po pohlcovači vlhkosti.



There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist