Mikroorganismy v kuchyni
O tom, co je znamená pojem hygiena, má vcelku jasnou představu každý. Není čistota jako čistota – neviditelné organismy číhají i ve zdánlivě čistém prostředí.
Soužití s bakteriemi se člověk během celého svého života nevyhne, pokud je ale jejich výskyt přílišný nebo se objeví nebezpečný typ mikrobů, je třeba zasáhnout. To, že je v bytě či domě uklizeno, přitom nemusí znamenat bezpečí před viry a bakteriemi. Správný a účinný zásah proti nim přitom může obyvatele bytu ochránit před řadou nepříjemností.
Pravidelný úklid je pro prevenci před bakteriální nebo virovou nákazou – jak se říká – podmínkou nutnou, nikoli však postačující. Správný efekt je podmíněn účinnými úklidovými návyky, a to zejména s ohledem na „oblíbené“ lokality, kde se mikroorganismům zvlášť daří.
Každému, kdo neprospal základní školní docházku, je jasné, že půjde o místa se zvýšenou vlhkostí – tedy dřezy, umyvadla, vany a toalety. Kromě nich si bakterie a viry oblíbily často „dotýkané“ předměty, kde se pomyslně setkávají ruce všech členů domácnosti – kliky dveří, vypínače, domácí telefon, ale i dálkové ovladače nebo slánky na jídelním stole.
Dřez je prioritou
Za „oblíbené“ centrum mikroorganismů je díky velké vlhkosti kuchyňský dřez a jeho okolí. Kuchyňskému provozu je proto třeba věnovat zvláštní pozornost. Kromě permanentní péče, která se soustředí na to, aby v dřezu nebyly zbytky potravin a špína, je nutné tuto část kuchyňské linky pravidelně vhodnými prostředky desinfikovat. Doporučují se speciální čisticí pasty nebo tekuté čističe, které jsou na dřezy přímo určeny. K jejich účinkům patří nejen vyčištění povrchu, ale i jeho konzervování, které prodlužuje životnost. K čištění dřezu je přitom vhodné použít utěrku z mikrovláken.
Další citlivá místa
Pozornost je třeba věnovat i těsnému sousedství dřezu, tedy pracovní ploše kuchyňské linky. Slouží často k omývání a přípravě syrové zeleniny a ovoce i masa, které obsahují množství potenciálních patogenů. I na ni se hodí uvedené prostředky. Kromě pracovní desky by naší pozornosti neměly ujít i „prkýnka“ na krájení – plastová ošetříme nejlépe v myčce, při ručním mytí dřevěná prkýnek je vhodné přelití vařící vodou. S rozšířením počítačů se i jejich citlivá místa – myš, klávesnice – stávají místem soustředění nežádoucích mikroorganismů a nachází se na nich značné množství bakterií. To se ale týká i celého stolu v domácí kanceláři. Doporučuje se proto desinfekce jednou týdně. To se týká také frekventovaných vypínačů, klik apod.
Jde to i bez agresivní chemie
Zabezpečení hygienického prostředí nevyžaduje nutně masivně propagované chemické čističe, které sice zlikvidují mikroorganismy, zároveň ale obsahují dráždivý amoniak, borax, chlor apod. Existují i nezávadné přírodní prostředky – přírodní mýdlo, citrónová šťáva, kuchyňská sůl, ocet, či olej z čajovníku. Na rozdíl od agresivních dříve používaných prostředků jsou nyní v nabídce i bezchlorové a přitom účinné přípravky, které lze na čištění dřezu použít (např. Dezisan). Likvidují bakterie, viry, plísně, odstraňují pachy a přitom nepoškozují žádné materiály a jsou nekorozivní. K desinfekci v kuchyni často ale postačí silný neředěný lihový ocet. Lze také užít tzv. mrtvou a živou vodu, tedy polarizovaná vodu. Jde o dva rozdílné produkty (zásada a kyselina) elektrolýzy vody. Používá se i ve zdravotnictví, ale slouží i k dezinfekci.
I čisticí nástroje musí být čisté
Také nástroje, které k úklidu používáme, vyžadují hygienickou péči. Pokud pravidelně nedezinfikujeme prachovky, hadry na nádobí, mopy a další čisticí potřeby, vystavujeme se riziku, že vytvoříme jakousi hygienickou „Potěmkinovu vesnici“ – na pohled bude vše čisté, ale centra mikroorganismů pouze přesuneme na jiné místo bytu. Řešením je používání jednorázových papírových utěrek, nebo pravidelné praní a dezinfekce všech textilních úklidových potřeb. Desinfekci mycích houbiček a hadrů spolehlivě zajistí jejich dvouminutové ohřátí v mikrovlnné troubě, vkládáme je tam ovšem vlhké.
Kam dál?
Zvlhčovače vzduchu vytvoří optimální mikroklima
Jarní úklid a ještě něco navíc
Related Articles