solarni_panel_3

Solární panely pomohou šetřit

Slunce dává energii zadarmo a způsobů, jak ji využít je mnoho. Instalace solárních panelů je jednou z nich.

S rostoucím zájmem o alternativní zdroje energie stále častěji slýcháme o využití slunečního záření. Většinou jde ale o sofistikované fotovoltaické systémy, náročné jak na technologii, tak na investice. Při hledání možností, jak solární energii získávat a používat ale můžeme jít i jinými cestami.
Připomeňme si, že solární panely dělíme na fotovoltaické – tedy ty, jež sluneční energii mění na elektřinu – a na ty, jež teplo získané ze záření předávají médiu a pracují s jeho další distribucí. Obou principů lze využít i „v malém“ pro potřeby rodinného domu či jednotlivé domácnosti, podívejme se blíže na možnosti solárních panelů s přímým předáváním tepla.

Účinná sluneční pomoc

Hned od počátku si musíme uvědomit, že získávání tepla ze slunce se v našich geografických podmínkách nikdy nestane hlavním zdrojem energie domácnosti, vždy bude jen doplňkem. I tak ale může významně přispět k úsporám za topení a ohřev teplé vody pro domácnost. Stačí,když si uvědomíme, že až sedmdesát procent energie v domácnosti spotřebuje právě topení a teplá užitková voda. V současnosti existuje řada možností, jak do tohoto procesu zapojit sluneční energii – od kutilských „patentů“ až po propracované systémy dodávané firmami „na klíč“.

Jak vypadá solární systém

Pro ty, kdo nejsou pravými fanoušky alternativních zdrojů energie a zároveň zručnými kutily, bude nejvhodnější volbou profesionální řešení – ucelený solární systém „na klíč“. Jde sice o dražší variantu, která ale poskytuje všechny zákaznické výhody včetně poradenství, servisu a záruk. Solární systém musí být efektivně začleněn do fungování domu: Nejde totiž jen o „nějaký“ kolektor, ale o řadu prvků:

  • solární kolektor/y
  • zásobník
  • tepelný výměník
  • oběhové čerpadlo
  • expanzní nádoba
  • potrubí
  • regulační prvky

Takový systém např. umožňuje v době nadbytku slunečního svitu akumulaci energie v zásobníku pro pozdější využití. Vhodná je také kombinace solárního systému s jiným zdrojem energie např. s plynovým kondenzačním kotlem, elektrickým akumulačním ohřevem nebo teplovodním krbem. V případě, že se takto kombinují systémy, je pro jejich správné fungování bez zbytečných ztrát nezbytná kompatibilita jednotlivých prvků. V zásadě je však možno připojit veškeré známe zdroje tepla.

Efekt jen za určitých podmínek

Účinné využívání solární energie je spojeno s řadou podmínek, které zvláště v našich zeměpisných šířkách a klimatu není radno opomenout. Nejvhodnější je začít uvažovat o solárním systému již v projektové fázi přípravy stavby, nebo ještě lépe při výběru parcely. Její orientace totiž ovlivní množství dopadajícího slunečního záření – optimální je tedy jižní nebo jihozápadní orientace. Také samotná stavba by měla být na solární fungování připravena. Mělo vy se počítat s minimální plochou kolektorů 8 až 20 m2 a také s tím, že konstrukce solárních panelů je těžší než v případě fotovoltaického zařízení. Panely by měly být orientovány tak, aby na ně dopadaly sluneční paprsky co nejdéle kolmo, tomu odpovídá sklon 40 až 60 °. Celý záměr úspor energie (a náklady na solární systém) ale vyjde naprázdno, pokud s tímto trendem nebude korespondovat celá stavba – dokonalé tepelné izolace, těsnící okna a dveře, úsporný systém větrání atd. K plnému využití solárního ohřevu také přispěje jeho zapojení do vyhřívání vody v bazénu v létě, kdy jsou tepelné zisky největší a přitom jich není zapotřebí využívat k vytápění domu.

Šestiletá návratnost

Ani solární systémy pro ohřev vody nepatří k nejlevnějším zařízením. Vzhledem k rostoucí ceně energií i k všeobecnému trendu omezování emisí a využití obnovitelných zdrojů energie ale jejich obliba roste. Z dosavadních zkušeností plyne, že jen náklady na ohřev teplé užitkové vody v rodinném domě mohou pokrýt až z 60 až 70 %. Návratnost takové investice se pak v současnosti pohybuje kolem šesti let.

Kutilové s rezervou

Sluneční energii, které se nám zdarma dostává v poměrně velkém množství, se ale můžeme rozhodnout využít i jinak než s pomocí profesionálního solárního systému. Žijeme v zemi kutilů a také internet přispívá k šíření nejrůznějších „vychytávek“ a zlepšováků, které nám mohou pomoci s problémem, jak „sebrat“ volně ležící energii.
Nejstarším patentem, který známe z dávno „předinternetových“ dob, je obyčejný barel natřený černou barvou a vystavený slunci v některé chatařské kolonii. Vynalézavost ale pokročila mnohem dál, a tak se objevily „systémy“ s použitím načerno natřených zahradních hadic nebo propojených PET lahví.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist