Stolování
Jedno úsloví praví: „Jez proto abys žil, nežij proto abys jedl!“ Je pravdou, že nasytit nás dokáže rohlík namazaný máslem, ale taková slavnostně prostřená tabule udělá i z onoho obyčejného rohlíku jídlo sváteční… Je také totiž známo, že člověk jí i očima.
Během jídla vnímáme vůni pokrmu, chuť pokrmu, jeho vzhled… velmi na nás ale také působí prostředí, ve kterém je jídlo podáváno a jak je naservírováno. Teprve, když jsou splněny všechny tyto podmínky, tak si dokážeme jídlo jak se patří vychutnat.
Hezký a kvalitní stůl, krásný ubrus, jednotlivé ubrousky, porcelán, nápojové sklo, příbory, květina a ostatní doplňky – to vše tvoří symfonii lahodící našemu oku a posléze i žaludku!
Stůl – tvoří dominantu každé jídelny
Stolů je nepřeberné množství: masivní, malé, velké, skládací, kulaté, obdélníkové, nízké, vysoké a já nevím jaké ještě. Konzumace jídla u stolu, který je navíc krásně prostřený je nejen zdraví prospěšná, ale můžeme říci, že se rovná estetickému zážitku. Ono zhltnutí hamburgeru ve fast foodu, či utopence v bufáči není tím pravým ořechovým.
Celá rodina společně
Společné stolování dává prostor nejen ke konzumaci pokrmu, ale přispívá k celkové rodinné pohodě. I u běžného oběda či večeře se setkají všichni členové domácnosti. Lze v klidu probrat spoustu záležitostí, na které byste těžko hledali čas a možná i vhodnou chvíli. Už dávno neplatí věčné napomínání: „U jídla se nemluví!“, naopak se zde otevírá prostor vhodný ke konverzaci.
A jak tedy správně stolovat?
Ještě předtím, než začnete prostírat tabuli si musíte uvědomit několik základních věcí. Jinak bude prostřeno při různých slavnostních událostech – Štědrovečerní večeře, Velikonoční tabule, narozeniny, výročí aj. Důležité je si spočítat, kolik strávníků bude u stolu sedět. Jedná se pouze o romantickou večeři ve dvou nebo jste pozvali deset dalších přátel? Budou u stolu pouze dospělí nebo i děti? Jestli-že máte v těchto bodech jasno, pak můžete začít prostírat.
- Ubrus – V první řadě na stůl patří ubrus. Tato bytová textilie bývá v posledních letech dosti podceňována a přitom i takováto maličkost dokáže navodit pocit útulnosti. Ubrusy lze na sebe i vzájemně vrstvit – na spodní dlouhé položte ubrus menší a třeba i v odlišné barvě. Jestli-že jste neoblomní a ubrus použít nehodláte, pak umístěte pod jednotlivé talíře alespoň prostírání.
- Sklo a porcelán – Důležité také je, aby všichni strávníci jedli z talířů stejného designu a pili ze stejných skleniček. Není nic trapnějšího, než když se vám u stolu sejde více lidí a každý jí z jiného druhu porcelánu a pije z jiné skleničky, i příbory by měly být stejné.
Vše má své místo
Já nevím jak vy, ale já mám vždy problémy s tím, kde má co ležet – na které straně má být lžíce či vidlička, sklenička, miska na kompot. Pojďme se tedy podívat na to, jak je to podle etikety správně. Přitom se nebudeme zabývat detaily, postačí nám pouze to základní.
Jídelní příbory jsou umisťovány při prostírání vedle talíře podle pořadí podávaných chodů. Blíže talíři se pokládají příbory, kterými se bude jíst později. Na jednu stranu talíře se pokládají maximálně tři kusy.
- vidlička – vlevo od talíře, zuby nahoru
- nůž – vpravo od talíře, ostřím k talíři
- lžíce – vpravo od talíře, dnem na stůl
- moučníkový příbor (dezertní vidlička a lžíce) – před talířem
Sklenička se pak pokládá vpravo vedle talíře. Na veškeré alkoholické nápoje použijte poháry z čirého skla. Vlevo nad talířem je pak místo na misku na salát či kompot. Chcete-li pak dodržet etiketu na sto procent, položte je vždy na malý talířek. Na stole by pak rozhodně nemělo chybět koření – alespoň slánka a pepřenka.
Atmosféru vykouzlíte doplňky
Tu pravou atmosféru pak dotvoří různé doplňky.
- ubrousky – Mohou být papírové, k slavnostnějším tabulím se pak hodí textilní. Ti šikovnější z vás je mohou poskládat do nejrůznějších tvarů.
- květiny – Na stůl také patří květiny a to jak řezané, tak třeba v květníku. Jejich výška by však neměla přesahovat dvacet centimetrů. Jinak by se vám totiž mohlo stát, že strávníci sedící naproti sobě na sebe navzájem přes květinu neuvidí. To může sice vyvolat řadu komických situací, ale příjemné to asi nebude.
- svíčky – Tu pravou romantiku a intimitu pak navodí zapálené svíčky.
- hudba – U každého jídla by neměla chybět hudba. Tlumeně si pusťte oblíbené cédéčko, volte ale raději decentnější styl – nevím jestli například Rammsteini by byli tou pravou kulisou k svátečnímu obědu. Nikdy by však hudba neměla hrát příliš hlasitě, abyste ji nemuseli překřikovat. Vyplní chvíle ticha, trapné pauzy v konverzaci, kterými by jinak znělo pouze žvýkání a mlaskání.
Módní hity stolování
Co se týče designu a barevnosti, i stolování podléhá módním hitům. Pryč jsou doby tzv. modrých cibuláků a bílých damaškových ubrusů. Dnes se fantazii nejen v barevnosti meze nekladou. Popusťte uzdu fantazii a zkuste si stůl prostřít v námořnickém stylu – modré ubrousky, jako dekoraci použijte škeble či oblázky připomínající vaši letní dovolenou, k tomu bílé svíčky ovázané motouzem.
Svátek všech zamilovaných pak přímo vybízí k červené romantice – zkuste stůl zasypat okvětními lístky růží, na stůl alespoň malou kytičku. Na talíř pak můžete umístit milostný vzkaz napsaný rudou tužkou na bílém papíře. Vždyť láska přeci prochází žaludkem!
Dobrou chuť…
Related Articles