Zahradní keramika
V každé zahradě by měla být aspoň jedna socha. Nebo aspoň soška. Rozhodnete se pro vodní vílu, anděla nebo trpaslíka? Zahradní keramika je ideální a přitom se zdaleka nemusí jednat o kýč.
Zahrada, zejména pokud je na menším pozemku, potřebuje prvek, který by působil jako tečka za celým řešením a dodal jí dynamiku. Čím větší je předmět, tím silněji bude působit. Předmět musí být vidět, ale nesmí příliš dominovat vzhledem k ostatním prvkům: stromům, zahradnímu posezení či výhledu na sousední dům.
Aby zahrada získala výraz, nesmí se výtvarné dílo utopit v rostlinách, i když někdy výjimka potvrzuje pravidlo. Příkladem mohou být např. keramické hlavy, umístěné v porostu poléhavých skalniček.
Andělé místo trpaslíků
Roli zahradního doplňku, obvykle zdobícího skalku, kdysi zastávali permoníci a trpaslíci s lucerničkou. Současní výtvarníci tento žánr obohatili o pohádkové nebo naopak recesní prvky. Výsledek může mít třeba podobu keramické žáby usazené na ostrůvku uprostřed rybníčku, malého vodníka posedávajícího pod vrbou či dokonce to může být ryba vznášející se koruně starého ořešáku. Vodní víla nebo vodníček na krátkých nožkách, umístěný poblíž domu vám budou nejen zdobit jezírko, ale také dělat společníka… Zahradní keramika na vás prozradí, co jste zač. Filozof, recesista nebo snílek?
Poezie a humor
Dekorativní roli může sehrát i pokroucený starý samovar usazený na staré židli, pokud torzo umísíte tak, aby působilo s humornou nadsázkou. Taková dekorace nestojí ani korunu a ještě se u nich lidé zastavují a smějí.
Rozhodující je umístění, a také poslání objektu v rámci zahrady. Socha může zahradu nejen dekorovat, ale také zakrývat třeba poklop studně nebo hluché místo na zahradním pozemku.
Může být jak dominantní, tak stát skromně v pozadí. Poetickou možností jsou sochy nebo torza, hrající roli zahradní žardeniery.
Related Articles