Co by měl zaměstnanec vědět, než se vydá do banky s žádostí o hypotéku?

Pojďte si přečíst základní fakta, která by o hypotéce měl vědět každý zaměstnanec, který má v plánu vyrazit do banky či k finančnímu poradci s žádostí o hypotéku.

Spolu se serverem PenizeNavic.cz, kde také najdete databázi hypoték, jsme pro Vás připravili přehled 4 modelových situací a krátký popisek, co v nich na zaměstnance žádající o hypotéku čeká.
 

1. Zaměstnanec ve zkušební době
Žadateli, který je ve zkušební době, neposkytne hypotéku žádná v České republice působící banka. Tedy za předpokladu, že se jedná o standardní hypotéku s prokazováním příjmů a ne mnohem vyšší úrokovou sazbou úročená hypotéka bez prokazování příjmů. Důvod pro toto počínání je zřejmý. Ve zkušební době může zaměstnanec skončit doslova ze dne na den, bez nároku na odstupné. V tomto případě by měl nově nezaměstnaný člověk zřejmě problém se splácením splátek hypotéky v řádu tisíců korun měsíčně.

2. Zaměstnanec ve výpovědní lhůtě
V případě, že se žadatel nachází ve výpovědní lhůtě, je velmi pravděpodobné, že se za několik málo měsíců ocitne bez stabilního příjmu. Ano, je možné, že si žadatel o hypotéku ihned najde novou práci, nebo ji už možná má v době, kdy je ještě ve výpovědní lhůtě. Jenže, v novém zaměstnání jej čeká… Ano, zkušební lhůta! Takže, pokud zaměstnavatel žadatele o hypotéku sdělí bance na speciálním formuláři (ten musí zaměstnavatel vyplnit, aby bylo možné schválit hypotéku), že se nachází ve výpovědní lhůtě, může dotyčný dát myšlenky na hypotéku na několik měsíců „k ledu“.

3. Zaměstnanec s 1. pracovní smlouvou na dobu určitou
Fenomén dnešní doby, který zhatil sny o novém bydlení tisíců lidí. Hypotéku (s prokazováním příjmů) totiž zpravidla nezíská ten, kdo má uzavřenu první smlouvu na dobu určitou s platností 12 měsíců a méně. Zaměstnanci s tímto typem pracovní smlouvy musí počkat do doby, než jim bude stávající pracovní smlouva prodloužena, což může trvat třeba 11 měsíců.

4. Zaměstnanec,který dostal „přidáno“
Pokud jste se doposud neucházeli o hypotéku, protože jste si v některé z hypotečních kalkulaček spočítali, že byste hypotéku neměli z čeho splácet, či jste podali žádost o hypotéku a banka Vám ji zamítla, tak vězte, že ani zvýšení příjmů Vám nemusí ihned pomoc. Banky totiž posuzují příjmy žadatelů o hypotéku v dlouhodobém horizontu, někdy i 12 měsíců zpětně. Zvýšení mzdy, ke kterému došlo např. před 2 měsíci tak banky nemusí započítat plně (resp. vypočítají průměrný příjem v daném období).

Banky půjčují s rozmyslem
Zájmem bank není pouze půjčit co nejvíce peněz, ale také půjčovat lidem se stabilním a dostatečným příjmem. Proto jednotlivé finanční instituce zkoumají dlouhodobý vývoj příjmů svých žadatelů. Všem zaměstnancům, kteří uvažují o tom, že požádají o hypotéku, doporučujeme, aby svůj záměr nejdříve konzultovali s nezávislým hypotečním specialistou.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist